Reklama

Karty jak z drukarni

„Wielkanocna Karta Świąteczna” - pod takim tytułem, już po raz drugi, Zespół Szkół Specjalnych nr 6, parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu przygotowały konkurs plastyczny dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. „Celem konkursu było pobudzenie aktywności twórczej uczniów, przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych i prezentacja twórczości uczniów szkół specjalnych” - powiedziała „Niedzieli” Iwona Łukasiewicz, dyrektor ZSS nr 6 w Dąbrowie Górniczej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkurs rozegrano w czterech kategoriach: klasy I-III, IV-VI, gimnazja i klasy zawodowe. Technika pracy była dowolna, ważne, aby uczniowie wykonywali je według własnych pomysłów i samodzielnie. W sumie w turnieju wzięło udział 89 uczestników z 13 placówek z różnych części diecezji. Inicjatorką konkursu była s. Anna Klejnowska, katechetka. W realizacji przedsięwzięcia pomagały jej nauczycielki z Zespołu Szkół nr 6: Lidia Jakubowska, Bogusława Michalik i Irena Stawierska.
2 kwietnia ogłoszono wyniki. Podczas gali finałowej nie tylko wręczono nagrody, ale także przedstawiono misterium wprowadzające w atmosferę Świąt Wielkiej Nocy. Wystąpił również chór nauczycielski z miejscowej szkoły. Prace uczniów oceniała komisja w składzie: Iwona Łukaszewicz, Kazimierz Horbatowski, Ewa Felis, Beata Studzińska, Elżbieta Wiśniewska i Alicja Lorenz. „Trzeba przyznać, że poziom prac był bardzo wyrównany. Oczywiście oceniając, braliśmy pod uwagę możliwości dzieci, stąd cztery kategorie konkursowych zmagań” - powiedział w rozmowie z „Niedzielą” Kazimierz Horbatowski, straszy wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, nadzorujący szkoły specjalne. Konkurs z jednej strony pobudzał aktywność artystyczną dzieci, a z drugiej przybliżał tematykę Świąt Wielkanocnych. „I dobrze się stało, że już po raz drugi udało się zorganizować na skalę diecezjalną konkurs dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” - podkreśliła Ewa Felis, doradca metodyczny katechezy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca kilku ośrodków, w tym i Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. „W takich przedsięwzięciach jak to, potrzeba jest wielu osób, które pragną bezinteresownie zrobić coś dla bliźniego. Najlepszym podziękowaniem i satysfakcją jest uśmiech na twarzy uczestników” - powiedziała w rozmowie z „Niedzielą” Elżbieta Wiśniewska, prezes POAK. „Wybierając najlepsze prace, kierowaliśmy się sercem. Plastycy Beata Studzińska i Alicja Lorenz oceniali je, biorąc pod uwagę poziom artystyczny” - powiedziała Iwona Łukasiewicz.
W kategorii klas I-III 1 miejsce zdobył Piotr Kalwarski z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie. W kategorii klas IV-VI najlepszą pracę wykonała Katarzyna Mul z Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Dąbrowie Górniczej. Wśród gimnazjalistów jury najbardziej podobała się praca Ryszarda Miszkiewicza z ZSS nr 6 w Dąbrowie Górniczej, zaś w kategorii klas zawodowych zwyciężyła Justyna Goraj również z ZSS nr 6.
Najmłodszy zwycięzca konkursu Piotruś Kalwarski, którego opiekunem jest Katarzyna Bochenek, wykonał kartę przedstawiającą kosz wielkanocny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza