Reklama

W prasie i na antenie

Założyciel „Niedzieli”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

16 kwietnia 1880 r., a więc 124 lata temu, w Świętochłowicach na Górnym Śląsku urodził się przyszły biskup częstochowski i założyciel Niedzieli Teodor Kubina. Pochodził z rodziny górniczej. Studiował na Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, potem został wysłany na studia do Rzymu, które uwieńczył podwójnym doktoratem z filozofii na Angelicum i z teologii na Gregorianum. W 1906 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w Berlinie jako wikariusz w parafii św. Jadwigi, pracował też w Kołobrzegu, a później w Katowicach - taka ogromna była wtedy archidiecezja wrocławska. W Katowicach był redaktorem Gościa Niedzielnego. Po kilku latach pracy został mianowany biskupem tworzącej się diecezji częstochowskiej. W 1925 r. przybywa do Częstochowy, 2 lutego 1926 r. otrzymuje święcenia biskupie na Jasnej Górze, a już na Wielkanoc 1926 r. ukazuje się pierwszy numer Niedzieli.
Bp Teodor Kubina podejmuje pracę w diecezji, która składała się wtedy częściowo z diecezji włocławskiej i częściowo z kieleckiej. Ksiądz Biskup łączy duchowieństwo i wiernych tych dwóch diecezji, zakłada Częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie - tam byli profesorowie, tam był Wydział Teologiczny, a Ksiądz Biskup chciał mieć mądrych kapłanów.
Z wypowiedzi wielu księży, którzy opowiadali mi, jako młodemu kapłanowi, o swoim biskupie, wyłania się postać człowieka dużego formatu, wielkiej dobroci i roztropności. Nie słyszałem nigdy ani jednego krytycznego zdania o nim. Wszyscy podziwiali jego niezwykłą mądrość i jakąś piękną zwyczajność. Wyniósł to wszystko zapewne ze śląskiej rodziny, z której pochodził. Chociaż nie mówił klasyczną, literacką polszczyzną, kochał Polskę. Walczył o polskość Śląska. Został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta, a ze względu na zasługi dla Uniwersytetu Jagiellońskiego - wyróżniony doktoratem honoris causa.
Był znakomitym pasterzem, kochanym przez księży, znawcą muzyki, sztuki (w swoich zbiorach posiadał obrazy znakomitych malarzy), człowiekiem o wysokiej kulturze osobistej.
Bp teodor Kubina zmarł 13 lutego 1951r. Miał 71 lat.
Sam pamiętam bp. Teodora Kubinę, kiedy w 1948 r. przyjechał do mojej rodzinnej parafii, by udzielać sakramentu bierzmowania. Miałem wtedy 10 lat - w takim wieku przystępowało się wtedy do sakramentu bierzmowania.
Gdy mówimy dziś o naszym tygodniku, piśmie znanym już w Ameryce, Europie Zachodniej i Wschodniej, w Afryce i Australii - to właśnie wiedzmy, że to pismo założył bp Teodor Kubina.
Chciałbym przytoczyć tu tekst Księdza Biskupa, zachęcający do czytania Niedzieli z 1931 r. Oto fragment jego odezwy do Czytelników Niedzieli na 5-lecie tygodnika: „Prosimy przeto gorąco Was Wszystkich, Drodzy Czytelnicy, o współpracę. Rozszerzajcie Niedzielę wszędzie, po domach i warsztatach pracy, polecajcie ją wszystkim znajomym, dajcie ją do czytania i zachęcajcie do prenumerowania wszystkich, którzy jej jeszcze nie mają. Przez to pracujecie dla sprawy Chrystusowej, dla ratowania dusz, a redakcji umożliwiacie dalsze doskonalenie pisma. Im więcej czytelników, tym lepsze będzie pismo, bo wpływy będą obrócone na ulepszenie wydawnictwa”.
Słowa te nie straciły nic na aktualności, choć Niedziela jest dziś wysokonakładowym pismem ogólnopolskim. Jednak obecnie, w sytuacji zalewu odbiorców prasą świecką, kolorową i atrakcyjną dla oczu, lecz nie zawsze sprzyjającą wzrastaniu człowieka w duchu mądrości, wciąż potrzebna jest taka przekonywająca i serdeczna zachęta, mająca na celu dobro człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ekumeniczne czuwanie modlitewne

2024-10-11 20:19

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Ekumeniczne czuwanie modlitewne odbyło się na placu Pierwszych Męczenników w Watykanie, między bazyliką św. Piotra i aulą Pawła VI. To właśnie tam, zgodnie z najdawniejszą tradycją, miał ponieść śmierć św. Piotr. We wspólnej modlitwie wzięli udział uczestnicy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności, w tym delegaci braterscy z innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Więcej ...

Apostoł odrzuconych

M. Czermiński, X. Jan Beyzym T.J. Ofiara miłości, Kraków 1913

Postać o. Jana Beyzyma – jezuity, który poświęcił swoje życie „najnieszczęśliwszym z nieszczęśliwych” wciąż imponuje siłą wiary.

Więcej ...

Grzegorz Krychowiak - z Mrzeżyna na salony nie tylko piłkarskie

2024-10-12 11:30
Grzegorz Krychowiak

Pl.wikipedia.org

Grzegorz Krychowiak

Urodzony w Gryficach, ale pochodzący z Mrzeżyna Grzegorz Krychowiak jest jednym z sześciu polskich piłkarzy, którzy rozegrali co najmniej 100 meczów w drużynie narodowej. 34-latek w sobotę oficjalnie pożegna się z kadrą, razem ze swoim przyjacielem i dobrym druhem Wojciechem Szczęsnym.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Niezwykły 15-latek

Święci i błogosławieni

Niezwykły 15-latek

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim

Wiadomości

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim

Różaniec z ojcem Pio - tajemnice radosne

Wiara

Różaniec z ojcem Pio - tajemnice radosne

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Wiara

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wiara

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Wiadomości

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa