Reklama

Zmarła m. Tarsycja Stręciwilk

1 kwietnia br. po ciężkiej chorobie zmarła m. Tarsycja (Janina) Stręciwilk, generalna przełożona Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek. Uroczystości pogrzebowe Matki Generalnej odbyły się 3 kwietnia w płockiej katedrze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmarłą pożegnali księża biskupi: bp Stanisław Wielgus i bp Andrzej Suski, kilkudziesięciu kapłanów i ok. 200 sióstr zakonnych. Żałobnej uroczystości przewodniczył biskup płocki Stanisław Wielgus. Rozpoczynając Liturgię, Ksiądz Biskup stwierdził: „W tym momencie przychodzą mi na myśl słowa pisarza Jerzego Zawieyskiego, którego Zmarła - jako polonistka - bardzo wysoko ceniła, a który w podobnej sytuacji, jaką dziś przeżywamy, powiedział: »Nadeszła już noc, siostro. Wszystko, co jest, patrzy na ciebie i czeka na ciebie, bo ty jesteś córą nieba - młodszą siostrą aniołów. Jesteś bezcenna, jedyna, w nikim nie powtórzona, wolna, to ty jesteś skarbem ukrytym i solą ziemi - i tobie obiecane jest niebo«”.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił biskup toruński Andrzej Suski. Nawiązał w niej do słów Jezusa „jeśli ziarno pszenicy nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeśli obumrze przyniesie plon obfity” (J 12, 24). „W obrazie obumierającego ziarna widział Jezus i siebie, i nas wszystkich. Czyż życie, praca, postęp cywilizacji nie jest obumieraniem dla siebie? Czyż takim obumieraniem nie była praca matki Tarsycji początkowo jako nauczycielki, potem zaś ofiarna służba na wyznaczonym odcinku odpowiedzialności, na stanowisku przełożonej generalnej?” - pytał w homilii bp Suski. Biskup Toruński stwierdził, że działalność m. Tarsycji przynosi już owoce w duszach licznych wychowanych przez nią kapłanów i sióstr zakonnych.
Podczas żałobnej uroczystości Zmarłą pożegnała radna generalna Zgromadzenia s. Terezja Grabowska, która przypomniała życiorys m. Tarsycji. Janina Stręciwilk urodziła się w 1940 r. we wsi Dzwola na Lubelszczyźnie, wyróżniającej się dużą ilością powołań kapłańskich i zakonnych. Z sześciu córek, jakie mieli jej rodzice, aż pięć wybrało życie zakonne. W 1956 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, otrzymując imię zakonne Tarsycja. W 1963 r. złożyła profesję wieczystą. Początkowo pracowała jako katechetka, zaś w r. 1969 ukończyła polonistykę na KUL-u. Pracowała m.in. w zespole leksykograficznym redakcji Encyklopedii Katolickiej. Przez 8 lat była nauczycielką i wychowawczynią w Niższym Seminarium Duchownym w Płocku. W czerwcu 1987 r. została wybrana na stanowisko przełożonej generalnej Zgromadzenia i pełniła tę funkcję przez trzy kolejne kadencje.
Prezentująca rys życia m. Tarsycji s. Terezja przypomniała nie tylko fakty, lecz nakreśliła też duchową sylwetkę Zmarłej, mówiąc, że jako nauczycielka oddawała się swej pracy bez reszty. Wkładała wiele wysiłku, by wychowankom podać nie tylko wiadomości, ale nauczyć ich sposobu życia godnego człowieka, chrześcijanina i kapłana. Jak zaznaczyła siostra, dewizą m. Tarsycji było hasło Zgromadzenia Miłość Ukrzyżowanego przynagla nas. „Ta miłość przynaglała ją do pójścia w jego ślady, do wiernego wypełniania swego powołania i podejmowania ochotnie swego krzyża. Miłość ta przynaglała ją do rozpoznawania i kochania Chrystusa w każdym człowieku, szczególnie w cierpiącym i w tym, którego nikt nie kocha” - mówiła s. Terezja.
Zmarłą Matkę Tarsycję pożegnali także współpracownicy z redakcji Encyklopedii Katolickiej. Ciało śp. m. Tarsycji Stręciwilk spoczęło na cmentarzu katolickim w Płocku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

37 lat temu w Lesie Kabackim rozbił się samolot Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”

2024-05-09 07:29
Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

pl.wikipedia.org

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

37 lat temu, 9 maja 1987 r., w warszawskim Lesie Kabackim doszło do największej katastrofy w dziejach polskiego lotnictwa cywilnego. Zginęły 183 osoby - wszystkie, które znajdowały się na pokładzie. Katastrofa ponownie obnażyła dramatyczny stan bezpieczeństwa lotnictwa w krajach komunistycznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku