Reklama

Niedziela Kielecka

Nietypowe Drogi Krzyżowe organizowane przez wspólnoty z diecezji kieleckiej

Trasa liczyła 23 kilometry

Tomasz Kamiński

Trasa liczyła 23 kilometry

Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości z Nowej Słupi na Św. Krzyż – już w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Nocna Droga Krzyżowa z Kielc na Św. Krzyż organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, pielgrzymka i Droga Krzyżowa po Kalwarii Świętokrzyskiej Rycerstwa Niepokalanej, najstarsza Droga Krzyżowa kielczan wzdłuż kapliczek na Karczówkę – inicjatywa Kościoła Domowego, czy coraz popularniejsza Nocna Doga Krzyżowa ze Skalbmierza do wybranego sanktuarium – to jedne z najważniejszych inicjatyw nabożeństw pasyjnych w terenie w okresie tegorocznego Wielkiego Postu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej organizuje Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek 3 marca. O godz. 18 z kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca w Nowej Słupi starą Drogą Królewską, pamiętającą czasy Jagiełły, wyruszą osoby zmagające się z nałogiem, trzeźwi alkoholicy, ich rodziny i kapłani. Po kilku godzinach dotrą na Święty Krzyż. - „W bazylice mniejszej na Św. Krzyżu o godz. 20.30 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Do uczestnictwa w tym wydarzeniu zapraszamy wszystkich, którzy pragną modlić się w intencji trzeźwości” – zachęca ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Z kolei Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej organizuje po raz trzeci Nocną Drogę Krzyżową, pod hasłem "To nie na moje ręce - silniejszego trzeba". Do przejścia jest 37 km. To modlitewne wydarzenie rozpocznie się w piątek 17 marca o godz. 20, Mszą św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kieleckiej, bp. Jana Piotrowskiego, w kościele NMP Matki Kościoła ( Kielce-Dąbrowa).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przemarsz trasą z Kielc-Dąbrowy na Św. Krzyż, w większości czerwonym szlakiem turystycznym, będzie trwał całą noc. Przybycie do sanktuarium na Św. Krzyżu planowane jest o godz. 8 rano w sobotę 18 marca.

Reklama

„Nocny i długi przemarsz to wyzwanie do przezwyciężenia własnych słabości, to coś dla ludzi, którzy chcą pogłębić relację z Panem. W ubiegłym roku w NDK wzięło udział ok. 300 osób” – mówi organizator ks. Marek Blady.

Trasa jest bardzo trudna – ze względu na długość, różnicę poziomów wysokości, czas przemarszu, nocną porę. Bliższe informacje, regulamin i elektroniczny formularz zapisu na stronie internetowej: www.kielce.ksm.org.pl.

Rycerstwo Niepokalanej Diecezji Kieleckiej zaprasza na Rekolekcje Maryjne, które poprzedzą tegoroczną Drogę Krzyżową czcicieli Maryi. Odbędą się one w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach od 10 do12 marca. Jubileuszowa XX Pielgrzymka Pokutna do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy, połączona z Drogą Krzyżową zbudowaną na kościelnym wzgórzu, odbędzie się 18 marca. Stałe nabożeństwo miejskiej Drogi Krzyżowej w piątek przed Niedzielą Palmową od lat organizuje je Ruch Światło - Życie. Rokrocznie uczestniczy w nim od 3 do 7 tysięcy kielczan, w szczytowym okresie było to nawet 11 tys. wiernych. Według odnalezionej dokumentacji geodezyjnej austriackiego geodety z czasów zaborów, został oszacowany wiek tej miejskiej Drogi Krzyżowej, na przełom XVI/XVII wieku.

Reklama

Pierwsza wzmianka o miejskiej Drodze Krzyżowej pochodzi z 1645 r. Fundacja tej Kalwarii jest zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów. Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy.

Coraz popularniejsza staje się Nocna Droga Krzyżowa organizowana przez parafię Skalbmierz do wybranych sanktuariów. W tym roku celem jest sanktuarium Grobu Bożego w Miechowe. Wydarzenie odbędzie się z piątku na sobotę z 7/8 kwietnia.

- „Na rozpoczęcie zostanie odprawiona Msza św. o godz. 18 w kolegiacie w Skalbmierzu. Udamy się do Miechowa, zatrzymując się po drodze w Rosiejowie, Racławicach i Woli Bukowskiej. Naszą całonocną modlitwę zamierzamy zakończyć w miechowskiej bazylice śpiewem Godzinek o Grobie Bożym” – mówi ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu – główny organizator Nocnej Drogi Krzyżowej.

Do udziału w Nocnej Drodze Krzyżowej ze Skalbmierza do Miechowa już zgłosili się parafianie z Pałecznicy oraz z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.

Ogromną popularnością w Kielcach cieszy się Droga Krzyżowa z kościoła św. Wojciecha do bazyliki, z udziałem duszpasterstwa akademickiego, wspólnot i stowarzyszeń katolickich, samorządowców, sportowców, artystów. Jest ona od lat organizowana w Wielki Wtorek, a prowadzą ją zawsze biskupi kieleccy.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-25 13:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na drodze Cię, Jezu, spotykam

Chrystus z kościoła Wszystkich Świętych w Siemoni

TZ

Chrystus z kościoła Wszystkich Świętych w Siemoni

Więcej ...

Jak wypoczywali Papieże? Czy Leon XIV pójdzie w ich ślady?

2025-07-06 08:24
Leon XIV w Castel Gandolfo

Vatican Media

Leon XIV w Castel Gandolfo

Wakacje to nie tylko czas relaksu i podróży. Papieże na przestrzeni lat przypominali, że to także okazja do pogłębienia życia duchowego, spotkania z drugim człowiekiem oraz kontemplacji piękna stworzenia. Takie podejście kontynuuje również Papież Leon XIV, który od dziś do 20 lipca będzie odpoczywał w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

Więcej ...

Leon XIV przyjechał na urlop do Castel Gandolfo, gdzie spędzi dwa tygodnie

2025-07-06 18:25
Papież Leon XIV przyjechał na urlop do Castel Gandolfo

PAP/EPA

Papież Leon XIV przyjechał na urlop do Castel Gandolfo

Papież Leon XIV przyjechał w niedzielę po południu do podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie będzie wypoczywać przez dwa tygodnie, do 20 lipca. Po przyjeździe do miasteczka papież pozdrowił czekających na niego ludzi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką