Reklama

Bełżyce

Wspólnota ducha i śpiewu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Antoni Padewski, kapłan i Doktor Kościoła, urodził się w 1195 r., a zmarł 13 czerwca 1231 r. Był franciszkaninem, który słynął z głoszenia kazań. Posiadał wielki dar wymowy, używał obrazowego języka, a jego naukom towarzyszyły cudowne znaki. Często przemawiał na placach, ponieważ kościoły nie mogły pomieścić wielkiej liczby słuchaczy. Dziś jest jednym z najpopularniejszych Świętych, przyzywanym jako patron pomagający w odnalezieniu rzeczy zagubionych. Jest także patronem parafii w Bełżycach, dlatego dzień 13 czerwca jest w tej parafii dniem odpustu.

W tym roku parafianie i goście zebrali się przed ołtarzem polowym, by uczestniczyć we wspólnej modlitwie, wysłuchać Słowa Bożego i posilić się Eucharystią. Mszę św. odpustową celebrował abp. Józef Życiński wraz z dziekanem i proboszczem ks. kan. Czesławem Przechem, jego współpracownikami oraz księżmi z dekanatu bełżyckiego. Pierwszy w Trzecim Tysiącleciu bełżycki odpust wymagał wyjątkowej oprawy, dlatego śpiewem uświetnił go szczególny chór, składający się z połączonych chórów parafialnych z Babina, Chodla, Kłodnicy, Krężnicy Jarej, Łubek, Niedrzwicy Dużej, Niedrzwicy Kościelnej, Ratoszyna i Bełżyc oraz dwóch zespołów młodzieżowych i chóru dziecięcego "Motylki". Okazji do świętowania, oprócz święta Patrona parafii, było jeszcze więcej. Pan Mieczysław Wójtowicz - organista, podczas uroczystej Liturgii odbierał medal "Lumen Mundi", Metropolita poświęcił sale domu parafialnego, przeznaczone dla młodzieży, a ponadto otwarto wystawę fotograficzną, będącą dokumentacją 10. lat pielgrzymowania na Jasną Górę.

W homilii abp Józef Życiński mówił, że "żywa wiara nie poddaje się lękom". Wzorem św. Antoniego i pierwszych Apostołów, którzy nie lękali się pracy duszpasterskiej w nieznanych sobie rejonach, także i współczesny człowiek powinien walczyć z wewnętrznymi niepokojami. Podczas każdej Mszy św. wierni powtarzają słowa "Wyznajemy Twoje Zmartwychwstanie", które mówią, że Chrystus zwycięża w sercu mimo największych ciemności. We współczesnym świecie jest wiele zjawisk bolesnych, gdzie trzeba zdecydowania, odwagi, świadectwa wiary, by wierni mogli nieść chrześcijaństwo żywe szlakiem św. Antoniego z Padwy. Na tym szlaku należy odnaleźć szacunek dla człowieka, wiarę w jego godność, bo to właśnie osoba ludzka i troska o jej dobro jest dla współczesności - zdaniem Kaznodziei - najważniejszym zadaniem.

Bezpośrednio po homilii Metropolita odznaczył ustanowionym przez siebie medalem "Lumen Mundi" organistę Mieczysława Wójtowicza. Sylwetkę Laureata przybliżył ks. Stanisław Duma - przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Organistowskiej. Pan Wójtowicz z muzyką związał się ponad 40. lat temu. Jako muzyk pracował w wojsku i lubelskim teatrze, był pomocnikiem organisty w katedrze lubelskiej, a od 1971 r. katedralnym organistą. Do Bełżyc przybył w 1977 r., założył tu pierwszy w parafii młodzieżowy zespól muzyczny. Po przyjściu do parafii ks. kan. Czesława Przecha, wspólnie podejmowali nowe inicjatywy muzyczne. Pan Wójtowicz jest twórcą ciekawych opracowań pieśni religijnych, twórcą nowych utworów sakralnych oraz ich wykonawcą. Obecnie jego obowiązki w bełżyckiej parafii przejął pan Piotr Tokarczyk, ale dwudziestokilkuletnia praca w Bełżycach i talent pana Wójtowicza zawsze będą tworzyć styl modlitwy wyrażonej śpiewem.

Po Liturgii abp Józef Życiński poświęcił sale przeznaczone dla młodzieży działającej w przykościelnych organizacjach, a następnie wspólnie z ks. Józefem Dziduchem - wieloletnim dyrektorem Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, otworzył wystawę fotograficzną Janusza Rodaka, będącą wspomnieniem 10. lat wędrowania bełżyckich pielgrzymów do stóp Częstochowskiej Pani.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...