W intencji beatyfikacji ks. Franciszka Blachnickiego, w 30. rocznicę jego śmierci wieczorem 27 lutego modlili się członkowie Ruchu Światło-Życie z archidiecezji częstochowskiej. Mszy św. w Domu Ruchu Światło – Życie pw. Jezusa Chrystusa Miłosiernego przy ul. Dobrzyńskiej 112/114 w Częstochowie przewodniczył ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Homilię wygłosił ks. Adam Polak, moderator Ruchu Światło-Życie archidiecezji częstochowskiej.
Mszę św. koncelebrowali m. in. kapłani-moderatorzy Ruchu Światło-Życie. W Mszy św. wzięli udział członkowie Ruchu Światło-Życie, a także świadkowie życia ks. Franciszka Blachnickiego: p. Regina Przyłucka z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła z Krościenka nad Dunajcem, s. Agnes, nazaretanka, przez blisko 30 lat moderatorka diecezjalna Ruchu Światło –Życie w Częstochowie, p. Teresa, moderatorka, uczestniczka spotkań z ks. Blachnickim w Krościenku w latach 70.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Mszy św. odbyła się Godzina Świadectw i wspólna agapa.
W homilii ks. Adam Polak nawiązując do czytań mszalnych podkreślił, że „widzimy młodego człowieka , który pyta Jezusa, co mam czynić. A Jezus spogląda na niego z miłością” – Ponad 90 lat temu Jezus spojrzał z miłością na Franciszka Blachnickiego, urodzonego na Śląsku, wychowanego w polskiej rodzinie, w patriotycznej atmosferze – mówił ks. Polak.
Reklama
„W sposób szczególny Franciszek odczuł to spojrzenie z miłością podczas pobytu w celi śmierci w katowickim więzieniu. Tam powtarzając: wierzę, wierzę, wierzę, w sposób szczególny doświadczył tego, że Jezus spogląda na niego z miłością. Pewnie jeszcze wielokrotnie doświadczał tego spojrzenia” – kontynuował ks. Polak.
Moderator Ruchu Światło-Życie podkreślił, że „ks. Franciszek wielokrotnie doświadczał podczas swojego życia tego, że u Boga wszystko jest możliwe”.
Ks. Polak przypomniał słowa sługi Bożego ks. Blachnickiego, które wypowiedział w 1972 r. z okazji tygodnia eklezjalnego na KUL-u. „Zaintrygowało mnie to słowo: chrześcijanin-człowiek ryzyka. Zastanawiałem się trochę nad słowem ryzyko w kontekście. Co to jest ryzyko? Działanie, które człowieka podejmującego to działanie naraża na utratę pewnych wartości. W jakim sensie można mówić o chrześcijaństwie jako o człowieku ryzyka? Chrześcijanin to człowiek wiary; wiara to uchwycenie wartości najwyższych, ostatecznych; wiara to jest pewna, najpewniejsza droga uchwycenia wartości. I w tym sensie wiara wyklucza wszelkie ryzyko. Wiara eliminuje ryzyko, albo inaczej, wszelkie ryzyko jest poza wiarą. Dla chrześcijanina jest właściwie tylko jedno ryzyko, ryzyko utraty wiary, albo też ryzyko wiary niekonsekwentnej, wiary, która jest deklarowana, ale która nie ma pokrycia w życiu” – mówił wówczas ks. Blachnicki.
„Wiara konsekwentna, o której pisze ks. Franciszek, to jest ta wiara, z którą spotykamy się w dzisiejszej Ewangelii „u Boga wszystko jest możliwe”. Ks. Franciszek jest świadkiem, że te słowa Pana Jezusa są prawdziwe” – dodał kaznodzieja.
Ks. Polak wskazał również na znaczenie słowa „wspólnota Kościoła” – Ta wspólnotą jesteśmy my sami. Dziś gromadzimy dziękując Panu Bogu za życie ks. Blachnickiego. Gromadzimy się tu w takiej różnorodności charyzmatów, wspólnot. Charyzmat i wspólnota to jest wielkie Boże słowo – zaznaczył ks. Polak i dodał: „Ks. Franciszek mówił że najważniejszą diakonią, jaką mamy do spełnienia jest diakonia jedności”.
Od kilku lat w Domu Ruchu Światło-Życie archidiecezji częstochowskiej, każdego 27. dnia miesiąca, odprawiana jest o godz. 19. 15 Msza święta o beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy ruchu oazowego.