Reklama

Grabówki

Wspólnota serc

Niedziela lubelska 27/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Malowniczo położona pośród wielobarwnych łąk, wspaniałych lasów i falujących kłosów zbóż, parafia pw. Matki Kościoła w Grabówkach powołana została przez ówczesnego biskupa lubelskiego bp. Bolesława Pylaka w 1981 r., zaś jej pierwszym proboszczem i budowniczym miejscowego kościoła został ks. Ryszard Jurak, pełniący wówczas funkcję wikariusza parafii Wąwolnica, z terenu której za staraniem miejscowego proboszcza ks. Jana Pęzioła powstała nowa parafia.

W roku bieżącym lokalna wspólnota obchodzi jubileusz dwudziestolecia powstania, dlatego też doroczny odpust parafialny miał szczególnie podniosły charakter. 4 czerwca wspaniale przystrojona świątynia i wzorowo przygotowany program uroczystości wymownie świadczył o trosce obecnego proboszcza, ks. Zbigniewa Szcześniaka i zaangażowaniu wiernych w eucharystyczne spotkanie, w którym po raz pierwszy w historii parafii uczestniczył abp. Józef Życiński. Po przybyciu Metropolity w asyście bandery konnej, przedstawiciele wspólnoty parafialnej powitali Arcybiskupa chlebem, wyrażając swoją radość z możliwości nawiedzenia ich parafii i wspólnej modlitwy. Następnie Metropolitę powitał proboszcz ks. Zbigniew Szcześniak, który przedstawił Gościowi obecny stan parafii.

Uroczystej Mszy św. odpustowej w koncelebrze krajana ks. Piotra Nowaka i ks. kan. Zdzisława Maćkowiaka z Kazimierza Dolnego przewodniczył abp. Józef Życiński, który do wiernych skierował Słowo Boże. W słowie wstępnym Metropolita powitał serdecznie zgromadzonych w świątyni wiernych, wyrażając jednocześnie radość z racji wizyty w parafii. "Swoją modlitwą otaczam dziś tych, którzy wznosili waszą świątynię, którzy troszczyli i troszczą się nadal o wasze dobro duchowe. Polecam Bogu was wszystkich, abyście wpatrzeni w Maryję - Matkę Kościoła, potrafili trwać na modlitwie, cenić sobie Boże sprawy i rozważać Chrystusowe słowa w sercach".

W homilii Ksiądz Arcybiskup, w nawiązaniu do obchodzonego dzień wcześniej święta Zesłania Ducha Świętego, ukazał wiernym potrzebę ciągłego zakorzenienia w dziedzictwie Kościoła, prosząc jednocześnie o modlitwę w intencji nowowyświęconych kapłanów. Kaznodzieja, dając za przykład Maryję Matkę Kościoła, wskazywał na Jej wierność i styl. " Maryja, która pomimo cierpienia i gehenny Jej Syna umiała wytrwać pod Krzyżem do końca, uczy Apostołów odwagi i zawierzenia woli Bożej" . Arcypasterz wskazał na otrzymane przez Apostołów dary Ducha: "Oni, nauczeni szkołą Krzyża i wierności Maryi, potrafili trwać we wspólnocie modlitwy i z tej wspólnoty nie powrócili już do swoich sieci czy winnic, lecz poszli na cały świat głosić Chrystusa. To im zawdzięczamy Kościół i tą wspólnotę, jaką możemy dzisiaj tworzyć w świątyni". Kończąc homilię abp. Życiński podziękował proboszczowi za cztery lata opieki nad wiernymi w Grabówkach, a wiernym życzył jeszcze większego zaangażowania w sprawy Kościoła i zatroskania o wspólnotę.

Kończąc uroczystą sumę Ksiądz Arcybiskup wręczył młodym mieszkańcom parafii nagrody za udział w konkursie wiedzy o Prymasie Tysiąclecia, zaś Ksiądz Proboszcz, dziękując za obecność Arcypasterza i wszystkich kapłanów na czele z ks. inf. Janem Pęziołem i dziekanem ks. Aleksandrem Plewikiem z Nałęczowa, zaprosił zgromadzonych na odpustową uroczystość za rok. Msza św., której oprawę liturgiczną wraz z organistką Wiktorią Łaguną przygotowały dzieci pierwszokomunijne, zakończyła się procesją eucharystyczną i błogosławieństwem Najświętszy Sakramentem.

Wychodząc z kościoła bez trudu dostrzec było można przejęcie wiernych i ich radość z racji pierwszej wizyty abp. Józefa Życińskiego w ciągle jeszcze kształtującej się wspólnocie lokalnej, gdzie pomimo dużych odległości i wielu problemów wierni mają świadomość swojej przynależności i misji w Kościele XXI wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa szturmowa - Litania Loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...