Reklama

Szlachetne zdrowie...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tym, co jest dobre po dwóch latach reformy zdrowia, a co należy zmienić, mówił minister zdrowia Grzegorz Opala na spotkaniu z mieszkańcami Sosnowca w Domu Katolickim, znajdującym się naprzeciwko bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Spotkanie 16 czerwca zorganizowała tradycyjnie Akcja Wyborcza Solidarność Prawicy oraz biuro poselskie Czesława Ryszki.

Minister Opala przedstawił najważniejsze problemy nurtujące obecnie system ochrony zdrowia, jak również działania ministerstwa mające na celu ich przezwyciężenie. Do najważniejszych problemów zaliczył m.in. nieadekwatną do potrzeb liczbę łóżek szpitalnych, w tym wciąż zbyt dużą liczbę łóżek w zakładach opieki krótkoterminowej, ograniczoną rolę profilaktyki i promocji zdrowia, w obliczu szybko rosnących kosztów ponoszonych na opiekę nad grupą najstarszych mieszkańców kraju oraz zbyt małą rolę opieki podstawowej w systemie ochrony zdrowia. W przypadku tego ostatniego czynnika decydującą rolę, zdaniem Ministra, odgrywa nieproporcjonalnie duża liczba specjalistów w odniesieniu do liczby lekarzy rodzinnych. W tym celu zwiększono z 300 do 1000 liczbę kształconych w tym zakresie rezydentów rocznie. Do korzystnych zmian wprowadzonych wraz z nowym systemem ochrony zdrowia zaliczył poprawę dostępności świadczeń zdrowotnych oraz ich jakości m.in. dzięki wprowadzonej certyfikacji i akredytacji placówek, a także wprowadzenie konkurencji między publicznymi i niepublicznymi placówkami ochrony zdrowia. Dzięki, wspieranemu przez Ministerstwo Zdrowia, Rządowemu Programowi Restrukturyzacji możliwe było utworzenie ok. 5 tys. łóżek w zakładach opieki długoterminowej oraz dokonanie zakupów specjalistycznego sprzętu medycznego na sumę 390 mln złotych. Za równie ważne Prelegent uznał działania z zakresu edukacji menedżerów i pracowników ochrony zdrowia wspierane przez resort. Zdaniem ministra Grzegorza Opali, "edukacja to jeden z bardzo ważnych elementów przeprowadzonej reformy, gdyż bez nieustannego kształcenia odpowiedniej kadry, nie ma możliwości realizowania założeń nowego systemu". Do słabych stron funkcjonującego systemu zaliczył brak szerokiego poparcia społecznego dla wprowadzonych zmian. Wynika to z niskiej świadomości zarówno środowiska lekarskiego, jak i całego społeczeństwa. Zaznaczył przy tym, że reforma, dokonująca tak poważnych zmian, jest procesem trudnym i długotrwałym. Minister Opala przyznał, że nurtującego obecnie wiele państw problemu tzw. szarej strefy w ochronie zdrowia nie zdołano przezwyciężyć poprzez wprowadzone powiązanie wynagrodzeń z jakością i ilością pracy i zapowiedział wdrożenie innych rozwiązań.

Do najważniejszych zadań stojących obecnie przed wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia Minister zaliczył wprowadzenie zmian legislacyjnych porządkujących cały system. Temu ma służyć m.in. przyjęta przez rząd Ustawa o Powszechnym Ubezpieczeniu Zdrowotnym, jak również oczekiwane przez środowisko lekarskie zunifikowanie metod kontraktowania świadczeń. Równie ważnym dla prawidłowego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia jest, w opinii ministra Opali, opracowanie standardowego koszyka usług medycznych, którego propozycja zostanie przedstawiona najpóźniej jesienią bieżącego roku. Zdaniem Ministra "decyzja o wprowadzeniu standardów usług medycznych nie może być przedmiotem gry politycznej, lecz obszarem zgody społecznej" .

Grzegorz Opala urodził się 5 listopada 1942 r. w Częstochowie. W 1968 r. ukończył Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej, a w 1979 r. specjalizacje w zakresie neurologii. W latach 1988-91 odbył staż w Stanach Zjednoczonych. Habilitował się w roku 1993. Profesorem nadzwyczajnym został w 1996 r. Od roku 1998 był kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach-Ligocie. Jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej. Od 1980 r. jest związany z "Solidarnością". W stanie wojennym organizował m.in. pomoc dla prześladowanych górników kopalni "Wujek". Był członkiem biskupiego komitetu pomocy internowanym i uwięzionym w Katowicach, a także jednym z animatorów duszpasterstwa nauczycieli akademickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Więcej ...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Więcej ...

Spotkanie proboszczów świata: chcemy usłyszeć, jak Jezus nadal działa dzisiaj

2024-04-30 11:06

Karol Porwich/Niedziela

- Nie przybyliście tutaj, by otrzymać nauczanie czy wykład nt. synodalności. Jesteście tutaj, by opowiedzieć nam swoją historię, ponieważ historia każdego z was jest ważna - mówił kard. Mario Grech otwierając spotkanie „Proboszczowie dla synodu”. Odbywa się ono w połowie drogi między kolejnymi sesjami Synodu Biskupów nt. synodalności i w pewnej mierze jest odpowiedzią na pojawiający się zarzut, że głos kapłanów odpowiedzialnych za wspólnoty parafialne został dotąd niewystarczająco wysłuchany.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...