Reklama

Częstochowski Kongres Kultury

W służbie prawdy, dobra i piękna

Niedziela częstochowska 27/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W gościnnej auli Wyższego Seminarium Duchownego odbył się Częstochowski Kongres Kultury, którego organizatorami byli: Liga Krajowa, Liga Miejska w Częstochowie oraz poseł Tadeusz Wrona. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli ci, dla których sprawy kultury są ważne i bliskie: parlamentarzyści, szefowie placówek kulturalnych, twórcy i naukowcy. Gośćmi Kongresu, któremu przewodniczył Tadeusz Wrona, byli wśród innych znamienitych postaci: poseł Jan Maria Jackowski - przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, Maksymilian Bylicki, doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kongres rozpoczął się Mszą św. celebrowaną w kościele seminaryjnym przez rektora Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr. Włodzimierza Kowalika. Obrady plenarne, a następnie dyskusja w grupach problemowych były okazją do przypomnienia pryncypiów kultury, jej znaczenia w dziejach narodu, obecnej sytuacji, a także lokalnych bolączek związanych z funkcjonowaniem instytucji kultury. Poseł Jan Maria Jackowski przypomniał słowa Ojca Świętego, który powiedział, że nasz kraj przetrwał najtrudniejsze doświadczenia dziejów i zachował własną tożsamość " nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od innych potęg". W czasach globalizacji kultura staje się wizytówką państwa, decyduje o jego randze i pozycji międzynarodowej. " Kto nie szanuje swojej przeszłości, swojego dorobku kulturalnego, ten nie jest szanowany przez innych" - mówił poseł Jackowski. Zdaniem uczestników Kongresu w ostatnich 10 latach upowszechniło się liberalne podejście do kultury, pozostawiając ją niemal wyłącznie mechanizmom gry rynkowej. To właśnie wydatki na kulturę pierwsze padają ofiarą cięć w szczupłych budżetach państwowych i samorządowych. Tymczasem - jak powiedział przedstawiciel ministerstwa Maksymilian Bylicki - "kultura to pamięć historyczna, to sfera, w której funkcjonują najważniejsze symbole integrujące Polaków, kultura tworzy wspólnotę zarówno na poziomie narodowym, jak i lokalnym", nie można jej zatem sprowadzi do mechanizmów rządzących gospodarką.

Nie tylko instytucje państwowe i samorządowe z niepokojem przyglądają się zjawiskom kulturowym, które mają miejsce w naszym kraju. "Kościół również ogarnia troską dziedzictwo kultury polskiej, która przeniknięta jest światłem chrześcijaństwa" - mówił w swoim wystąpieniu ks. inf. Ireneusz Skubiś. Przypomniał, że polska inteligencja została zniszczona w Katyniu, powstaniu warszawskim, unicestwiały ją reżimy totalitarne: "Po wojnie nasza Ojczyzna znalazła się w sferze wpływów ateistycznej ideologii, Kościół stał się oazą kultury, ostoją dla artystów. Dziś dziedzictwo kultury wymaga szczególnej ochrony. Jedyną szansą dla Polski jest wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia, zdolnego przekazać dziedzictwo i twórczo działać na rzecz środowiska lokalnego, regionu i Polski. Dlatego tak ważne jest utworzenie w Częstochowie Uniwersytetu". Szczególne miejsce w kulturze zajmuje świat mediów. Ksiądz Redaktor przypomniał, że dziennikarze winni mieć wysoki poziom etyczny, poszukiwać w kulturze zjawisk pozytywnych, twórczych, wychowywać do otwartości na kulturę. Same media winny być orędownikami prawdy, dobra i piękna.

Drugi biegun dyskusji stanowiły głosy nawiązujące do aktualnej kondycji kultury, placówek kulturalnych, sytuacji prawnej i finansowych braków. "Żadna władza nie powinna pozostać obojętna wobec faktu, że - jak wynika z badań - 50% Polaków nie przeczytało w ub. r. żadnej książki, a 60 % nie czyta gazet" - powiedział Maksymilian Bylicki. Toteż ożywienie działalności kulturalnej oraz promocja czytelnictwa są podstawowymi warunkami wychodzenia z zapóźnień w tej sferze. Tym opiniom wychodzi naprzeciw przedstawiony przez posła Jackowskiego projekt utworzenia subwencji kulturalnej, funkcjonującej w budżetach samorządowych na takich samych zasadach, jak subwencja oświatowa. " Zarówno w układzie finansowym, jak i programowym trzeba się bardzo wyraźnie oprzeć komercjalizacji kultury - podsumował obrady poseł Tadeusz Wrona. - Sądzę , że wszyscy, którym zależy na rozwoju polskiej młodzieży, muszą mówić nie tylko o pieniądzach, których brakuje, ale również o wartościach, których także brakuje".

Obrady w grupach problemowych przyniosły wiele interesujących wniosków. Jednym z najważniejszych był projekt powołania stowarzyszenia bądź fundacji, która będzie integrować często-

chowskie środowisko i podejmować działania mające na celu szeroko rozumiane dobro kultury.

Ta inicjatywa spotka się z pewnością z aprobatą środowiska, podobnie jak zapoczątkowane już wcześniej przez Niedzielę m.in. Msze św. dla częstochowskich dziennikarzy, celebrowane w dniu ich patrona św. Franciszka Salezego, spotkania, wystawy, spektakle teatralne i sympozja w auli naszej redakcji, które gromadzą coraz liczniejsze grono ludzi kultury naszego miasta. Warto o nich wspomnieć w Roku Niedzieli, która swój Jubileusz 75 lat istnienia obchodzi właśnie w Roku Kultury Polskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Mewa na dachu Kaplicy Sykstyńskiej "królową" mediów społecznościowych

2025-05-07 22:16

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Mewa siedząca długo na dachu Kaplicy Sykstyńskiej koło komina stała się w środę "królową" mediów społecznościowych. Obraz komina wraz z czuwającym przy nim pokaźnej wielkości ptakiem transmitowały przez ponad trzy godziny media na całym świecie dzięki zainstalowanej tam watykańskiej kamerze.

Więcej ...

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

Konklawe: kard. Ratzinger został wybrany w czwartym głosowaniu, kard. Bergoglio w piątym

2025-05-08 16:51
Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI

W Watykanie trwa rozpoczęte wczoraj konklawe. 133 kardynałów elektorów wybiera nowego papieża. Jeśli popołudniowe czwarte głosowanie nie przyniesie rozstrzygającego rezultatu, jeszcze dziś odbędzie się głosowanie piąte.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...