Reklama

Włocławek

Z nadzieją w przyszłość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

16 czerwca aula kard. Stefana Wyszyńskiego w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku była miejscem historycznego - bo pierwszego spotkania osób, które od września będą tworzyć szeroko rozumianą wspólnotę Gimnazjum Publicznego im. ks. Jana Długosza. Nie sposób było nie myśleć o tym, że musiało upłynąć tak wiele lat, by wreszcie, pod jednym dachem zgromadzili się rodzice, nauczyciele i Dyrektor odrodzonej szkoły. Niewątpliwie było to przeżycie dla nich wszystkich, zwłaszcza dla rodziców. W hollu witali przybywających bp Roman Andrzejeski, ks. inf. Witold Bura i dyrektor Gimnazjum - ks. dr Jacek Kędzierski.

Napływający do auli ludzie rozglądali się dyskretnie, z radością i zdziwieniem, że jest ich tak wielu. Niektórzy dostrzegali swoich znajomych, witali się, wspólnie radowali, że ich dzieci należą do wybranego grona uczniów reaktywowanego katolickiego Gimnazjum. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.00. Powitawszy zebranych, Ksiądz Dyrektor przedstawił rodzicom i nauczycielom osoby odpowiedzialne za tworzenie Gimnazjum: bp. R. Andrzejewskiego - przewodniczącego Komisji ds. Gimnazjum i Liceum im. ks. Jana Długosza, ks. prał. Mariana Włosińskiego, odpowiedzialnego za Wydział Katechetyczny i Duszpasterski w diecezji włocławskiej, ks. inf. Witolda Burę - ekonoma diecezji włocławskiej i ks. prał. Stanisława Waszczyńskiego, proboszcza katedry, członka Fundacji im. ks. Jana Długosza.

Zgodnie z porządkiem zebrania jako pierwszy przemówił bp R. Andrzejewski. Wiele osób miało po raz pierwszy możliwość poznania niezwykłej historii gmachu szkoły, jej dziejów i kształtowania się w ostatnich latach idei odrodzenia. Życie szkoły skupia bowiem w sobie wszystkie procesy historyczne, jest ich wiernym odbiciem. Szkoła jest uwikłana w dzieje narodu, których sama stanowi poważną cząstkę. Wśród licznych informacji, podanych przez Księdza Biskupa była m.in. ta, że powstał już hymn "Długosza" - autorem słów jest najstarszy z absolwentów, Jerzy Pietrkiewicz. Wkrótce będzie już gotowy sztandar szkoły, haftowany pracowitymi dłońmi sióstr westiarek. Bp Andrzejewski podkreślił, że w szkole - przecież katolickiej - nie będzie presji, by wychowankowie wstępowali do seminariów czy zgromadzeń zakonnych. Będzie ona posługiwać się takimi formami pracy, które będą ułatwiać uczniom zrozumienie otaczającego świata i w sposób atrakcyjny pomogą opanować konieczną wiedzę. Na koniec prosił nauczycieli, rodziców, a za ich pośrednictwem i uczniów, by nie dopuścili do zmarnowania zdolności: talenty muszą być rozpoznane i ukierunkowane. Wszak "Vita sine litteris mors est" - Życie bez nauki jest śmiercią.

Dalszą część zebrania prowadził dyrektor ks. J. Kędzierski. Przedstawił szereg spraw, składających się na problematykę dydaktyczno-wychowawczą szkoły. Od września w Gimnazjum pobierać będzie naukę 145 uczniów, podzielonych na pięć klas według umiejętności i zainteresowań. Po raz pierwszy została odczytana lista przyjętych uczniów, z których 98 stanowią dziewczęta, 47 - chłopcy. Największą, bo liczącą 34 osoby grupę, jeśli chodzi o uczniów z Włocławka, stanowią ci, którzy ukończyli SP nr 14. W Gimnazjum Długosza będzie się uczyć 19 uczniów spoza Włocławka, część z nich nie będzie dojeżdżać do szkoły: 7 dziewcząt zamieszka w domu Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi przy ul. Orlej, 1 chłopiec będzie zakwaterowany na stancji. Ksiądz Dyrektor dodał, że uczniowie reprezentują wysoki poziom wiedzy, czego dowodem jest średnia ocen za półrocze. Następnie dokonał prezentacji nauczycieli, których prosił o "zaangażowanie serca i umysłu w obliczu wezwania, które rzucił nam czas". W programie nauczania obok innych przedmiotów znajdą się: język angielski, niemiecki, łacina (jedna godzina w tygodniu), a także obowiązkowa lekcja tańca towarzyskiego. "Długoszak" będzie rozpoznawalny na ulicach miasta dzięki granatowemu mundurkowi. Strój będzie dwuczęściowy, z godłem szkoły naszytym na kieszeni żakietu ( marynarki). Gimnazjum Długosza będzie też miało oryginalne, drukowane na zamówienie dzienniczki ucznia.

Sporo miejsca dyrektor ks. Kędzierski poświęcił sprawom organizacyjnym szkoły: przewidywane są comiesięczne spotkania z rodzicami, a także dni otwarte szkoły, podczas których odbywać się będą m.in. różnorakie prelekcje i występy uczniów. Powstaną koła zainteresowań, koła aktywizujące, drużyna harcerska itp. Zamiarem jest wydawanie każdego roku Rocznika szkoły, gdzie obok publikacji nauczycieli znajdować się będą godne uwiecznienia prace dzieci, wśród nich np. wypracowania, wiersze, rysunki.

Do najważniejszych spraw należy niewątpliwie remont szkoły. Konieczna jest wymiana stolarki okiennej i kolejno wszystkich instalacji w budynku. Przedsięwzięcie niezmiernie kosztowne, dlatego Ksiądz Dyrektor zaapelował do ofiarności osób, mogących służyć wsparciem finansowym. Na zakończenie zapewnił rodziców uczniów o otwarciu władz szkoły na propozycje konstruktywnego dialogu.

Spotkanie zakończyło się modlitwą Pod Twoją obronę i błogosławieństwem Księdza Biskupa.

***

Trzeba czasu i pracy, by zebrać plony. W przyszłości odbędzie się takie zebranie, które będzie okazją do podsumowania osiągnięć. Dzisiejsze - budzi nadzieję na przyszłość. Diecezja włocławska i dyrekcja szkoły uczynią wszystko, by Gimnazjum, a później Liceum, rozwijały się pomyślnie. Ta właśnie szkoła to inwestycja w rodzinę, aby stała się Bogiem silna. Tu, z Bożym błogosławieństwem, zostaną stworzone warunki zdrowego, twórczego rozwoju, pełnego radości, ale również poczucia odpowiedzialności za siebie i swoje środowisko. Jest wiele do zrobienia, lecz nie brakuje otwartych serc.

Nowy rok szkolny w Gimnazjum Długosza rozpocznie się 3 września o godz. 12.00. Na razie trwają wakacje. Uczniom i nauczycielom życzmy pięknej pogody podczas letniego wypoczynku, nabrania nowych sił przed wkroczeniem w nową szkolną rzeczywistość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02
Było kolorowo, z balonami i transparentami

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Więcej ...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10
Jacek Zieliński

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?