Reklama

W rocznicę Bitwy pod Legnicą

Niedziela legnicka 19/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchodzona 17 kwietnia br. w diecezji legnickiej 763. rocznica bitwy pod Legnicą (sama bitwa rozegrana została 9 kwietnia 1241 r.) jest także dniem pielgrzymki służb mundurowych do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak, a odbyła się ona w przededniu wpisania tego barokowego sanktuarium na listę pomników historii Rzeczypospolitej Polskiej.
Co roku, z okazji kolejnych rocznic bitwy pod Legnicą, do diecezjalnego sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu przybywają przedstawiciele służb mundurowych. Miejsce to upamiętnia rozegraną tu 9 kwietnia 1241 r. bitwę wojsk polskich i sprzymierzonych z Mongołami, śmierć księcia Henryka Pobożnego i odnalezienie jego ciała przez jego matkę św. Jadwigę Śląską.
W bieżącym roku w koncelebrowanej Mszy św. odprawianej pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka uczestniczyli także księża kapelani służb mundurowych. Wśród przybyłych znaleźli się przedstawiciele Wojska, Policji, zawodowej i ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Leśnej, Straży Miejskiej, Leśnicy i Harcerze. Obecni także byli przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści.
Uroczystość rozpoczęła się procesją z relikwiami św. Jadwigi z pobliskiego Muzeum Bitwy Legnickiej, mieszczącego się w dawnym kościele pw. Świętej Trójcy, do kościoła parafialnego. Procesji towarzyszyli także rycerze z Bractwa Rycerskiego z Legnicy, którzy po zakończonej Mszy św., na placu przed świątynią zainscenizowali walkę średniowiecznych wojów. Natomiast przedstawiciele służb mundurowych zaangażowani byli w przygotowanie liturgii.
W wygłoszonej homilii biskup Tadeusz Rybak nawiązał do przypadającej w ostatnich dniach rocznicy chrztu Polski i do postaci św. Wojciecha i św. Stanisława, głównych patronów Polski, których relikwie obecnie odbywają peregrynację po diecezji legnickiej. Ukazał ich jako świętych troszczących się o rozwój żywej wiary i ładu moralnego w społeczności Polskiej. Przywołał też postać św. Jadwigi, matki Henryka Pobożnego. „Była wspaniałą matką i wychowała swoje dzieci w duchu głębokiej wiary i miłości do swojego ludu” - mówił Ksiądz Biskup. „Była także matką dla wszystkich mieszkających tej ziemi, chociaż była księżną. Przykład miłości Boga i człowieka był wlany w serca jej dzieci, a zwłaszcza syna Henryka, którego historia nazwała Pobożnym. Nie dziwimy się więc, że kiedy przyszło niebezpieczeństwo, zagrożenie wiary, Henryk zdobył się, by stawić czoła najeźdźcom. Z motywów patriotycznych i religijnych wziął udział w bitwie i zginął. I słusznie współczesny historyk prof. Gerard Labuda z Poznania, którego gościliśmy przed trzema laty na sympozjum w Legnicy, stwierdził, że ten człowiek, książę, obrońca swego kraju i Europy, obrońca chrześcijaństwa zasługuje na to, by był wyniesiony na ołtarze jako święty”.
Nawiązując do aktualnych wydarzeń związanych z jednoczeniem się Europy Biskup Legnicki mówił: „Wspominamy tamtą bitwę, jednoczymy się w oddawaniu czci bohaterom, ale jednocześnie wczytujemy się w to przesłanie, które niesie współczesnemu światu tamten okres i to wydarzenie spod Legnicy. Jesteśmy w okresie niezwykle ważnym dla naszego narodu. Od 1 maja wchodzimy w struktury Unii Europejskiej. To nas zobowiązuje, aby jeszcze bardziej pogłębiać nasze wartości i wartości kultury europejskiej, które wyrosły z Ewangelii. Wpatrując się w przykład św. Patronów Polski, księcia Henryka i św. Jadwigi, prośmy, abyśmy i my mieli siłę wiary, abyśmy w nowej sytuacji umieli zachować to, co nam przekazały pokolenia, abyśmy umieli budować życie teraźniejsze i przyszłe na fundamentach Ewangelii” - apelował Biskup Legnicki.
Druga część tego święta ma już także swoją tradycję. Składa się na nią turniej piłki nożnej rozegrany między drużynami wojska, straży pożarnej, straży granicznej i policji. Widzowie mają także okazję do oglądnięcia pokazów straży pożarnej i policji, wzięcia udziału w licznych konkursach oraz okolicznościowym festynie i zabawie.
18 kwietnia, podczas uroczystości na Wawelu w Krakowie, proboszcz parafii, ks. Zbigniew Kulesza odebrał decyzję Prezydenta RP o wpisaniu barokowego sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu na listę pomników historii Rzeczypospolitej Polskiej. Również podczas tej uroczystości kanclerz Kurii, ks. prał. Józef Lisowski, wraz z ks. prał. Stanisławem Szupieńką z Referatu ds. sztuki sakralnej odebrali podobną decyzję Prezydenta dotycząca diecezjalnego sanktuarium maryjnego w Krzeszowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Papież zachęca proboszczów do wniesienia wkładu w prace Synodu

2024-05-02 11:21

PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Do refleksji nad odnową posługi proboszcza w kluczu synodalnym i misyjnym, a także umożliwienia Sekretariatowi Generalnemu Synodu zebrania ich wkładu w przygotowanie Instrumentum laboris zachęcił Ojciec Święty proboszczów całego świata w wystosowanym dziś do nich liście. Wydarzenie to zbiegło się z zakończeniem Międzynarodowego Spotkania „Proboszczowie dla Synodu”.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...