Reklama

Kto śpiewa, dwa razy się modli

Niedziela łomżyńska 19/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Sylwią Brzostek - dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Nagoszewce - rozmawia ks. Paweł Bejger

Ks. Paweł Bejger: - Nagoszewka. Mała miejscowość, których w naszej ojczyźnie tysiące. Mała kaplica, zadbana szkoła, wspaniała rada pedagogiczna, kochane dzieciaki, wspaniali ludzie. Ta miejscowość znana jest również od czterech lat niemal w całej naszej diecezji i poza jej granicami. Dzieje się tak za sprawą organizowanego tam Festiwalu Piosenki Religijnej. Jakie były festiwalowe początki?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sylwia Brzostek: - Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej odbył się 17 lutego 2001 r. Zorganizowaliśmy go przygotowując się do nadania szkole imienia Papieża Jana Pawła II. Zgłosiły się do niego wszystkie szkoły z terenu gminy Ostrów Mazowiecka. Dzięki życzliwości ks. prał. Stanisława Skarzyńskiego przegląd konkursowy odbył się w kaplicy. Atmosfera panująca w kościółku szybko rozgrzała zmarzniętych uczestników. Duży w tym udział miał opiekun duchowy i merytoryczny Festiwalu ks. Szczepan Dobecki. W organizację Festiwalu włączyli się uczniowie, wszyscy pracownicy szkoły oraz rodzice. Stał się on świętem całej Nagoszewki.

- W tym roku po raz czwarty odbędą się festiwalowe zmagania na scenie „amfiteatru” w Nagoszewce. Ilu uczestników spodziewają się organizatorzy w tym roku?

- Festiwal cieszy się dużą popularnością. W latach ubiegłych za każdym razem gościliśmy ok. 200 uczestników. W tegorocznym przeglądzie zmieniliśmy formułę, rozszerzyliśmy przedział wiekowy o klasy gimnazjalne. Będziemy mogli podziwiać talenty 30 solistów w kategorii szkół podstawowych i 12 z gimnazjów. Chętnych jest oczywiście więcej, ale ze względów organizacyjnych nie jesteśmy w stanie zakwalifikować wszystkich.

Reklama

- Pani Dyrektor, jaki jest cel organizowania takiego Festiwalu?

- Przede wszystkim udowodniliśmy, że małe szkoły też mogą wnieść coś nowego w codzienne życie szkół. Jest to także wspaniała forma integracji środowisk szkolnych, popularyzacja piosenki religijnej, rozwój zainteresowań dzieci, odkrywania własnych talentów. Niejednokrotnie taki festiwal przełamuje u dzieci barierę nieśmiałości.

- Tegoroczny Festiwal organizujecie razem z Ochotniczą Strażą Pożarną. Jak dokonaliście podziału prac?

- Nie jest to pierwszy przykład wspólnego działania. Szkoła odpowiada za przygotowanie Festiwalu. Strażacy natomiast wspierają nas w pozyskiwaniu funduszy, przygotowaniu areny, będą też zabezpieczać teren w trakcie imprezy.

- Obserwując dzisiejszą młodzież czy dzieci widzę, że coraz mniej jest rozśpiewanych dziewcząt, chłopców. Czy ten Festiwal jest poszukiwaniem muzycznych talentów?

- Mamy taką nadzieję. Może za kilka lat usłyszymy nową gwiazdę piosenki, która swój pierwszy sukces odniosła w Nagoszewce. Po drugie, nie tak dawno w trakcie świąt rodzinnych można było słyszeć rodziny grające i śpiewające. Niestety, coraz trudniej o podobne rodziny. Może przez takie festiwale wrócimy do polskich tradycji?

- Jakie są plany na przyszłość odnośnie Festiwalu w Nagoszewce? Czy z każdym rokiem wzrasta poziom wykonywanych utworów muzycznych?

- Chcielibyśmy, aby odbywał się on corocznie. Ale przygotowanie Festiwalu to olbrzymi wysiłek dla nas wszystkich, i gdyby nie pomoc ludzi z zewnątrz nie bylibyśmy w stanie sami go przygotować. Chcę tu podkreślić duże zaangażowanie nauczycieli z naszej szkoły i rodziców. Ale bez wsparcia księży, władz samorządowych oraz innych ludzi dobrej woli nie wyobrażam sobie kontynuacji. I dopóki ono będzie, myślę, że nagoszewski Festiwal będzie organizowany. Marzeniem naszym jest, aby w przyszłości laureaci, których poziom z roku na rok rośnie, mogli otrzymywać stypendia. Może znajdzie się mecenas, który wesprze festiwalowe talenty.

- Pani Dyrektor, serdecznie zapraszamy do Nagoszewki uczestników i tych, którzy lubią dobrą, dziecięcą, religijną piosenkę...

- Zapraszamy każdego, kto lubi dobrze się bawić, ma wrażliwe serce. Wstęp jest wolny, a oprócz wykonawców festiwalowych będzie można wysłuchać koncertu zespołu „Dzieci z Brodą”. To będzie prawdziwa frajda dla nas wszystkich.

- Pani Dyrektor, kto objął patronat nad Festiwalem?

- Od pierwszej edycji Festiwalu mamy błogosławieństwo biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Od początku patronat objął także wójt gminy Ostrów Mazowiecka - Waldemar Brzostek. W tym roku to zaszczytne grono zostało powiększone o wicemarszałka województwa mazowieckiego Bogusława Kowalskiego. Natomiast patronat medialny sprawuje Tygodnik Katolicki Niedziela.

- Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj