Reklama

Sesja w Liceum im. kard. Stefana Wyszyńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odświętne stroje, uśmiech na twarzach, zadowolenie w sercach, że już niedługo wakacje, a dla klas maturalnych wielka radość, bo podczas uroczystości poświęconej patronowi szkoły - kard. Stefanowi Wyszyńskiemu otrzymają świadectwa dojrzałości.

Wszystko rozpoczęło się, jak katolicki duch nakazuje, Mszą św. w łomżyńskiej katedrze, w której uczestniczyli nauczyciele, wychowawcy, młodzież i rodzice. Dla nich był to szczególny dzień, święto szkoły i jednocześnie pokazanie, że jej patron jest bliski sercu każdego młodego człowieka. Mszy św., dobrze przygotowanej liturgicznie, przewodniczył bp Stanisław Stefanek. Przygotowane komentarze, czytania mszalne, w końcu dary ofiarne przyniesione przez młodzież nie pozostawiały żadnych wątpliwości, że wszyscy do spotkania z Eucharystycznym Chrystusem dobrze się przygotowali. To kolejny dowód, że młodzież potrafi, że chce, jeśli tylko dobrze ją pokierujemy. "Podstawą naszego człowieczeństwa jest prawda. Tego musimy się wszyscy uczyć i tym winniśmy żyć" - apelował do zgromadzonych w katedrze bp Stanisław. W dalszej części swojej homilii zwrócił uwagę na postać Prymasa Tysiąclecia. Wymienił tu dwa konteksty, które charakteryzowały osobę Prymasa. Pierwszy to prawda o Bogu Ojcu. "Jeżeli poznacie prawdę o Bogu Ojcu, będziecie stale spotykać się ze świętością" - powiedział. Drugi kontekst to poznać siebie w środowisku. "Prymas taki był. Poznawał Boga Ojca, Jego Syna, Matkę Bożą, ale poznawał także siebie" - dodał. Młodzież w darach ofiarnych przyniosła do ołtarza świece, Biblię, chleb, kwiaty. Licealistki złożyły na ołtarzu dziesięć oliwnych świec.

Druga część uroczystości odbyła się w szkole. Sesję w całości poświęcono kard. Wyszyńskiemu. Myślą przewodnią były słowa: " Kiedyś mnie zabraknie, ale wy to sobie przypomnicie". Słowa jakże aktualne w dzisiejszym świecie. Wielkiego Kardynała rzeczywiście zabrakło, a Polacy, nauczyciele, młodzież przypominają sobie jego słowa pełne otuchy, wiary, słowa prawdy. Po odśpiewaniu Gaude Mater oraz Bogarodzicy głos zabrał dyrektor szkoły - ks. kan. Andrzej Pogorzelski. " Prymasowskie nauczanie jest ciągle aktualne i będzie aktualne zawsze. Nauczanie Kardynała było konieczne, bo ono podtrzymywało na duchu" - powiedział Ksiądz Dyrektor. Do tegorocznych maturzystów zwrócił się słowami: "Bądźcie nowych ludzi plemię". Następnie 52 maturzystów odebrało z rąk bp. Stanisława świadectwa dojrzałości.

Młodzież szkolna w części artystycznej przedstawiła zgromadzonym program pt. Gdzie początek, gdzie źródło i kres kultury, oparty na refleksjach kard. Wyszyńskiego.

Przybyły na uroczystość prof. dr hab. Jerzy Robert Nowak zaprezentował referat nt. Aby Polska była Polską. Zauważył, że w dzisiejszym świecie brakuje nam bardzo nauki Prymasa, a najbardziej jego uporu i stanowczości. Podkreślił, że kard. Wyszyński potrafił znaleźć się w każdej sytuacji, potrafił być surowy i miłosierny jednocześnie. " Dziś, kiedy bijemy się o polską ziemię, Prymas na pewno powiedziałby: Nie dajcie sobie wydrzeć ziemi" - stwierdził Profesor. Wspomniał także o ataku Michnika na osobę Prymasa i zarzutach, że Prymas nie rozumie kultury Zachodu. Prymas - zdaniem prof. Nowaka - był nieugięty i powtarzał: "W Polsce trzeba bronić polskich interesów, a nie obcych" .

Prof. dr hab. Ryszard Bender zaprezentował referat pt. Naród, państwo, komunizm w wystąpieniach Prymasa Tysiąclecia. Zarówno prof. Nowak, jak i prof. Bender wspólnie podkreślali ogromny wkład kard. Wyszyńskiego w budowanie ludzkiego systemu w Polsce, w którym liczył się człowiek i jego sumienie, pozostawiając na boku ustrój polityczny. "Ówczesna władza komunistyczna bała się bardzo wszelkich posunięć Prymasa. Zdawali sobie sprawę z tego, że jest to człowiek, który cieszy się szalonym autorytetem wśród społeczeństwa. Chcąc to zmienić, władze posunęły się nawet do uwięzienia Prymasa, licząc, że naród o nim zapomni. Stało się zupełnie inaczej" - powiedział prof. Bender.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...