7 kwietnia. Zmarł ks. Stanisław Motak, proboszcz w Mirocinie. Eksporta odbyła się w Poniedziałek Wielkanocny (12 kwietnia) o godz. 14.00 w Mirocinie. Kondukt żałobny prowadził ks. Zenon Ruchlewicz, dziekan dekanatu Przeworsk II, Eucharystii przewodniczył ks. Stanisław Szałankiewicz, dziekan dekanatu Przeworsk I, zaś homilię wygłosił ks. Zbigniew Czuchra, saletyn. Następnego dnia (13 kwietnia) bp Stefan Moskwa przewodniczył Mszy św. żałobnej w kościele parafialnym w Mirocinie. Homilię wygłosił ks. Andrzej Garbarz, kolega kursowy Zmarłego. Pogrzeb śp. ks. Stanisława odbył się o godz. 14.00 w rodzinnym Czudcu. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Adam Szal, a kazanie wygłosił ks. Stanisław Mularz, rodak czudecki.
8-10 kwietnia. We wszystkich kościołach odbywały się celebracje Triduum Paschalnego. W Wielki Czwartek w bazylice archikatedralnej w Przemyślu o godz. 10.00 metropolita przemyski abp Józef Michalik, w asyście ponad 150 kapłanów, przewodniczył Eucharystii, podczas której poświęcił olej Krzyżma, który używany jest przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania i kapłaństwa. Metropolita Przemyski pobłogosławił także olej używany przy udzielaniu sakramentu namaszczenia chorych. Po homilii wszyscy obecni kapłani odnowili przyrzeczenia składane w dniu święceń kapłańskich. We Mszy św. uczestniczyli także pielgrzymi - ministranci, lektorzy i schole parafialne z Archiprezbiteratu Bieszczadzkiego. Podczas Mszy św. śpiewał Chór „Magnificat” pod batutą ks. Mieczysława Gniadego. Po zakończonej Eucharystii, w Domu Biskupim, miały miejsce życzenia Wielkanocne. Wieczornej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczył i homilie wygłosił bp Adam Szal. Liturgię Wielkiego Piątku celebrował i kazanie wygłosił bp Stefan Moskwa. Podczas nabożeństwa chór klerycki pod batutą ks. Tadeusza Bratkowskiego, wykonał m. in. Pasję wg św. Mateusza. Wigilii Paschalnej przewodniczył bp Adam Szal.
11 kwietnia. Uroczystą Rezurekcję w bazylice archikatedralnej w Przemyślu odprawił abp Józef Michalik, metropolita przemyski. W homilii Ksiądz Arcybiskup powiedział m. in.: „Wiara chrześcijańska jest bardzo wymagająca, bo się domaga naśladowania Jezusa. Po to przychodzimy do Grobu, aby popatrzeć na Jego miłość, aby naszą miłość oczyścić (...) i uzyskać nową mądrość, która każe nam pamiętać o ziemi i nie zapomnieć o niebie. (...) Bolesnym jest fakt, że Europa, która wyrosła z Chrystusa dziś wstydzi się tego imienia, chce wykreślić prawo Jezusa, Ewangelię, chce ją pominąć w historii, udać, że jej nie było. Społeczność, która nie chce oprzeć się na własnej historii jest chora i nie rozezna dobrze przyszłości, bo nie rozeznała przeszłości.. (...). Chrześcijanin nie boi się i nie może się bać życia, nie może się bać Europy. Trzeba jednak pamiętać, że z Ewangelii musimy wziąć wskazanie na wielkie wizje wspólnej Europy, aby ona rozświetliła nam przyszłość, ale i była w codziennych decyzjach (...). Chrystus ukazuje się tylko ludziom, którzy go szukają, którzy pokornie uznają swój własny grzech. Największą siłą i wartością Kościoła jest grzesznik spowiadający się i pokutujący, szukający Boga i okazji do spotkania z Nim.
Oprac. ks. Tadeusz Biały
Z życia Seminarium Duchownego
21 kwietnia. Seminarium gościło kapłanów zgromadzonych na wiosennej kongregacji rejonowej. Rozpoczęła się ona nabożeństwem adoracyjnym w bazylice archikatedralnej, a obrady kontynuowano w auli Instytutu Teologicznego. Spotkaniu kapłanów przewodniczył sufragan przemyski bp Stefan Moskwa
21 kwietnia. Zainteresowani alumni, w ramach wieczorów muzycznych, spotkali się z twórczością Michała Bajora.
22 kwietnia. W auli Instytutu Teologicznego odbyło się spotkanie z Filipem Adwentem - kandydatem na posła do Parlamentu Europejskiego, który przybliżył słuchaczom niektóre aspekty życia moralno-religijnego w Unii Europejskiej.
23 kwietnia. W posiedzeniu Rady Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie uczestniczył rektor przemyskiego Seminarium ks. Marian Rojek.
23-24 kwietnia. Podczas sympozjum pt.: Niepokalana Matka Chrystusa, zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Mariologiczne i Katedrę Mariologii KUL z okazji 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, ojciec duchowny ks. Wacław Siwak wygłosił referat: Niepokalana w myśli maryjnej bł. Jana Balickiego. W sympozjum wzięli również udział alumni Grzegorz Łach i Wojciech Szpylma z roku IV.
24 kwietnia. W auli Instytutu Teologicznego odbyła się sesja zorganizowana przez Instytut Świecki Chrystusa Króla pt.: Pomiędzy oczekiwaniami młodych a wyzwaniami Kościoła. Na sesję złożyły się referaty oraz świadectwa członków żeńskich i męskich gałęzi Instytutów Świeckich. Z referatami wystąpili: mgr Ewa Kusz: Problemy młodych, ich kondycja i oczekiwania, ks. dr Piotr Walkiewicz: Zadania jakie współcześnie stawia Kościół wobec świeckich konsekrowanych, ks. dr Józef Szczypa: Współczesne rozumienie patriotyzmu i prof. Grażyna Karolewicz: Władysław Konopczyński - twórca polskiego słownika biograficznego. Spotkanie zakończyła uroczysta koncelebrowana Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adama Szala w kaplicy seminaryjnej.
Oprac. ks. Kazimierz Gadzała
Kandydaci mający pragnienie wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, aby realizować odczytany głos Bożego powołania do służby Jemu i Jego Ludowi w służebnym kapłaństwie, winni -
zgłaszając się do Rektoratu Seminarium na spotkanie kwalifikacyjne i dopuszczające do egzaminu wstępnego - przygotować następujące dokumenty: pisemną prośbę kandydata o przyjęcie do Seminarium;
życiorys własnoręcznie napisany; świadectwo dojrzałości (oryginał); świadectwo chrztu; świadectwo bierzmowania; świadectwo ślubu kościelnego rodziców; opinię księdza proboszcza; opinię katechety; opinię
i listy polecające kapłanów, którzy pomagali kandydatowi zaangażowanemu w ruchy i stowarzyszenia katolickie w rozpoznaniu powołania; aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia i zdatności kandydata do podjęcia
studiów; 5 fotografii.
Egzamin wstępny w roku bieżącym odbędzie się 25 czerwca (poniedziałek), godz. 8.30, w Wyższym Seminarium Duchownym, ul. Zamkowa 5, 37-700 Przemyśl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu