Reklama

Temat tygodnia

Przewodniczący kapituły katedralnej

Ks. kan. Karol Malasiewicz został wybrany prepozytem kapituły katedralnej, a ks. kan. Zygmunta Wróbla mianowano penitencjarzem tejże kapituły. Wybory odbyły się 17 kwietnia w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym jest kapituła katedralna?

Sosnowiecka Kapituła Katedralna powołana została według norm prawa kanonicznego i stanowi kolegium kapłanów, którego zadaniem jest sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sosnowiecka Kapituła Katedralna składa się z 28 kanoników, wśród których jest 14 gremialnych i 14 honorowych.

Obowiązki prepozyta

W kapitule istnieją cztery urzędy: prepozyta, czyli przewodniczącego, penitencjarza, kustosza i sekretarza. Prepozyta i kustosza wybiera kolegium kanoników gremialnych ze swojego grona. Zatwierdza ich biskup diecezjalny. „Do obowiązków prepozyta kapituły należy: zwoływanie sesji kapitulnych przynajmniej raz w roku, proponowanie porządku obrad, ogłaszanie uchwał, podpisywanie protokołów, akt kapitulnych i korespondencji; przewodniczenie obradom kapitulnym; informowanie biskupa sosnowieckiego o podjętych uchwałach kapituły; reprezentowanie kapituły na zewnątrz; utrzymywanie kontaktów z proboszczem parafii katedralnej w odniesieniu do spraw interesujących parafię i kapitułę” - wyjaśnia ks. dr Karol Malasiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obowiązki członków kapituły

Podstawowym obowiązkiem członków kapituły jest prowadzenie życia zgodnie z ideałami doskonałości kapłańskiej - przez ustawiczne pogłębianie formacji chrześcijańskiej, intelektualnej, duchowej i pastoralnej. Kanonicy winni wiernie wypełniać obowiązki wynikające z powierzonych im funkcji i stanowisk na mocy prawa lub szczegółowego zlecenia w ramach kapituły i posługiwania pastoralnego w Kościele. Szczególnym obowiązkiem kapituły jest uświetnienie celebracji liturgicznych w katedrze oraz świętych obrzędów sprawowanych przez biskupa diecezjalnego. Wszyscy kanonicy gremialni mają obowiązek uczestniczyć w nabożeństwach odprawianych w kościele katedralnym przez biskupa lub członka kapituły w następujących dniach: Zwiastowanie Pańskie, we Mszy św. krzyżma w Wielki Czwartek, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dniu święceń biskupich i święceń kapłańskich udzielanych w katedrze, w rocznicę prekonizacji biskupa sosnowieckiego, w nabożeństwie wspólnotowym prezbiterium sosnowieckiego przed uroczystością Bożego Narodzenia oraz w nabożeństwie żałobnym za zmarłych biskupów. Zachęca się kanoników do uczestniczenia w nabożeństwach ogólnodiecezjalnych sprawowanych przez biskupa.

Strój kanonicki

Kanonikom przysługuje strój chórowy i strój używany podczas uroczystości o charakterze oficjalnym, lecz nie sakralnym. Strój chórowy składa się z czarnej sutanny z obszywkami i guzikami koloru fioletu, z fioletowego pasa, rokiety, mucetu koloru fioletowego, czarnego biretu z fioletowym pomponem i pierścienia. Nie używa się pierścienia w czasie sprawowania Mszy św. Kanonicy używają dystynktorium z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, patronki metropolii, na awersie medalionu i z wizerunkiem św. Brata Alberta, głównego patrona diecezji, na rewersie medalionu. Dystynktorium ma być noszone, tak w chórze, jak i poza chórem, na podwójnym łańcuchu na szyi. Strój używany podczas uroczystości o charakterze oficjalnym, lecz nie sakralnym, składa się z czarnej sutanny z guzikami i obszywkami koloru fioletu, pasa fioletowego oraz dystynktorium i pierścienia. Strój chórowy obowiązuje kanoników podczas uroczystości kościelnych, zwłaszcza z udziałem biskupa, na terenie diecezji sosnowieckiej. Poza diecezją kanonicy mają prawo używania stroju chórowego, jeśli towarzyszą biskupowi, względnie występują jako oficjalni delegaci kapituły oraz za wyraźnym zezwoleniem miejscowego biskupa diecezjalnego.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj