Reklama

Monika Łukaszów

Krzyż w wielu odsłonach. Wyjątkowa wystawa

2017-03-27 10:10

Monika Łukaszów

Pięciu artystów - jeden temat – krzyż. W niedzielę 26 marca w legnickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Krzyż”. Można na niej obejrzeć obrazy i rzeźby przedstawiające różne ujęcie krzyża.

Są to prace pięciu artystów: Henryka Jana Bacy, Krzysztofa Makowskiego, Łukasza Morawskiego, Aleksandra Marka Zyśko i Grzegorza Niemyjskiego. Jak mówi Grzegorz Niemyjski, legnicki artysta-plastyk, pomysł na taką wystawę zrodził się dwa lata temu, jednak wymagał wielu przygotowań i przemyśleń. A dziś wraz z Galerią Sztuki udało się go zrealizować. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał ks. Jan Klinkowski z miejscowej parafii, który mówił o symbolice krzyża i zaprosił licznie zebranych gości do obejrzenia i kontemplowania wystawy.

- Stanęliśmy pod krzyżem. Przyprowadziła nas tutaj dzisiaj miłość do tego, który z miłości do nas zawisł na krzyżu. Medytujmy zatem tę wystawę i wpisujmy w nasze życie ten obraz krzyża. Może odnajdziemy go właśnie przy okazji tego spotkania, a może przy okazji tego spotkania odnajdziemy tych, którzy zatrzymali się pod krzyżem. Niech to medytowanie tutaj, na tej wystawie będzie okazją do tego, aby spoglądać na krzyż z nadzieją własnego życia. Nadzieją, którą przyniósł nam Jezusa Chrystus. Niech wystawa, będzie okazją do tego byśmy przemienili w okresie Wielkiego Postu nasze życie i przeżyli nawrócenie – mówił ks. Jan.

Zobacz zdjęcia: Krzyż w wielu odsłonach. Wyjątkowa wystawa

Podczas wernisażu obecni byli także autorzy prezentowanych prac, którzy w kilku słowach je charakteryzowali i opowiedzieli o przygotowaniach do wystawy.

Reklama

Wśród prezentowanych prac są też krzyże, które jak mówią artyści, oprawione są w nowoczesny sposób. Te krzyże opatrzone są w podpisy o charakterze poetyckim, które odnoszą się do stacji Drogi Krzyżowej.

- Jestem przekonany ze wiara jest przestrzenia twórczą – mówi Grzegorz Niemyjski, którego prace można oglądać na wystawie. - Iloma kreskami można wyrazić Krzyż? Czy to jest tylko pion i poziom? Jeżeli to jest tylko znak, to co za tym znakiem stoi? Jeżeli chcemy wyrazić sens i istotę krzyża, to musimy poszukać czegoś więcej. I myślę, że przez tą wystawę, w jakiś sposób dzięki twórcom którzy biorą w niej udział, dzięki ich pracy, temat krzyża został na świeżo dotknięty i dzisiaj, w XXI wieku w taki jakiś przystępny sposób pokazany. Nie konfesyjny. To są prace bardzo osobiste, wyrwane z wnętrzności. Może nie tylko z przemyśleń, ale przede wszystkim z emocji, przeżycia religijnego – dodaje Grzegorz Niemyjski.

Podczas wernisażu wystąpił także chór legnickiego Seminarium Duchownego pod dyrekcją ks. Daniela Gołębiowskiego, który wykonał kilka pieśni o tematyce krzyża.

Prezentowane na wystawie prace, będzie można oglądać do 7 maja w kaplicy przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Sikorskiego 1.

Tagi:
krzyż

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem