Reklama

Panel na UKSW

Jak zostali dziennikarzami

O tym, jak zostać dziennikarzem, o wolności słowa w Polsce i granicach wolności sumienia dyskutowali na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego redaktorzy z „Newsweeka”, „Przekroju”, „Życia Warszawy”, KAI oraz „Niedzieli”. Panel zorganizowali studenci Koła Naukowego Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreślali prelegenci, cechy dobrego dziennikarza to umiejętność syntezy i wyrażania własnego zdania, niezależne myślenie i zadziwienie światem. - Trzeba też dużo czytać, zdobywać wiedzę ogólną o życiu i świecie - zaznaczał ks. Henryk Zieliński, szef warszawskiej edycji Niedzieli. Tomasz Królak, wiceszef Katolickiej Agencji Informacyjnej zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt: by dziennikarz piszący wyobraził sobie, jak to, czym się aktualnie zajmuje można sprzedać w telewizji. - Pojawienie się dziennikarzy omnibusów, którzy ten sam materiał będą mogli sprzedać w gazecie, radiu i telewizji, za pięć, może dziesięć lat będzie w Polsce czymś zupełnie powszechnym.
Paneliści dyskutowali również nad etyką zawodową. - Mimo pewnych nacisków ze strony wydawcy, który spodziewa się zysków, należy pamiętać o etosie i etyce tego zawodu - tłumaczył Hubert Kropielnicki z Newsweeka. - Do tego zawodu trzeba wchodzić z wartościami i trzeba umieć się o nie kłócić, tak by łączyć tzw. misję z zawodem - dodał Wawrzyniec Smoczyński z Przekroju.
Ks. Zieliński wyraził też nadzieję, że dobrze by było, gdyby pewne zwyczaje znane mu ze środowiska dziennikarskiego przeniknęły także do świata duchownych. Wspomniał m.in. o solidarności zawodowej, kiedy podczas starć tłumu z policją ciężko rannemu fotoreporterowi Naszego Dziennika z pomocą przyszedł dziennikarz Trybuny.
Studenci pytali też prelegentów, czy można obecnie otrzymać pracę w redakcji bez tzw. „pleców”, i czy w ogóle można zaistnieć bez protekcji.
- Przyszła kiedyś do nas dziewczyna i oznajmiła, że jest córką znanego reżysera. Nic więcej nie miała do powiedzenia. Takich ludzi nie przyjmujemy - mówił W. Smoczyński. T. Królak powiedział, że jeśli jedynym motywem pracy dziennikarskiej będzie „chęć zaistnienia” to jest to trop zgubny, prowadzący do frustracji. - Jedynym motorem prawdziwego dziennikarstwa jest przekonanie, że na tym etapie życia trudno byłoby wykonywać inny zawód - mówił T. Królak. - Jeśli ktoś za wszelką cenę będzie chciał jedynie „zaistnieć”, może się tylko wygłupić - podkreślił ks. Henryk Zieliński z Niedzieli. - Zaistnieć w redakcji - znaczy znaleźć w niej swoje miejsce.
Paneliści opowiadali również o tym, jak sami zostali dziennikarzami.

Reklama

Tomasz Królak, wiceszef KAI
Gdy ukończyłem polonistykę, szybko okazało się, że nie pociąga mnie ani praca naukowa ani stanowisko nauczyciela w szkole. Postanowiłem zająć się dziennikarstwem, mimo że były to trudne czasy PRL-u, kiedy nie można było jeszcze mówić o wolności słowa w Polsce. Zaczynałem od posady gońca, potem byłem redaktorem technicznym, sekretarzem redakcji. Pisałem również artykuły do prasy katolickiej, ale nie tylko. W końcu, miałem szczęście znaleźć się wśród ludzi tworzących zespół Katolickiej Agencji Informacyjnej. W zespole pozostaję do dziś.

Ks. Henryk Zieliński, szef Niedzieli Warszawskiej
Kiedy jeszcze byłem w seminarium, promotorem mojej pracy magisterskiej był ks. prof. Jan Miazek, wykładowca liturgiki, a zarazem redaktor naczelny Przeglądu Katolickiego. To właśnie on „wciągnął” mnie do dziennikarstwa. Po wielu latach, gdy zostałem duszpasterzem akademickim na Grochowie, współpraca z Przeglądem Katolickim była dla mnie źródłem utrzymania - czasami jedynym. Później mój Biskup Ordynariusz podjął decyzję o współpracy naszej diecezji z tygodnikiem Niedziela i właśnie mnie mianował redaktorem odpowiedzialnym za warszawską edycję. A co do pracy w telewizji, to trafiłem do dawnego Pulsu z inicjatywy ówczesnego wiceszefa Wydarzeń, Krzysztofa Karwowskiego. Od ludzi z tego zespołu można się było wiele nauczyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj