Reklama

Pokorni słudzy Słowa

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. kan. Romanem Litwińczukiem, moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie, o posłudze lektoratu rozmawia Barbara Dziadura

Barbara Dziadura: - Ruch Światło-Życie, z którym jest Ksiądz związany prawie od początków jego powstania, bardzo mocno akcentuje sprawy Liturgii i dba o dobre przygotowanie oazowiczów do jej przeżywania. Zachęca do czynnego włączania się w nią. Czym jest służba liturgiczna ołtarza? Jakie są jej zadania?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. kan. Roman Litwińczuk: - Szeroko pojęta służba liturgiczna spełnia w Liturgii różne funkcje, realizując w ten sposób jeden z postulatów soborowej odnowy - aktywnego w niej uczestnictwa. Służbę liturgiczną najczęściej kojarzymy z małymi ministrantami przy ołtarzu, a przecież do niej należy zaliczyć także lektorów, psałterzystów, komentatorów, osoby przedstawiające wezwania modlitwy wiernych w imieniu zgromadzonych, osoby przynoszące dary do ołtarza, scholę, chór, organistę, zakrystiana, służbę ładu. Z tego wyliczenia widać, jak wieloraka jest służba liturgiczna, a jednocześnie jak bogata jest w funkcje Liturgia, jaką przestrzeń stwarza dla podjęcia posług dla dobrze pojętej aktywności.
Od razu trzeba zaznaczyć, że funkcje te powinny podejmować osoby dobrze przygotowane. Ich spełnianie winno wypływać z wiary, świadomie, radośnie przeżywanej wiary, która szuka dróg odpowiedzi Bogu na dar Jego obecności, na Jego łaskę.

- Mocno to przygotowanie akcentował założyciel Ruchu Światło-Życie, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki...

- Warto przypomnieć, że był jednocześnie wieloletnim krajowym duszpasterzem służby liturgicznej. Jego zasługą jest wypracowanie dziesięcioletniego systemu formacji służby liturgicznej, powiązanego z rekolekcjami oazowymi. Ponieważ istotnym charyzmatem Ruchu Światło-Życie jest odnowa liturgiczna, rekolekcje oazowe stawały się dla wielu miejscem poznawania liturgii, rozumienia istniejących w niej znaków, jej związku ze słowem Bożym, wreszcie miejscem przygotowania do posług i ich pełnienia.

Reklama

- Wielu ministrantów pragnie zostać lektorami. Jest to rodzaj nobilitacji, ale czy każdy, kto wyraża taką chęć, może zostać lektorem? Kim właściwie jest lektor?

- Nie należy traktować posługi lektora jako nagrody za systematyczne służenie, nobilitacji za dobre sprawowanie czy jako kolejny stopień w ministranckiej hierarchii. Bardziej jako powołanie. Lektor użycza swoich warg, swego głosu, ale i swego serca samemu Bogu, który przez niego przemawia. Lektor ma w sobie coś z proroka, apostoła, herolda ogłaszającego wielkie dzieła Boże.
Posługiwanie się głosem, mową domaga się pewnych predyspozycji. Słowo Boże to nie artykuł z gazety. Nie wystarczy poprawnie je przeczytać. Ono jest przez lektora ogłaszane, proklamowane zgromadzonemu na Liturgii Kościołowi. Lektor winien więc sam dobrze zrozumieć treść czytania, odkryć i przyjąć sercem prawdy Boże w nim zawarte, aby potem ze zrozumieniem ogłaszać je Kościołowi, ale też nimi żyć. Nie będzie przesadą przywołanie słów, które biskup wypowiada przy udzielaniu święceń diakonatu: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać”.

- Jak powinien przebiegać proces przygotowania lektora do pełnienia posługi w parafii? Jakie działania w tej mierze były (są?) podejmowane w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej?

- Ksiądz opiekujący się służbą liturgiczną w parafii winien bacznie przyglądać się starszym ministrantom z ostatnich klas gimnazjum, liceum czy nawet dorosłym mężczyznom - nie dzieciom - aby wśród nich upatrywać kandydatów na lektorów. Nie wolno angażować na stałe do posług w Liturgii osób bez przygotowania, takie sytuacje należy traktować jako doraźne. Wybranych kandydatów ksiądz powinien zgłosić na kurs lektorski, który w każdym dekanacie bywa organizowany co 2-3 lata. Warto zauważyć, że już sam wybór kandydatów na lektorów ma w sobie coś z powołania, jednocześnie ksiądz jest pierwszym, który ocenia przydatność kandydatów do posługi lektora.

- A czy potrzebna jest sama formacja lektorów i na czym powinna się ona koncentrować?

- Formacja lektorów, z reguły kilkumiesięczna, prowadzi przede wszystkim do poznania Pisma Świętego i Liturgii, zawiera zajęcia z fonetyki, służy pogłębieniu życia duchowego przyszłych lektorów. Przygotowanie techniczne do wykonywania posługi musi iść w parze z formacją wewnętrzną. Kandydatom proponuje się też przeżycie rekolekcji oazowych (15-dniowych) lub kilkudniowych w ośrodku powołaniowym. Takie przygotowanie sprawia, że młodzi ludzie będą pokornymi sługami Słowa Bożego, a nie tylko dobrymi prezenterami obcych im tekstów.

- Jakie jeszcze posługi i zadania ma do spełnienia ministrant? Czy formacja ministrancka kończy się na posłudze lektora?

- Ministranci mogą wykonywać kilka typów posług szczegółowych, w zależności od stopnia przygotowania i potrzeb wynikających z samej Liturgii: ministrant krzyża, ministrant światła, ministrant kadzidła, ministrant księgi, ministrant ołtarza. Wszystkie te funkcje wiążą się z konkretnymi, szczegółowymi posługami w Liturgii. Mogą one jednocześnie stanowić kolejne stopnie-etapy w wieloletniej formacji ministrantów. Istotną rolę w Liturgii mają do spełnienia ci, którzy są w stanie ogarnąć całość ceremonii i posług, aby nimi pokierować i przygotować do nich innych: ceremoniarz i animator liturgiczny.
Dorośli mężczyźni, po odpowiednim przygotowaniu, mogą pełnić posługę nadzwyczajnego szafarza komunii św. W ostatnim czasie Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o wprowadzeniu w Polsce stałego diakonatu, który może być spełniany również przez żonatych mężczyzn.

- Jako moderator generalny Ruchu Światło-Życie, jeździ Ksiądz dużo po Polsce i spotyka się z różnymi grupami. Czy często praktykowana jest służba liturgiczna przez osoby dorosłe, np. ojców?

- Z moich obserwacji wynika, że zaangażowanie w Liturgię dorosłych jest najczęściej wynikiem dobrze prowadzonej w parafii formacji dziecięcej i młodzieżowej służby liturgicznej. Dorośli bardzo przejmują się wykonywaną posługą, są w niej dokładni. Rezerwują dla swojej posługi najczęściej główną Mszę św. w parafii, tak zwaną sumę, której z reguły przewodniczy proboszcz. Warto ten zwyczaj upowszechniać.
Przy ołtarzu jest miejsce dla osób różnego wieku i stanu. Niektóre funkcje wprost dla młodzieńców i dorosłych, a nie tylko dla dzieci. Dorośli mają wielką rolę do spełnienia w formacji młodszych ministrantów. Nie wszystko musi robić ksiądz. Dorośli mogą formować ministrantów do poszczególnych posług w mniejszych zespołach wiekowych, zaś ksiądz powinien koordynować całość formacji.
Wydaje się, że ciągle za małą wagę przykłada się do formacji służby liturgicznej, a to może być wspaniała szkoła Liturgii, modlitwy, kształtowania osobowości, postaw społecznych, wreszcie miejsce rozeznawania swego powołania.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56
Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady