Reklama

Słowo Redaktora Naczelnego

Szczególny Gość

Niedziela w Chicago 20/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W maju i nawet jeszcze w czerwcu w naszych świątyniach parafialnych mają miejsce Pierwsze Komunie św. To wielkie przeżycie dla dzieci, rodzin, ale również wielkie wydarzenie w życiu parafii. Przygotowują się bowiem do korzystania ze Stołu Pańskiego nowi członkowie Kościoła i od tego, jak będą do tego przygotowani, zależy ich eucharystyczna świadomość i jakość naszych chrześcijańskich wspólnot. Dziecko przygotowuje się do tej chwili przez cały rok. Do tego wydarzenia przygotowują się też rodzice, którzy na spotkaniach z księżmi i katechetami dowiadują się o życiu duchowym swoich dzieci, poznają propozycje duszpasterskie względem nich. To piękne i bardzo ważne przeżycie dla rodziny chrześcijańskiej, świadomej znaczenia Eucharystii, jako przyjęcia Boga do swego serca, rozniecenia w nich miłości Bożej.
Pierwsza Komunia św. to święto bardzo rodzinne. Wszyscy z wielką miłością traktują tego małego jeszcze człowieka i życzą mu wiele dobra i łaski Bożej, by pięknie się rozwijało i było coraz wspanialszym człowiekiem.
Zapewne z tej troski o dziecko wynika może czasem także wiele przerysowań, dotyczących strojów czy przyjęć pierwszokomunijnych. Jest to chyba trochę nasza cecha narodowa, słynne: „Zastaw się, a postaw się”, i trudno doprawdy z tym walczyć.
Dużo uwagi przykłada się w polskich rodzinach do przyjęć, obiadów, uczt w restauracjach, a to są duże koszty. Czy to jest potrzebne? Przydałaby się nam, szczególnie w takich przypadkach, większa skromność, pobożność, zwrócenie uwagi na głębię przeżycia Eucharystii, na modlitwę.
Problem stanowią również prezenty. Obserwuje się tę gonitwę za zewnętrznością, czasami ustalane są nawet taryfy, co i za ile trzeba dziecku kupić z tej okazji. A i dzieci czekają na prezenty i myślą, co dostaną.
Nigdy więc dość podkreśleń, że Pierwsza Komunia św. jest to nade wszystko przyjęcie Pana Jezusa. To gościnność dla Boga w rodzinie, otwarcie się na to, że Pan Jezus będzie obecny w życiu tej rodziny, która ubogaci się przez nowego członka rodziny, przyjmującego Komunię św. Owocem Pierwszej Komunii św. będzie to, że odtąd cała rodzina będzie przystępować do Stołu Pańskiego. Jeżeli uroczystość pierwszokomunijna dziecka skończy się tylko na superstroju, wielkim przyjęciu, prezentach, na tzw. spektaklu, to w tej rodzinie nie będzie tego najważniejszego. Bo Komunia św. to pierwsze wielkie wydarzenie wiary, które dzieje się w życiu dziecka na łonie rodziny i w kościele parafialnym. O tym nie wolno rodzicom zapominać. Wszystko inne to są dodatki. Dlatego nie trzeba się denerwować, martwić, że coś nie wyjdzie - to wszystko jest nieważne. Najważniejszy jest Pan Jezus, dziecko, które Go przyjmuje, i rodzina, do której dziecko wróci z Panem Jezusem z kościoła.
Jeżeli ustawimy to sobie dobrze, przemyślimy - nie będzie problemu, czy na przyjęciu potrzebny jest alkohol i inne dodatki. Każdy wie, jak powinno się Pana Jezusa - najważniejszego Gościa w takim dniu ugościć w domu. Nie trzeba tego tłumaczyć, bo to wszystko wynika z wiary, pobożności. Jeśli zabraknie tych dwóch wartości i świadomości, że Jezus Eucharystyczny przychodzi, będzie to tylko teatr, a nie autentyczne spotkanie z Jezusem. To my, dorośli, o tym zdecydujemy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynamy nowennę w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

2025-05-03 18:21

Episkopat Flickr

Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.

Więcej ...

Kard. Ryś pozdrawia przed konklawe i prosi o modlitwę

2025-05-07 07:45

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Konklawe. Co się dzieje po wyborze papieża?

2025-05-07 21:08

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Konklawe wchodzi w końcową fazę, gdy elekt otrzyma co najmniej dwie trzecie głosów. W tym roku, przy 133 elektorach, będzie to poparcie co najmniej 89 purpuratów. Jeśli tak się stanie, osoba wskazana przez kardynałów usłyszy pytanie: "Czy przyjmujesz?".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...