Reklama

W prasie i na antenie

Zachwyty, lęki i rzeczywistość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesteśmy już w Unii Europejskiej. Jako nowi jej członkowie mamy wiele obaw i wątpliwości. Ale mamy też nadzieję, szczególnie młodzi. Ta nadzieja powinna jednak dotyczyć wszystkich - młodych i starszych, bo wszyscy chcemy żyć w lepszych warunkach i oddychać szerzej. Bardzo pilnie obserwowałem media w ostatnich dniach kwietnia, a także w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Wiele osób zachwycało się wejściem do Unii, mówiło o naszych niezwykłych sukcesach związanych już z samym faktem przyłączenia się do struktur unijnych. Byłem także na Jasnej Górze, słuchałem kazania Księdza Prymasa. Przeczytałem również pilnie kazanie wygłoszone na Polach Wilanowskich przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - abp. Józefa Michalika. Przeglądnąłem informacje agencyjne, m.in. wypowiedzi wielu polskich biskupów. Wszystko to daje jakiś obraz sytuacji. Składają się nań także sprawy bardzo konkretne, jak choćby kwestie podatkowe, sprawa VAT na usługi drukarskie, co odbija się bardzo mocno na funkcjonowaniu pism, w tym także Niedzieli; ale również wiele szczegółów, które są nam jeszcze nieznane.
Skoro jednak naród polski zagłosował tak, że weszliśmy do Unii Europejskiej, to trzeba przyjąć ten fakt bardzo odpowiedzialnie. Dość więc już narzekania, wzajemnego obwiniania się i krytyki, a czas na działanie. Bo to przecież od nas w dużej mierze zależy, czy zrobimy wszystko, by maksymalnie zmniejszyć koszty naszego w Unii udziału i jakoś sobie w tej nowej sytuacji poradzić, mając poczucie odpowiedzialności za dziś, ale i za jutro.
Mam tu przede wszystkim na myśli naszą Niedzielę oraz inne pisma, dla których nowa rzeczywistość będzie czasem wyjątkowo trudnym. Dlatego dzielę się tą troską z naszymi Czytelnikami, bo wiem, że jeżeli teraz katolicy zaniechają kupowania pism katolickich, to muszą liczyć się z tym, że pewnego dnia może ich zabraknąć. Zwracam tu także uwagę wszystkich, którzy mogą umieszczać reklamy w prasie katolickiej, by w ten sposób ją wspomóc. Nie mamy bowiem znikąd dotacji, nie mamy sponsorów. Wydaje się, że idą czasy, kiedy znów będzie potrzebna wielka solidarność i jedność naszego narodu. Proszę więc o zrozumienie dla tej ważnej sprawy.
W tej nowej sytuacji wielu ludzi młodych z nadzieją lepszego zarobku myśli o wyjeździe z kraju. My, pokolenie starszych, bardzo się tym martwimy, bo jeżeli z Polski wyjadą ludzie młodzi, energiczni, inteligentni i wykształceni, to będzie to ogromna szkoda dla kraju. Dlatego zwracamy uwagę tym, którzy zajmują się polityką, żeby tworzyli państwo przyjazne obywatelowi. Nie może być tak, że wybieramy senatorów, posłów, prezydentów, radnych, a potem zostajemy sami. Oczekujemy od polityków, by byli konkretni w działaniu na rzecz społeczeństwa, obywatela. Po to ich przecież wybieramy. Mieliśmy w Polsce zbyt wielu takich, którzy wzbogacili się na ludzkiej krzywdzie, sprzeniewierzając się ideałowi solidarności i niszcząc zaufanie ludzkie. Teraz potrzeba ludzi mądrych, otwartych, którzy potrafią zrezygnować ze swoich osobistych korzyści, gdy w grę wchodzi dobro narodu. Historia mówi, że naród o takich pamięta.
A my, gdy będziemy wybierać kandydatów czy to do Parlamentu Europejskiego, czy gdziekolwiek indziej, pamiętajmy o tym, że zawsze musi być wybrany człowiek dobry, uczciwy, solidny. W naszym katolickim kraju wybrany powinien być zawsze chrześcijanin, człowiek Ewangelii, który idzie przez życie z Maryją, i któremu Ona jest zawsze kierowniczką i światłem.
Życzmy sobie zatem, byśmy umieli dobrze wybierać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Łódzko – wileński projekt „Niemen w czterech ścianach”

2024-05-16 17:30

Archiwum szkoły

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli