Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK
im. Matki Bożej Jasnogórskiej
ul. Okólna 113
42-200 Częstochowa
tel. (0-34) 322-24-05
www.klo.niedziela.pl
e-mail: klo@poczta.pl
Reklama
Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich istnieje od 1990 r. w budynku wynajmowanym od parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Wysokość czesnego wynosi: 370 zł (płatne przez 12 miesięcy). Kryterium i wysokość upustu w czesnym szkoła uzależnia od sytuacji materialnej rodziny ucznia. Dodatkową formą pomocy uczniom z rodzin
mniej zamożnych jest możliwość przyjęcia do szkoły na zasadzie ucznia szkoły publicznej (bez czesnego). W tym roku z tych dwóch form pomocy korzysta ok. 40% uczniów.
W klasach uczy się do 15 uczniów. Liczba uczniów w szkole - 92.
Szkoła proponuje cztery kierunki nauczania (przedmioty mają zwiększoną liczbę godzin): humanistyczny, biologiczno-chemiczny, matematyczno-fizyczno-informatyczny, ekonomiczny Języki obce nauczane w
szkole: język angielski (5 godz. tygodniowo), język niemiecki (3 godz.) - nauka według poziomów zaawansowania, język francuski (2 godz.), język łaciński (2 godz. dla profili humanistycznego i biologiczno-chemicznego).
W szkole pracuje 3 nauczycieli z tytułami doktorskimi, 2 w trakcie przewodów doktorskich, 2 dyplomowanych, 11 mianowanych, 2 kontraktowych, 1 stażysta.
W formie zajęć pozalekcyjnych prowadzone są (bez dodatkowych opłat) koła przedmiotowe: językowe (angielski, niemiecki, francuski), matematyczne, informatyczne, biologiczne, chemiczne, geograficzne,
teatralne, malarskie.
Wśród form wprowadzania uczniów w świat kultury znajdują się wyjazdy do teatrów, kin, muzeów, wyjścia na wystawy malarstwa.
Szkoła posiada pracownię komputerową z 10 stanowiskami i stałym dostępem do Internetu, pracownię multimedialną wyposażoną w projektor wizyjny, telewizory, odtwarzacz SVHS i DVD, magnetowidy, kamerę
i aparat fotograficzny cyfrowy. W zasobach bibliotecznych znajduje się ok. 5000 woluminów.
Szkoła bierze udział w dwu programach Unii Europejskiej: Sokrates Comenius, Copernicus.
Placówka nie posiada własnego zaplecza sportowego, zajęcia odbywają się w pobliskiej sali gimnastycznej i na stadionie CKS „Budowlani”. Organizowane są dla uczniów wyjazdy na narty, piesze
rajdy górskie (wiosenne i jesienne), wyjazdy związane z realizacją projektów naukowych (np. ekologicznych).
Szkolny sklepik prowadzony przez uczniów rozprowadza słodkie bułki.
Formacja religijna uczniów prowadzona jest w formie codziennej modlitwy, wyjazdowych rekolekcji wielkopostnych i adwentowych, pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę (we wrześniu), czuwania jasnogórskiego,
pielgrzymki w uroczystość św. Stanisława Kostki. Formacja religijna prowadzona jest przez prefekta szkoły, dyrektora ds. wychowawczych i samą młodzież. Uczniowie należą do Ruchu Światło-Życie, Stowarzyszenia
Przymierza Rodzin „Mamre”.
Formacja religijna nauczycieli prowadzona jest w formie szkoleń (3 razy w roku) i rekolekcji, co miesiąc odprawiana jest dla nauczycieli Eucharystia i odbywają się spotkania formacyjne z prefektem
szkoły. W przeżywaniu w szkole świąt religijnych pomagają organizowane Msze św. i nabożeństwa dla wspólnoty szkoły.
Placówka organizuje wyjazdy w ramach wymian międzynarodowych: do Walii, Irlandii, Niemiec, na Łotwę i Litwę i przyjmuje młodzież z zagranicy. Współpracuje ze szkołami partnerskimi w Niemczech, Irlandii,
na Łotwie. Przygotowuje Dni Otwarte i Dni Europejskie dla szkół z Częstochowy i okolicznych miejscowości, Matematyczno-Fizyczny Konkurs dla Gimnazjalistów, współorganizuje Forum Szkół Katolickich na Jasnej
Górze, współpracuje z Domem Małych Dzieci w Częstochowie, Specjalnym Ośrodkiem Wychowawczym. Młodzież bierze udział w kwestach na rzecz Fundacji KARAN, częstochowskiego Hospicjum, Domu Dziecka we Wrzosowej.
Pomocą pedagogiczną rodzicom służą spotkania z terapeutami i pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Młodzież i nauczyciele uczestniczą w spotkaniach z Księdzem Arcybiskupem i Biskupami Pomocniczymi, biorą udział w centralnej procesji Bożego Ciała, współpracują z Jasną Górą (comiesięczne Msze św.
wspólnoty nauczycieli, uroczystości wręczania świadectw dojrzałości i pożegnania absolwentów), z Radą Szkół Katolickich i Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich, z katolickimi rozgłośniami radiowymi
i Tygodnikiem Katolickim Niedziela.
Średnia ocen uczniów z matury pisemnej i ustnej w roku 2002 - 4,15, w roku 2003 - 4,08. Szkoła zajęła 6 miejsce w Częstochowie na podstawie wyników egzaminów dojrzałości w 2000 r.
i 5 miejsce w 2001 r. Rokrocznie ma stypendystę Prezesa Rady Ministrów za wysokie wyniki w nauce. Wszyscy absolwenci szkoły podejmują studia wyższe.
Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej
ul. Piotrkowska 17
42-200 Częstochowa
tel. (0-34) 324-11-09
www.nsd.niedziela.pl.
e-mail: nsd@niedziela.pl
Reklama
Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej istnieje od 1951 r. Posiada własny budynek.
Wysokość czesnego wynosi 290 zł. Uczeń, który uzyska najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu (w roku szkolnym), otrzymuje stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Szkoła prowadzi internat. Uczniowie objęci są całodziennym wyżywieniem.
NSD posiada własną nowoczesną salę gimnastyczną i boisko.
W klasie uczy się do 22 uczniów. Szkoła liczy 75 uczniów.
W seminarium uczniowie rozwijają zdolności humanistyczne - obowiązuje rozszerzony program nauczania języka polskiego i historii.
Języki obce nauczane w szkole: angielski (3 godz.), francuski (3 godz.), łaciński - w kl. I (1 godz.), w kl. II i III (2 godz.).
W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie uczestniczą w spotkaniach Ruchu Światło-Życie, Rycerstwa Niepokalanej, chóru, scholi, ZHR, redagują gazetkę Niezwykła szkoła; biorą udział w zajęciach kółka
historycznego i SKS.
Uczniowie poznają świat kultury w czasie wyjść i wyjazdów do kina, teatru, uczestnicząc w wycieczkach szkolnych.
Biblioteka seminaryjna liczy 12 tys. woluminów, szkoła dysponuje dużym zasobem kaset magnetofonowych i wideo, które są wykorzystywane podczas lekcji.
Placówka posiada pracownię komputerową wyposażoną w 13 stanowisk z dostępem do Internetu i następujące urządzenia audiowizualne: telewizor, magnetowid, dobrej klasy sprzęt nagłośnieniowy.
Alumni uczestniczą w codziennej Mszy św., comiesięcznych dniach skupienia, rekolekcjach wielkopostnych. Nauczyciele biorą udział w dniach skupienia i formacji prowadzonej przez Księdza Rektora.
Niższe Seminarium współpracuje z Wyższym Seminarium Duchownym, alumni uczestniczą w uroczystościach kościelnych i patriotycznych w archikatedrze częstochowskiej i spotkaniach Forum Rady Szkół Katolickich.
90% absolwentów NSD podejmuje studia wyższe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Katolickie Liceum Ogólnokształcące
im. bp. Teodora Kubiny
ul. Śląska 23
98-300 Wieluń
tel. (0-43) 843-55-76
www.pklowielun.prv.pl
e-mail: pklowielun@ poczta.onet.pl
Reklama
Szkoła jest prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Została założona w 1993 r. w budynku Kurii Metropolitalnej, dawnym „Biskupiaku”, który dzieli wraz z gimnazjum.
Szkoła ma status szkoły publicznej, uczniowie nie ponoszą opłat za naukę.
W liceum uczy się 193 uczniów, klasy liczą od 14 do 28 uczniów.
W szkole funkcjonują klasy o profilach: matematyczno-informatycznym, humanistycznym, biologiczno-chemicznym oraz ogólnym. Młodzież uczy się następujących języków obcych: angielskiego lub niemieckiego
- 4, 3, 2 godz. (podział na grupy z uwagi na stopień zaawansowania) oraz łacińskiego (w klasach o profilu humanistycznym).
Liceum proponuje uczniom zajęcia pozalekcyjne: koło dziennikarskie, zespół wokalno-instrumentalny, szkolny teatr „Maska”, chór szkolny, koło plastyczne, ekologiczne, informatyczne, matematyczne,
Klub Europejski, zajęcia przygotowujące do „nowej” matury.
Młodzież poznaje świat kultury również dzięki wyjazdom do teatrów i na koncerty.
Szkoła posiada pracownię komputerową (10 stanowisk) ze stałym dostępem do Internetu (dwa w bibliotece). W wyposażeniu liceum znajdują się: projektor multimedialny, rzutniki pisma, magnetowid, odtwarzacz
DVD, odbiorniki telewizyjne.
Liceum ma własną salę gimnastyczną, dodatkowo oferuje uczniom zajęcia na basenie. W szkole działa Uczniowski Klub Sportowy „Promień” (siatkówka, koszykówka, piłka nożna i lekkoatletyka).
Uczniowie wyjeżdżają na wycieczki turystyczno-krajoznawcze i przedmiotowe.
Formacja religijna uczniów obejmuje: rekolekcje adwentowe i wielkopostne, dni skupienia, uczestnictwo w Mszy św., wspólną modlitwę.
Nauczyciele uczestniczą w szkoleniach SPSK, rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, dniach skupienia oraz rekolekcjach wakacyjnych SPSK.
Liceum współpracuje z innymi szkołami SPSK, bierze udział w międzynarodowej wymianie uczniów ze szkołami w Niemczech, Irlandii i na Ukrainie.
W szkole działa koło „Caritas”, które współpracuje z Domem Dziecka w Komornikach.
Średnia ocen uczniów (w ostatnich dwu latach): 3,92. 95% absolwentów podejmuje studia wyższe.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK
ul. Sucharskiego 49
97-500 Radomsko
tel. (0-44) 682-38-18
Szkoła jest prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Istnieje od 1993 r. Uczniowie nie ponoszą opłat za naukę (szkoła ma status szkoły publicznej). Placówka udziela uczniom pomocy
finansowej związanej z wyjazdami rekolekcyjnymi.
Klasy liczą od 15 do 29 uczniów. Liczba uczniów w szkole - 64.
W liceum uczniowie kształcą się na kierunkach: humanistycznym z elementami dziennikarstwa i matematyczno-informatycznym z elementami ekonomii.
Języki obce: wiodące - angielski i niemiecki (5 godz.); drugi język - angielski, niemiecki, łacina(2 godz.).
Liceum proponuje uczniom dodatkowe zajęcia: koło teatralne, ekologiczne, informatyczne, historyczne, „Caritas”, chemiczne, matematyczne, zajęcia z astronomii i filozofii.
Uczniowie poznają świat kultury dzięki wyjściom i wyjazdom do teatru, kina, muzeów, zwiedzaniu zabytków.
Szkoła posiada 2 pracownie komputerowe z 8 i 10 stanowiskami z dostępem do Internetu, a także rzutnik multimedialny.
Zajęcia sportowe prowadzone są w wynajmowanej przez szkołę sali gimnastycznej, młodzież korzysta również z zajęć na basenie.
Placówka dba o formację religijną uczniów. Młodzież uczestniczy w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych (wyjazdowych), uczestniczy w Mszy św.
Kadra pedagogiczna bierze udział w szkoleniach dla nauczycieli, Mszach św. i rekolekcjach wakacyjnych organizowanych przez SPSK.
Rodzice w ramach formacji wychowawczej korzystają z wykładów psychologów i innych specjalistów zapraszanych przez szkołę.
Biblioteka posiada ok. 1500 woluminów.
Liceum współpracuje z Domem Małych Dzieci w Częstochowie oraz Domem Pomocy Społecznej.
100% absolwentów liceum podejmuje studia wyższe.
Katolickie Liceum
Ogólnokształcące SPSK
ul. Sienkiewicza 60
42-400 Zawiercie
tel. (0-32) 67-105-47
Szkoła jest prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Powstała w 1994 r., posiada własny budynek.
Czesne wynosi 360 zł. Dla uczniów w trudnej sytuacji finansowej szkoła świadczy rozbudowaną pomoc stypendialną. Obecnie 30% młodzieży korzysta z przyznawanych naukowych i socjalnych stypendiów.
W liceum nie funkcjonuje podział na klasy. W roczniku do 30 osób prowadzony jest podział na cztery zespoły przedmiotowe (od kilku do kilkunastu uczniów). Szkoła liczy obecnie 81 uczniów.
Liceum proponuje rozszerzony zakres nauczania następujących przedmiotów: I grupa - język polski, historia, geografia, języki obce; II grupa - matematyka, historia, geografia, języki obce;
III grupa - matematyka, fizyka, informatyka, języki obce; IV grupa - biologia, chemia, fizyka, języki obce.
Języki obce nauczane w szkole: obowiązkowy angielski (co najmniej 5 godz., nauczanie w systemie lektoratowym), drugi język do wyboru: rosyjski, niemiecki, francuski (w wymiarze co najmniej 3 godz.).
Dodatkowo język łaciński i włoski - 2 godz.
W ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzone są: koło informatyczne, plastyczne, rekreacyjno-sportowe, geograficzno-krajoznawcze, dziennikarskie, fotograficzne, warsztaty teatralne.
Młodzież korzysta również z zajęć wyrównawczych i dodatkowych zajęć poszerzających wiedzę z poszczególnych przedmiotów. W szkole działa wolontariat uczniowski
Liceum posiada dobrze wyposażone laboratorium chemiczne, pracownię internetowo-informatyczną, historyczną i polonistyczną, we wrześniu 2004 r. planowany jest zakup kompletnych pracowni biologicznej
i geograficznej.
Nauczyciele wykorzystują na zajęciach rzutniki, kamerę wideo, telewizory, magnetofony, odtwarzacze CD. Biblioteka liczy 62 tys. woluminów.
Szkoła wynajmuje dla potrzeb uczniów halę sportową, korty tenisowe, siłownię oraz basen.
Młodzież bierze udział w Programie Wspierania Przedsiębiorczości, Programie Przeciwdziałania Uzależnieniom „Snowball”. Uczniowie uczestniczą w programach międzynarodowej wymiany młodzieżowej
między szkołami we Włoszech i na Litwie.
Uczniowie mogą się pochwalić następującymi sukcesami: dojściem do finału ogólnopolskiego i wyróżnieniem w Międzynarodowym Europejskim Konkursie „Europa w szkole”, stypendiami Prezesa Rady
Ministrów, certyfikatami z języków angielskiego i niemieckiego na najwyższych poziomach, wyróżnieniami i nagrodami w ogólnopolskich konkursach o charakterze artystycznym i sportowym.
W 2003 r. szkołę opuściło 25 absolwentów. O przyjęcie na studia ubiegało się 24, wszyscy zostali przyjęci.
Formacja religijna uczniów i nauczycieli prowadzona jest w czasie rekolekcji, dni skupienia i szkoleń.