Reklama

Parafia św. Jakuba w Mieronicach

Mieronice, fakty i legendy

Niedziela kielecka 20/2004

Urokliwy, obrosły legendami i historią kościółek pw. św. Jakuba w Mieronicach najpiękniej wygląda o zmroku: stare mury prezbiterium z 1360 r. wraz z całą harmonijną budowlą świątyni są podświetlone i odbijają się w stawach, rozciągających się u stóp kościelnego wzgórza. - Nie mamy się czego wstydzić - mówią mieroniccy parafianie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół i jego historia

Reklama

Szkoda, że niełatwo tutaj trafić; zabytek klasy „zero” nader rzadko podziwiają turyści, podobnie jak kult Matki Bożej Mieronickiej stracił nieco na żywotności.
Mieronice w dekanacie wodzisławskim są obecnie niewielką parafią, liczącą 1300 osób. Kościół jest usytuowany nietypowo, bo na skraju wsi - otaczają go pola, sady oraz stawy należące do dużego kompleksu kurzelowskiego, założone prawdopodobnie przez możny ród Lanckorońskich.
Długosz podaje, że drewniany kościół z murowanym prezbiterium stał w Mieronicach „od niepamiętnych czasów”. W 1326 r. Wilhelm z Mieronic, pleban, płacił świętopietrze. W 1439 r. Mikołaj Miroński (Mieroński) i Piotr Rosznicki, dziedzice Mieronic, rozbudowali ów położony na niewielkim pagórku kościół. Ok. 1570 r. był on używany jako zbór kalwiński.
Najstarszą częścią kościoła jest wczesnogotyckie prezbiterum zbudowane z cegły w drugiej połowie XIII w. Nawa została wybudowana w 1439 r., w miejsce drewnianej. Długosz w Liber benefitiorum podaje, że w „1439 parafię tamtejszą odnowiono i kościół nowy, murowany poświęcono”.
Gotyckie prezbiterium posiada wewnątrz bardzo ciekawą średniowieczną polichromię (ok. 1360 r.); z jej w części tylko czytelnych rysunków można wyróżnić m.in. pojmanie Chrystusa, panny mądre i głupie, sceny o charakterze apokryficznym, ukrzyżowanie, narodzenie, pokłon pasterzy... Najstarsze ślady polichromii w prezbiterium, jak i nowsze renesansowe w nawie głównej odkryto podczas ostatnich prac konserwatorskich.
W XVI w. została wybudowana zakrystia. Bardzo ładne są pochodzące z tamtego okresu kamienne portale.
Z XVII-wiecznych elementów wnętrza trzeba wymienić późnorenesansową chrzcielnicę, płaskorzeźbę ukrzyżowania (będącą pozostałością marmurowego epitafium), fragmenty dekoracji w nowej ambonie, ornaty, baldachim.
Ostatnio na polichromii została odkryta postać św. Jakuba z laską w ręce, wyobrażona na łuku do kaplicy Matki Bożej. Naprzeciw św. Jakuba odnajdziemy głowę św. Tomasza i wiele innych elementów, będących ciągłym wyzwaniem dla znawców przedmiotu. W kaplicy są także ciekawe tablice epitafijne, mówiące sporo o historii parafii. Na jednej z nich czytamy: „4 kwietnia 1667 r. przed cudownym obrazem Matki Bożej Mieronickiej odbyły się zaślubiny Anny Remiszewskiej-Łąckiej i Jana Chryzostoma Paska”. Zaś na drugiej inskrypcja głosi: „Kajetan W. Kielisiński 1808 - 1849, urodzony i chrzczony w tym kościele, zmarł w Kórniku. Grafik, rysownik, bibliotekarz, uczestnik powstań: listopadowego i wielkopolskiego - Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia, 1994”.
Jednakże centrum i najważniejsze miejsce w kaplicy stanowi obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Matka Boża Mieronicka

Zapewne obraz powstał pod koniec XVI w. lub na początku XVII. Odnawiano go w 1937 r. w Krakowie. Jest pomniejszoną kopią obrazu czczonego w kościele Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej w Rzymie. Słynący łaskami obraz mieronicki był koronowany przez bp. Franciszka Sonika 23 maja 1937 r. Najstarsi parafianie pamiętają, jak wielkie uroczystości towarzyszyły koronacji i sprowadzeniu obrazu ponownie do Mieronic. Najpierw obraz dotarł pociągiem do Klimontowa, potem - z towarzyszeniem licznie zgromadzonego duchowieństwa, wszystkich stanów, przedstawicieli władz, przy dźwiękach orkiestry i w asyście konnej kawalkady - był procesjonalnie niesiony do świątyni. To właśnie wówczas miała miejsce potężna burza z gradobiciem, która jednakże ominęła procesję. Wydarzenie to, uznawane za niezwykłe, uwieczniono m.in. na feretronie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Śladami legend

Było ich wiele, ale sporo opowieści odeszło już w zapomnienie. Jedna z nich opowiada o zaginionej ukochanej córeczce dziedzica Mikołaja Mierońskiego, którego dwór był wybudowany w leśnych ostępach, nad głębokimi stawami. Zrozpaczony ojciec ślubował, że gdy odnajdzie dziewczynkę, ufunduje świątynię. Gdy wreszcie znaleziono dziecko, śpiące spokojnym snem pod drzewem, Mieroński postanowił właśnie w tym miejscu wznieść kaplicę. Inni wiążą tę legendę z zagubioną córką polującego w okolicy Konrada Mazowieckiego, co wskazywałoby na wcześniejszy rodowód pięknego miejsca kultu. Inna opowieść dotyczy dzwonów. Ludwisarz nie potrafił wykonać dzwonu o ładnym tonie, wtopił więc w serce dzwonu serce swojej córki. Nowy dzwon zadźwięczał żałośnie i pięknie, po czym zerwał się i potoczył w dół, w kierunku stawów, a po drodze wybił otwór w ziemi, z którego wytrysło źródło. Właśnie w tym źródle kobiety obmywają zwyczajowo oczy i gardło w wielkopiątkowy poranek.

Zaraz będzie majowe

Większość parafian, jak twierdzi proboszcz ks. Jerzy Siemiński, to ludzie osiadli tutaj z dziada pradziada. Są przywiązani do ziemi, tym bardziej, że w najbliższej okolicy nie było pegeerów, a ziemie są stosunkowo urodzajne (II, III klasa). Jest sporo większych gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha. I zupełny brak jakiejkolwiek innej pracy w okolicy. - Parafia biednieje - ocenia Ksiądz Proboszcz. - Szacuję, że ludzie są mniej więcej o 30% ubożsi w stosunku do 1998 r., gdy rozpoczynałem tutaj pracę.
Brakuje młodych ludzi, co nie jest bez wpływu na duszpasterstwo parafialne. Determinują je także spore odległości od kościoła (bywa i 8 km), więc trudno np. zimą oczekiwać zadowalającej obecności na roratach. Ale jest też w parafii grupa osób z inicjatywą. - Oni sami do wielu prac mnie namawiają - stwierdza ks. Siemiński, opowiadając np. o odnowionym ostatnio cmentarzu. Bardzo ofiarnie pracowano przy gruntownym wyremontowaniu kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krężołach z 1917 r. Także ze spontanicznej potrzeby tutejszej społeczności powstała nowa świetlica w Brześciu. We współpracy z gminą zbudowano parking wokół kościoła.
- Ksiądz jest traktowany z szacunkiem, a przy tym jak ktoś bliski, prawie przyjaciel. To jest dobra parafia - mówi ks. Jerzy, demonstrując ślady ostrzonych w elewacji prezbiterium mieczy, czy prowadząc przed figurkę Maryi Niepokalanej z początku XIX w., wyremontowanej staraniem kółek różańcowych. Właśnie teraz kobiety gromadzą się na nabożeństwo majowe...
Parafii patronuje św. Jakub Starszy, którego kult był niegdyś w Polsce bardzo żywotny - wystawiono 151 kościołów ku jego czci.
Z parafii Mieronice pochodzi dwóch księży i dwie siostry zakonne.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tradycja święcenia soli, chleba i wody od św. Agaty

św. Agata

TD

św. Agata

W wielu kościołach katolickich w Beskidach święci się dziś sól, chleb i wodę na pamiątkę wspomnienia św. Agaty. W tradycji ludowej przetrwał tu kult dziewicy i męczennicy z Katanii na Sycylii jako patronki od ognia.

Więcej ...

Do stworzenia wizerunku człowieka z Całunu Turyńskiego potrzebna byłaby energia trzęsienia ziemi?

2025-02-04 20:30

Wikipedia (domena publiczna)

"Do stworzenia wizerunku człowieka z Całunu Turyńskiego potrzebna byłaby energia dużego trzęsienia ziemi?". Oto ono. 33 rok naszej ery. Epicentrum pod Jerozolimą, największy wstrząs w dniu ukrzyżowania, wstrząsy wtórne w dniu zmartwychwstania.

Więcej ...

Multimedialna Kaplica Sykstyńska otwiera swoje podwoje w Częstochowie!

2025-02-06 11:52

Tomasz Kozioł/Dom Emisyjny Manuscriptum

Już 10 lutego 2025 roku o godzinie 11:00 w Częstochowie przy ul. Oleńki w sąsiedztwie Klasztoru na Jasnej Górze otwarta zostanie oczekiwana przez wielu immersyjna wystawa “Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. To niezwykłe wydarzenie pozwoli odwiedzającym poznać piękno najsłynniejszej kaplicy na świecie w wersji multimedialnej

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Kościół

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy