Anna Ciulęba, rzecznik prasowy prezydenta Kielc:
- Z racji moich obowiązków zawodowych, początek maja kojarzy mi się ze świętami narodowymi i sposobem ich spędzania w Kielcach. W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy 2 maja świętem flagi państwowej. Poza tym maj to ciepło słońca, niezapomniane weekendy, kwitnące drzewa, młodość - czyli afirmacja życia, która wybucha z całą mocą po smutnych miesiącach. Maj łączy się także ze wspomnieniem matur, które wywołuje widok spotykanych na ulicach maturzystów, a także z nieco zapomnianymi wyprawami za miasto. Na szczęście, ta miła, a nieco zaniedbana tradycja powoli się odradza, w sklepach pojawiły się kosze piknikowe, więc pora na majówkę!
Ks. Józef Majchrzyk, wikariusz w Bukowej:
Reklama
- Moje pierwsze wspomnienia związane z majem sięgają czasów dzieciństwa i nabożeństw majowych pod krzyżem, traktowanych jako radosny, niepisany obowiązek. Dziecko słyszy pieśni, widzi zebrany tłum ludzi, ale jest to chyba impuls do zadawania sobie pytań o sens tego zgromadzenia, wreszcie - o wiarę. Inne skojarzenie dotyczy nabożeństw majowych w seminarium, szczególnie tych, które odbywały się na zamkniętym dziedzińcu seminaryjnym (niepowtarzalnie brzmiał tam śpiew kleryków zgromadzonych pod figurą Matki Bożej) oraz w kaplicy, z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Obecnie moja praca duszpasterska w parafii Bukowa okazuje mi jeszcze jedno oblicze nabożeństw majowych. Podkreśliłbym nie tyle ich formę, ile zaangażowanie grupy parafian. Zawsze znajdzie się kilkanaście osób, które wcześniej przyjdą do kościoła i odmówią Różaniec. Jest to jakby preludium do właściwej „majówki”, samo w sobie ważne i piękne, przez które zarazem tworzy się większe napięcie religijne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rafał Jarczak:
- Maj zawsze kojarzy mi się z maturami, szczególnie gdy widzi się grupki młodzieży przesiadującej w parku na ławkach, z książkami na kolanach. Wspomina się wtedy swoją maturę, podobnie jak wspomina się własną Pierwszą Komunię św., gdy spotyka się dzieci pierwszokomunijne idące do kościołów. Inne skojarzenie to wycieczki rowerowe i w ogóle wyjazdy za miasto.
Tadeusz Robak, prezes Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych:
- Powoli w zapomnienie odchodzą czasy, kiedy to maj kojarzył się członkom naszego Związku z tak bardzo sympatyczną tradycją majówek - wycieczek, pikników. Teraz, w maju, myślimy przede wszystkim o ważnych rocznicach państwowych, jak Konstytucji 3 Maja (rokrocznie uczestniczymy w obchodach wojewódzkich) czy zakończenie wojny - 10 maja. Choć nie wszyscy tę rocznicę świętują, to my jako inwalidzi z różnych frontów II wojny światowej nie możemy potraktować jej obojętnie.
Wanda Krawczyk, kwiaciarka:
- Od lat zajmuję się sprzedażą kwiatów, więc maj kojarzy mi się z rozkwitem tych najbardziej wdzięcznych, słodkich, niedrogich - takich, które każdy chłopak może kupić swojej dziewczynie. Oferujemy jeszcze duży wybór tulipanów, żonkili i narcyzów, rozkwitły konwalie i wszystkie odmiany bzów. Bez: fioletowy, amarantowy, szczególnie biały, łączony z bardziej szlachetnymi odmianami kwiatów, jest obecnie popularny w kompozycjach imieninowych, czy pierwszokomunijnych. Właśnie w maju przygotowujemy dużo bukiecików i dekoracji do kościołów z okazji Pierwszej Komunii św. Łączy się niemal wszystkie gatunki kwiatów w kolorze białym, ewentualnie kremowym. Także w maju obsadzam kwiatami skrzynki balkonowe. W tym roku jest to różowa pelargonia bluszczolistna, fioletowa i amarantowa surfinia, biała bacopa i plectrantus o ozdobnych liściach.
Urszula Ciszewska, uczennica II LO im. J. Śniadeckiego:
- Miesiąc maj to czas budzącej się do życia przyrody, zieleniących się trawników, kwitnących drzew, śpiewających ptaków. Kojarzy mi się z przydrożną kapliczką, przyozdobioną co ranek świeżymi, polnymi
kwiatami, którą często mijamy, zmierzając do szkoły czy pracy.
Coraz dłuższe dni maja sprzyjają piknikom, rajdom i rodzinnym wycieczkom. Miło wspominam majówki z lat dziecinnych, spędzane z rodzicami i rodzeństwem, w czasie których odpoczynek w harmonii z naturą
łączył się z możliwością jej poznawania, a dużo radości sprawiało łapanie chrabąszczy i spacerowanie w ciepłym, majowym deszczu.
Z okresem tym wiążą się także odprawiane codziennie ku czci Matki Bożej nabożeństwa majowe, jak również inne święta: Dzień Matki (26 maja), uroczystość św. Józefa Robotnika, patrona pracujących (1
maja). Myślę, że każdemu Polakowi ten wiosenny miesiąc powinien się kojarzyć z pamiątką uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji - Konstytucji 3 maja i świętem Matki Bożej Królowej Polski.