Reklama

Sakrament jedności

Niedziela kielecka 20/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sakrament ogromnej tajemnicy. Nie pojmie go nikt rozumem. Niech nawet nie próbuje. Sakrament więzi tego świata z tamtym. Sakrament więzi między mną a nieznajomym katolikiem z Filipin, centralnej Afryki czy Brazylii. Przyznam szczerze, że czasem nie zdaję sobie sprawy z takiego znaczenia Mszy św. A czy nasze dzieci to czują? Czy mają świadomość, że jest to sakrament łączący je w przedziwny sposób z kolegą, który sprawił przykrość, z koleżanką, która się obraziła, z tymi, którzy jakoś fizycznie czy psychicznie się od nas oddalili, z własnej albo też i z naszej winy?
Jak odkryć tę dziwną prawdę, że to, co nas łączy z innymi, nie pochodzi li tylko od nas samych, ale spoza nas, że jest nam dane? Eucharystia jest czymś, co nie zawsze odkrywa się w każdą niedzielę; może nawet stać się tak, że odkryje się tę obecność dopiero w ostatniej godzinie życia.
Jakże wspaniale odkrywać tę tajemnicę w optymalnych warunkach, takich jak nasze, kiedy już nie jest na cenzurowanym uczestnictwo we Mszy św., kiedy nie trzeba się ukrywać z wyznawaniem wiary.
Dzieciom trzeba pomóc odkrywać tajemnicę sakramentu jedności. Czy wiemy, czym jest dla nich Msza św.? Czy pytamy je o to, nawet jeśli nam się wydaje, że są zaangażowane i kiedy sami je przyprowadzamy do świątyni? Ile jest szczerości w tym, co nam powiedzą, a w tym, co naprawdę myślą, czują?
Często jest przecież tak, że dziecko zapytane przez nas o to, jak było na Mszy św., intuicyjnie odpowie zgodnie z naszym oczekiwaniem: fajnie, ciekawie, dobrze. To jedno z najtrudniejszych „zadań” naszej wiary - szukać głębi sakramentu Eucharystii. Na pytanie: „Czym jest dla ciebie Msza św.?” spodziewałam się trochę bardziej zróżnicowanych, może nawet trochę bardziej szczerych odpowiedzi - tym bardziej, że rozmawiałam z uczniami ostatniej klasy szkoły podstawowej. Odpowiedzi były dość zdawkowe. Najczęściej pojawiały się określenia: czas rozmowy z Bogiem, modlitwy do Niego (ok. 15%); spotkanie z Bogiem, Jezusem czy czas przebywania z Nim (ok. 20 %). Pojawiły się inne, pojedyncze: „coś” bardzo ważnego, radość, pokarm duchowy, czas dowiadywania się ciekawych rzeczy związanych z Bogiem, uroczystość, nawracanie się, ważna chwila...
Sporo dzieci, niestety, nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to ważkie pytanie lub nie wiedziało, czym jest dla nich Msza św. (ok. 15%). Dla 11% był to cotygodniowy obowiązek. To dość standardowe odpowiedzi - przyznacie.
To, co skłoniło mnie do dzisiejszej refleksji, to dość dojrzałe określenia dwojga dzieci: „Msza św. jest dla mnie większym zbliżeniem się do Boga” i „dla mnie Msza św. jest to zjednoczenie ludzi, całego Kościoła”. Słowa praktycznie nieużywane przez dzieci w tym wieku. Takie suche, katechizmowe określenie. Zasłyszane i powtórzone? Być może. Co te dzieci miały na myśli?
Przychodzi refleksja, jak rzadko ten właśnie aspekt sakramentu Eucharystii sobie uświadamiam. I właściwie nie chodzi o ten Kościół rozumiany szeroko, lecz jako wspólnota bliższa mi, ojczysta, lokalna. Przecież nasze współistnienie nie polega tylko na gestach powitania w windzie, stania w kolejce w tym samym sklepie, pracy w jednym zakładzie, wzajemnej wiedzy o sobie - rodzinie, znajomych, współpracownikach. Przecież można pogłębiać tę więź, skoro łączy nas ta sama Eucharystia. To jest owo zjednoczenie Kościoła - mojego, bliskiego mi.
Kiedy moi przyjaciele, bracia, o tej samej porze w różnych kościołach mojego miasta czynią to samo, co ja - uczestniczą w tej samej Ofierze, kiedy przypadkowo stoję obok nielubianej osoby i cała złość, niechęć mija mi, gdy mam podać jej rękę na znak pokoju - czy mogę inaczej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na ołtarze

Służebnica Boża Aleksandra Gabrysiak

Diecezja Elbląska

Służebnica Boża Aleksandra Gabrysiak

W sobotę 26 października 2024 w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu odbyło się uroczyste otwarcie procesu beatyfikacyjnego zamordowanej brutalnie w 1993 r. lek. med. Aleksandry Gabrysiak. Oficjalną część poprzedziła Msza święta sprawowana według formularza o Duchu Świętym. Przewodniczył jej biskup elbląski Jacek Jezierski, który w wygłoszonym kazaniu przypomniał nauczanie Kościoła na temat świętości.

Więcej ...

Św. Agata, dziewica i męczennica

Adobe Stock

Więcej ...

Multimedialna Kaplica Sykstyńska otwiera swoje podwoje w Częstochowie!

2025-02-06 11:52

Tomasz Kozioł/Dom Emisyjny Manuscriptum

Już 10 lutego 2025 roku o godzinie 11:00 w Częstochowie przy ul. Oleńki w sąsiedztwie Klasztoru na Jasnej Górze otwarta zostanie oczekiwana przez wielu immersyjna wystawa “Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. To niezwykłe wydarzenie pozwoli odwiedzającym poznać piękno najsłynniejszej kaplicy na świecie w wersji multimedialnej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Kościół

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy