Reklama

Świątynie archidiecezji wrocławskiej

Zostały tylko epitafia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podwrocławskie Trestno kojarzy się wielu głównie z progiem wodnym, na którym mierzony jest poziom wody w Odrze. Tymczasem nawet niewielu miejscowych wie, że na terenie tutejszego folwarku stał jeszcze niedawno dwór szlachecki, którego właścicieli upamiętniają już tylko płyty epitafijne w parafialnym kościele.
Każda taka płyta to już bezcenne świadectwo historii regionu dolnośląskiego. Część z nich tkwi w murze zewnętrznym. Niektóre ozdabiają herby, jednak żeby zobaczyć dwie najciekawsze płyty epitafijne z piaskowca, trzeba wejść do środka kościoła, który nosi obecnie wezwanie Matki Bożej Niepokalanej. Pierwsza upamiętnia Ernesta Sebastiana von Clausnitz (zm. 1623 r.), druga - Elżbietę von Clausnitz de domo Encke (zm. 1629 r.). Kościół zbudowano w 1934 r. (według projektu Eryka Graua), płyty pochodzą więc jeszcze ze świątyni, która stała tutaj wcześniej. Była drewniana. Ufundował ją wspomniany von Clausnitz, który był właścicielem miejscowych dóbr. Kościół stanął w 1539 r. Użytkowali go protestanci. Po straszliwej wojnie 30-letniej (1618-1648), którą przegrali protestanci, zgodnie z decyzją komisji cesarskiej, kościół w Trestnie przejęli w 1654 r. katolicy. Z czasem świątynia znów trafiła w ręce protestantów. Zachowała ten status do 1945 r. Obecnie jest katolicka. Dwa potężne głazy narzutowe leżące przed kościołem to granity: czerwony i szaro-czerwony ze smugami.
Do dawnego folwarku nietrudno trafić. Tuż z głównej drogi prowadzą do niego dwie bramy zwieńczone wazonami z piaskowca. Niestety, po dworze, który zbudowano w 1710 r. i przebudowano w okresie międzywojennym, nie ma już śladu. Jak wyglądał - można zobaczyć już tylko na starej litografii. Spotkał go los właściwie typowy dla zamków i pałaców śląskich: w 1945 r. uszkodziła go zwycięska Armia Czerwona, która grabiła, co się dało. Był już mocno zniszczony, gdy rozebrano go w latach siedemdziesiątych XX w. Zachowały się tylko gospodarcze zabudowania podworskie i resztki założenia parkowego z XIX w., a w nim platan klonolistny, robinia akacjowa i sosna czarna. Próżno już szukać zegara słonecznego na kamieniu z piaskowca, który powędrował do cudzego ogródka. Tak przynajmniej mówią miejscowi. Część zabudowań jest już wykupionych przez mieszkańców. Reszta czeka na właściwe zagospodarowanie.
Będąc w Trestnie, nie sposób nie zauważyć morza zieleni, której sprzyja bliskość Odry. Na wale odrzańskim rośnie kilka potężnych dębów. Trafimy do nich, kierując się na wschód od drogi do Blizanowic. Niektóre rosną już dwa stulecia! Dąb to symbol kultury germańskiej, ale dawna niemiecka nazwa wsi - Tresche - ma wyraźnie słowiańskie brzmienie. Obecna - Trestno - wywodzona jest od słowa „treść”, co znaczyło dawniej tyle, co trzcina. Bo trzciny rzeczywiście tutaj nie brakuje. Zarasta ona brzegi rozlewisk Odry. Jest tak wysoka, że przedzierając się przez nią, można poczuć się jak w dżungli. Wczesną wiosną po wodzie niesie się dziwny śpiew. To „śpiewają” żaby w okresie godowym.
Trestno leży w północno-wschodniej części gminy Święta Katarzyna. Jest jedną z najmniejszych wsi w gminie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Jezusa jako Dobrego Pasterza

2025-04-11 10:29

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii J 10, 11-16.

Więcej ...

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Więcej ...

Prokuratura: zatrzymany na UW usłyszy zarzuty m.in. zabójstwa i znieważenia zwłok

2025-05-08 16:09

PAP/Szymon Pulcyn

Prok. Lucyna Korga-Mazurek z Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście przekazała, że zatrzymany w sprawie zabójstwa na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego Mieszko R. usłyszy zarzuty zabójstwa, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...