Reklama

Dzień Świętości Życia

O nową kulturę życia

Niedziela lubelska 20/2004

Integracja europejska stała się dla nas faktem historycznym. Wobec rzeczywistości, która wydawać się może różną od naszych oczekiwań, istnieje szansa prezentacji naszych osobistych czy wspólnotowych dokonań. Kościół lubelski miał i ma wiele do zaoferowania. Warto wspomnieć zorganizowany 25 marca br. przez Instytut Jana Pawła II KUL i Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie Dzień Świętości Życia. Na program tego wydarzenia składały się: sesja naukowa w sali widowiskowej Teatru Muzycznego, Marsz Życia i Eucharystia w archikatedrze pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwarcia sesji naukowej dokonał rektor KUL, ks. prof. Andrzej Szostek. Odwołał się do inspirujących działań Ojca Świętego w budzeniu wrażliwości umysłu, dotyczących sensu i wartości ludzkiego życia oraz wskazał na konieczność budowania nowej kultury życia - rozwiązywania problemów związanych z ludzkim życiem na fundamencie misji ewangelizacyjnej Kościoła. Słowo wstępne wygłosił także abp Józef Życiński. Wobec dzisiejszej batalii o życie, zachęcił do świadomej troski o jakość życia i rozwój człowieka. Widząc zagrożenia dzisiejszej pogardy dla człowieka, każdy chrześcijanin ma obowiązek troski o intymność i godność człowieka.
Wykład pt. Ewangelia życia wygłosił ks. dr Alfred Wierzbicki. Oscylując wobec sformułowania „pozwólcie życiu żyć!” wygłoszone zostały tezy głoszące afirmację życia: życie jako wartość absolutna, życie jako akt istnienia nadający realność i godność osoby, świadomość daru od Stwórcy, życie jako optimum realizowania się osoby. Idąc za pouczeniem Ojca Świętego potrzeba wiele troski o moralny fundament dzisiejszej demokracji, przeciwstawiając się opcji na rzecz siły, kultury śmierci, brakowi koherencji w dziedzinie praw człowieka. Chrześcijaństwo jako „religia życia” nie może nigdy odejść od misji bycia rzecznikiem moralności ogólnoludzkiej i strażnikiem dziedzictwa ludzkości.
Kolejną konferencję wygłosił prof. Wojciech Łączkowski. Ukazując wieloznaczność pojęcia prawa, przedstawił relacje prawa do kultury nowego życia. Współczesna cywilizacja, charakteryzująca się osłabioną wrażliwością, tworzy niesprawiedliwe i niegodne przepisy prawne, promujące często skrajny egoizm. Taka sytuacja powiązana jest z poziomem intelektualnym i etycznym osób decydujących o prawie. Żaden prawodawca nie może zapominać o prawie naturalnym i godności człowieka oraz o mądrym posługiwaniu się regułą większości w tworzeniu dobra wspólnego. Troska o życie wzmaga konieczność działań w celu weryfikacji kandydatów do służby społecznej na każdym poziomie władzy.
Wystąpienia Katarzyny Skubisz i Katarzyny Zagraby dotyczyły działań międzynarodowej organizacji World Youth Alliance, praktykującej obronę życia i troskę o nową kulturę życia. Programowa prezentacja piękna i wartości ludzkiego życia ma na celu zachwycić „człowieka człowiekiem” - wyzwala konieczność postaw bycia „rzecznikiem braterstwa, solidarności międzyludzkiej i miłości Boga” w świecie polityki.
Wszystkie materiały z sesji są dostępne w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w pozycji pt. O nową kulturę życia, wydanej przez „Gaudium”. Po zakończeniu sesji kilkaset osób przemaszerowało głównymi ulicami Lublina, promując słowem, pieśnią i transparentami prawo każdego człowieka do godnego i szczęśliwego życia.
Punktem kulminacyjnym tego dnia była Eucharystia w archikatedrze lubelskiej, jednocząca uczestników sesji naukowej, młodzież, alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie oraz zgromadzonych przy odbiornikach słuchaczy Radia Plus. Wprowadzenia do Liturgii dokonali przedstawiciele młodzieży, podsumowujący dotychczasowe spotkania i zapraszający do eucharystycznego dziękczynienia za dar otrzymanego od Boga życia, miłości każdego człowieka oraz budowania cywilizacji miłości.
Metropolita na wstępie podziękował za przeżywane refleksję, wspólnotę i modlitwę. Wobec obecnych prób zalegalizowania ustaw „przeciw życiu” potrzeba nam siły ducha, doświadczenia towarzyszenia Boga naszym działaniom i zjednoczenia w modlitwie przebłagalnej „za istniejący pod polskim niebem fanatyzm, ideologię, pogardę dla człowieka i brak wyczucia na świętość życia”. Homilia osnuta na motywach Ewangelii i liturgii o Zwiastowaniu wskazywała, na przykładzie postawy Maryi, umiejętność przyjmowaniu Boga wchodzącego w historię ludzkości. Pomimo częstej samotnej misji wobec świata i doświadczenia wielkości zadań stawianych nam przez Boga, prawdziwego chrześcijanina powinna charakteryzować radość z głoszenia kultury życia, troska o humanizm chrześcijański i osobiste przesłanie życia przedłużające wartości Zwiastowania. Coraz częściej doświadczamy działań zachodnich środowisk oferujących „europejską” pomoc w zabijaniu życia i innych postaw wyrażających brak taktu, tolerancji i fanatyzm w dowodzeniu swoich domniemanych racji oraz pseudopostępowość. Trzeba koniecznie wyzwalać się od pokus konformizmu, bezmyślności, regresu kulturowego, mentalności tabloidalnej („równanie do poziomu sloganu z prasy bulwarowej”), tworzenia „klik o mentalności plemiennej” („naszość” dominuje nad braterstwem). Wobec konfliktu między żyjącymi filozofią „mieć” a „być” trzeba promować wartości płynące z Ewangelii błogosławieństw i „chrześcijańskie zadziwienie nad pięknem życia niezauważanym w codziennym wyścigu z czasem”. Bycie razem z wszystkimi, których życie jest zagrożone, tworzy wspólnotę stylu Maryi. Bycie wiernym sługą Boga realizującego Jego słowo wyzwala z pesymizmu i poczucia katastroficznych zagrożeń. Zmęczony świat potrzebuje „śpiewu dusz świadków nadziei”, objawiających Boże piękno życia.
Podczas dziękczynienia słowami Ojca Świętego włączono w solidarną modlitwę: zabijane dzieci, ubogich, ofiary ludzkiej przemocy, osoby starsze i chorych. Podziękowanie za przeżyty Dzień Świętości Życia wypowiedział Metropolita wszystkim obecnym i zachęcił do uczestniczenia w dziele Adopcji Dziecka Poczętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa szturmowa - Litania Loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Nowenna do św. Stanisława Biskupa Męczennika

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Nowennę do św. Stanisława Biskupa Męczennika odmawiamy między 29 kwietnia a 7 maja lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Pielgrzymka katechetów i katolickich wychowawców

2025-05-07 18:01
Cudowna figura NMP Osobowickiej poddana została renowacji i tzw. datowaniu. Oszacowano, że pochodzi z początków XVII wieku

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Cudowna figura NMP Osobowickiej poddana została renowacji i tzw. datowaniu. Oszacowano, że pochodzi z początków XVII wieku

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej zaprasza wszystkich nauczycieli religii, katechetów i katolickich wychowawców archidiecezji wrocławskiej wraz z bliskimi na pielgrzymkę do Sanktuarium NMP Osobowickiej na Świętym Wzgórzu we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...