Reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Otwarte drzwi

20 marca br. tegoroczni kandydaci na studia mogli zapoznać się z ofertą KUL. Dzień Otwartych Drzwi zorganizowany przez Uczelniany Samorząd Studentów był doskonałą okazją do skorzystania z doświadczeń starszych kolegów. Wśród prezentowanych wydziałów, kół naukowych, organizacji i stowarzyszeń znalazło się także Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie. W szkole tej od marca działają klasy uniwersyteckie, nad którymi patronat naukowy sprawuje KUL.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęto Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem rektora, ks. prof. Andrzeja Szostka. Licznie przybyli uczniowie szkół średnich w Auli Stefana Kard. Wyszyńskiego wysłuchali wystąpień uczelnianych władz i obejrzeli występ Teatru ITP. Nie zabrakło dziekanów poszczególnych wydziałów. Dzień Otwartych Drzwi miał ułatwić, zastanawiającym się nad wyborem studiów, podjęcie ważnej, życiowej decyzji. Co KUL ma do zaoferowania kandydatom na studia? Jak przekonują profesorowie i studenci - wysoki poziom nauczania, rzetelność, życzliwość oraz atmosferę przyjaźni i serdeczności. „KUL-owi od początku przyświeca ciągle aktualna idea wychowywania i kształtowania młodych ludzi w duchu wierności podstawowym wartościom spajającym pokolenia: chrześcijaństwu i umiłowaniu Ojczyzny - Deo et Patriae” - mówi ks. prof. A. Szostek. KUL jest uczelnią publiczną. Mimo, że ustanowiony został 86 lat temu decyzją KEP, stanął w rzędzie szkół, które mają aprobatę władz państwowych i wsparcie finansowe w zakresie systemu stypendiów, ale nie inwestycji. Dwukrotne kontrole Państwowej Komisji Akredytacyjnej i Egzaminy Jakości Kształcenia przeprowadzone przez MENiS nie wykazały żadnych zastrzeżeń co do nauczania w KUL.
Studia na tej uczelni to nie tylko kształtowanie umysłów - wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, seminaria, warsztaty, konferencje, sympozja czy długie godziny nad książką i przed monitorem. Studiowanie w KUL to również formowanie charakterów i serc. Uniwersytet daje swoim studentom dużą szansę rozwoju duchowego - świadczy o tym prężnie działające duszpasterstwo akademickie, rekolekcje, opłatki i inne spotkania. Ogromna liczba studentów angażuje się w działalność różnych religijnych ruchów. Na każdym kierunku istnieją koła naukowe. Uczelnia umożliwia włączanie się w badania interdyscyplinarne, zgodnie z potrzebą rozwijania swoich zainteresowań. Dla chętnych prowadzone są zajęcia w obcych językach, organizowane są lektoraty nadobowiązkowe. Można korzystać z programów studenckiej wymiany międzynarodowej (Socrates-Erasmus) i krajowej (Most). Ukazuje się kilka studenckich pism (np. Kultywator, Cool Times). Studenci włączają się w artystyczne działania Chóru Akademickiego, znanej na całym świecie Sceny Plastycznej KUL czy Teatru ITP. W tej chwili na wszystkich kierunkach studiuje 170 osób niepełnosprawnych. Jak zapewnia prof. Bogusław Marek, pełnomocnik rektora ds. studentów niepełnosprawnych, uczelnia stara się, aby młodzi ludzie poruszający się na wózkach, niesłyszący i niewidomi mogli docierać do sal wykładowych, znajdować w czytelniach dostępne dla siebie pomoce naukowe i w godnych warunkach studiowania realizować marzenia o zdobyciu wykształcenia.
Ci, którzy odwiedzili KUL w Dniu Otwartych Drzwi mogli porozmawiać ze studentami w wydziałowych kawiarenkach o warunkach studiowania i zasadach rekrutacji, nabyć testy i tematy z egzaminów z ubiegłych lat, obejrzeć uniwersyteckie budynki: stary gmach ze stołówką i Collegium Jana Pawła II przy Al. Racławickich 14 oraz ośrodek sportowy i dydaktyczny przy ul. Konstantynów na Poczekajce. Można było także zajrzeć do Piwnicy Artystycznej KUL, wypić kawę w Barku Fundacji Rozwoju KUL i obejrzeć wystawy prac studentów. Historycy przygotowali warsztaty Poszukaj swoich korzeni - komputerową prezentację baz danych o archiwaliach przydatnych do badań genealogicznych oraz grę strategiczną, członkowie Koła Naukowego Instytutu Nauk o Rodzinie - warsztaty z komunikacji i rozwiązywania konfliktów na stancji Wyrzuć w końcu te śmieci, czyli jak przetrwać na stancji; angliści - warsztaty tańców celtyckich; Koło Edytorów - warsztaty literackie i warsztaty komputerowe Napisz to sam, czyli kilka słów o pracach nie tylko magisterskich; poloniści - zabawy językiem polskim w oparciu o teksty współczesnej polszczyzny oraz słowniki z przełomu XX i XXI w. (np. bajka o Czerwonym Kapturku w języku blokersów); a filozofowie - warsztaty Kim jest człowiek? Akademickie Studio Filmowe pod hasłem Kullywood - halo jesteś w filmie pokazało proces realizacji i montażu filmu.
Tegoroczni kandydaci mają do wyboru 26 kierunków z różnymi specjalnościami na 7 wydziałach, w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych oraz w Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych w Tomaszowie Lubelskim i Filii Wydziału Nauk Społecznych w Stalowej Woli. Są 2 rodzaje studiów: zawodowe i magisterskie oraz 4 tryby studiowania: dzienne, eksternistyczne, wieczorowe i zaoczne. Do rekrutacji rejestrować się można od 2 czerwca, egzaminy wstępne odbędą się na przełomie czerwca i lipca.

5 marca ks. prof. Stanisław Wilk, prorektor KUL ds. dydaktyki i Wychowania i Michał Bobrzyński, dyr. Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. K. Gostyńskiego, mieszczącego się przy Drodze Męczenników Majdanka 27, podpisali umowę o utworzeniu klas uniwersyteckich: humanistycznej i matematyczno-informatycznej. Indywidualny konsultacyjno-zaliczeniowy tok nauki i indywidualna opieka nauczyciela (tutora) przypominają studiowanie. Klasy uniwersyteckie to w rzeczywistości szkoła bez klas i dzwonków. Uczniowie mogą uczestniczyć w niektórych wykładach, konwersatoriach i seminariach KUL. Wyniki ich pracy weryfikowane są w ramach semestralnych sesji egzaminacyjnych z udziałem wykładowców z KUL. Po ukończeniu klasy uniwersyteckiej uczniowie będą przyjmowani na studia w KUL bez egzaminów. Wspólnie przyjęte założenia programowe spełniają oczekiwania wobec kandydatów na studia ze strony uniwersytetu oraz optymalizację przyszłych studiów dzięki zrealizowaniu wybranych elementów programu akademickiego już w liceum. Klasy uniwersyteckie w Liceum Gostyńskiego to trzecie tego typu przedsięwzięcie w Polsce (po klasie przy UMK w Toruniu powołanej przez MENiS i klasie powołanej przy warszawskiej SGH). Uniwersyteckie klasy w Lublinie to ciekawa oferta dla osób kończących w tym roku gimnazjum i szukających szkoły, która umożliwiałaby im pogłębianie swoich zainteresowań na poziomie akademickim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Apostoł ubogich i cierpiących

Św. Stanisław Kazimierczyk

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...