Reklama

Msza harcerska

Niedziela łowicka 20/2004

W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie - Boryszewie co miesiąc odprawiana jest Msza św. ze szczególnym udziałem sochaczewskich harcerzy, podczas której omawiane są kolejne punkty prawa harcerskiego. 25 kwietnia Msza św. dla harcerzy odprawiona została już po raz trzeci. Kolejne odbędą się w maju i czerwcu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Mszy św., celebrowanej przez - pracującego w parafii i będącego jednocześnie kapelanem harcerzy - ks. Konrada Zawiślaka, przywołana została postać św. Jerzego, którego wspomnienie liturgiczne Kościół obchodził dzień wcześniej. Św. Jerzy - rycerz pochodzący z Kapadocji, zamordowany w imię wyznawanej wiary - jest patronem skautingu. Wskazując harcerzom postać ich patrona, ks. Konrad porównał zasady harcerskie z modelem życia rycerskiego. Harcerze, którzy zgodnie ze złożonymi przyrzeczami mają być uczciwi, prawdomówni, uczynni - są w dzisiejszym świecie, w którym wartości te są degradowane, niczym rycerze. „Harcerz postępuje po rycersku” - czytamy w jednym z punktów prawa harcerskiego. „Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy; harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim; harcerz jest karny, posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym” - to inne punkty tego samego prawa, do których w swoim kazaniu nawiązywał kapelan harcerzy. Rozważania ks. Konrada (cenne nie tylko dla harcerzy, bo każdy ze słuchających mógł odnieść je do swojego życia) korespondowały ze słowami odczytywanej tego dnia Ewangelii: Szymon Piotr, rozpoznawszy Pana przywdziewa wierzchnią szatę i rzuca się w morze. Przywdzianie szaty przed skokiem do wody (a nie, jak zwykle się czyni, zdjęcie jej) symbolizuje przyjęcie na siebie misji, której znakiem jest szata (takim znakiem w przypadku harcerza jest mundur, w przypadku księdza - szaty liturgiczne, itd.) Aby wytrwać na dobrej drodze, która miła jest Bogu i którą On nam przeznaczył konieczne jest męstwo, aby zaś móc mówić o męstwie - potrzebna jest miłość.
Do uświetnienia niedzielnej Eucharystii przyczyniła się zawierająca elementy harcerskie oprawa liturgiczna. Na podłodze przed prezbiterium ustawiono z płonących lampek krzyż. Obok niego leżały dwa berety harcerskie. Przybyli na Mszę św. harcerze zwracali na siebie uwagę mundurami i proporcami swoich drużyn. Szczególne zainteresowanie wzbudzili przedstawiciele 14. drużyny kawaleryjskiej im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich (niezwykle ważnym wydarzeniem w historii tego pułku było zwycięstwo, jakie podczas I wojny światowej odnieśli kawalerzyści dzięki opiece Matki Bożej z Jazłowca na Podolu). Figura Jazłowieckiej Pani od 1946r. znajduje się w kaplicy sióstr niepokalanek w Szymanowie). Harcerze z 14. drużyny, swoim strojem (mundury kawaleryjskie) nawiązują właśnie do tego - jak ukazuje historia - niezwykle rycerskiego pułku. Podczas Mszy św., zgromadzeni wierni widzieć mogli przedstawicieli tejże drużyny, stojących z lancą kawaleryjską, na której widniał proporzec 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Inaczej niż zwykle wyglądała procesja z darami, wśród których - obok chleba, wody i wina - znalazł się krzyż harcerski, tarcza i szabla kawaleryjska. Na zakończenie Mszy św. odśpiewana została modlitwa harcerska, po której jedna z druhen złożyła przyrzeczenia harcerskie. Ona sama, jak i jej koleżanki i koledzy, nie kryli wzruszenia tą ważną dla wszystkich chwilą. Jeszcze „puszczona” została w krąg Iskierka Przyjaźni, po czym wszyscy pożegnali się gromkim „Czuwaj!” i rozeszli do swoich domów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...