Reklama

Mój komentarz...

Lecznictwo: przymus podatkowy pozostanie...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od przyszłego roku rząd planuje zmianę systemu finansowania usług medycznych. Przyjrzyjmy się zatem najistotniejszym elementom planowanych zmian.
Obecnie wszyscy obywatele (poza rolnikami) płacą podatek na służbę zdrowia, zwany fałszywie „składką na ubezpieczenie zdrowotne (składka jest dobrowolna). Podatek ten stanowi ok. 8% dochodu i są z niego finansowane wszystkie usługi medyczne, świadczone przez państwową służbę zdrowia. Pracownikom najemnym jest on potrącany przy wypłacie pensji. Od nowego roku wszystkie świadczenia medyczne dostępne w państwowej służbie zdrowia podzielone zostaną na trzy grupy. Pierwsza grupa świadczeń finansowana będzie nadal w całości ze wspomnianego podatku - przy czym jest bardzo prawdopodobne, że będzie to nader skromna pula świadczeń, a wysokość tego podatku ulegnie zwiększeniu: za większe pieniądze podatkowe (więc przymusowo ściągane: czy się choruje, czy nie...) dostępne będzie szalenie skromne minimum usług zdrowotnych. Drugą grupę świadczeń stanowić mają usługi częściowo odpłatne; mówiąc ściślej: płatne dodatkowo, poza wspomnianym już podatkiem, z kieszeni pacjenta - tyle, że nie w całości wyliczonego kosztu usługi. I tu spodziewać można się rosnącej odpłatności, przy minimalizowaniu ilości wchodzących do tej grupy usług. Trzecią wreszcie grupę stanowiłyby usługi całkowicie dodatkowo (poza podatkiem) płatne.
Czy projektowana reforma jest więc jakimś istotnym odejściem od dotychczasowej, z gruntu socjalistycznej zasady finansowania lecznictwa, która tak jaskrawie nie sprawdziła się? Sądzę, ze dopóki zachowany będzie ów podatek zdrowotny (zwany zwodniczo „składką”) w nie zmniejszonej wysokości - istota systemu nie zostanie zmieniona, a wcześniej czy później w dwóch pierwszych grupach usług medycznych wystąpią stare, bolesne i dokuczliwe problemy. Pytanie: „Jeśli to jest takie dobre, to dlaczego to jest przymusowe?” - pozostanie aktualne, a odpowiedź z „solidaryzmu społecznego” pozostanie niewystarczajaca; raz dlatego, że solidaryzm powinien być dobrowolny (jako wymuszony traci swój walor moralny), po wtóre - rozwiązanie takie sprzyja z gruntu nieuzasadnionym roszczeniom finansowym jednych obywateli wobec drugich. Przy takim systemie finansowania służby zdrowia ponadto zachowane zostają nadal olbrzymie możliwości żerowania biurokracji, zawiadującej tym systemem, na strumieniu podatkowych pieniędzy, co już dobrze znamy z dotychczasowych doświadczeń... Pozostaje jeszcze niebywale skomplikowana - i praktycznie nierozwiązywalna... - kwestia „przydziału” poszczególnych usług medycznych do określonej grupy oraz całkiem już abstrakcyjna ich wycena, jeśli abstrahować od wolnorynkowego kształtowania się cen.
Wydaje się, że przy coraz większej ilości towarzystw ubezpieczeniowych i ustanowieniu jeszcze większych preferencji podatkowych dla działalności charytatywnej - perspektywiczne ustanowienie dobrowolności ubezpieczeń zdrowotnych nie naruszałoby niczyich dóbr, poza interesami biurokracji, zawiadującej „podatkową” częścią medycznych usług.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bóg nie chce stracić żadnego ze swych dzieci, ale je wszystkie przygarnąć

2025-04-11 10:14

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 6, 35-40.

Więcej ...

Modlitwa szturmowa - Litania Loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...