Reklama

Wydarzenia z diecezji

Rekolekcje dla katechetów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 19 do 21 marca w zaciszu kapucyńskiego klasztoru w Zakroczymiu spotkała się ok. 30-osobowa grupa katechetów na swoje coroczne rekolekcje.
Spotkanie rekolekcyjne rozpoczął uroczyście bp Roman Marcinkowski oraz dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr prał. Ryszard Czekalski. Był to czas zawiązania wspólnoty, a jednocześnie dzielenia się doświadczeniami z pracy. Piątkowy wieczór zakończyliśmy Drogą Krzyżową oraz Eucharystią sprawowaną przez rekolekcjonistę ks. Włodzimierza Gawlikowskiego.
Sobota była czasem przemyśleń podczas konferencji, ale i czasem modlitwy osobistej, wspólnotowej. Nie zabrakło również czasu spędzonego na sympatycznych, ciekawych rozmowach.
„Choć nie ma konieczności posiadania wiary, aby świadczyć wobec bliźniego autentyczną miłość braterską, to prawdą jest, że chrześcijanin, widząc nieskończoną miłość Boga, winien otaczać ludzi całkiem innym spojrzeniem” - mówił Ojciec Rekolekcjonista. Wiara pomaga ogarniać drugiego człowieka specjalnym uczuciem - dziękczynieniem, wówczas każdą osobę postrzegam jako specjalny podarunek Boga. Wiara pomaga nam patrzeć spojrzeniem pełnym wyrozumiałości i nadziei nawet na tych, którzy zadają nam ból. Trzeba po prostu przyjąć bliźniego takim, jakim on jest, bo Chrystus powiedział: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili” (Mt 25, 40).
Te rozważania dobrze wprowadziły nas w czas pojednania, który zakończyliśmy wspólną adoracją i Eucharystią. Sobotni wieczór wypełniła wspólnotowa modlitwa uwielbienia, a po niej czas wymiany doświadczeń, czas, w którym Pan mówił do nas przez naszego brata czy siostrę - katechetę. Dzień zwieńczyliśmy modlitwą różańcową i Apelem Jasnogórskim.
W ostatnim dniu rekolekcji ks. Włodzimierz zachęcał nas do częstego rachunku sumienia z naszej przejrzystości wewnętrznej jako uczniów Jezusa. Powinniśmy pytać się, czy naszym życiem potwierdzamy wiarygodność nauki, którą głosimy. Jak bowiem moglibyśmy głosić coraz pełniej zaufanie do Boga, jeżeli w naszym osobistym życiu polegalibyśmy tylko na własnych siłach? Jak moglibyśmy mówić o potrzebie przebaczenia i jedności, podtrzymując własne urazy i niechęć wobec bliźnich? Jak moglibyśmy innych zachęcać do modlitwy, lekceważąc ją w naszym życiu? Jak moglibyśmy głosić ubogiego Jezusa, jeśli kierowalibyśmy się chciwością? Jak moglibyśmy mówić o czystości serc i ciał, jeżeli podtrzymywalibyśmy nieczyste pragnienia i zamiary? Zgodność słów z własnym postępowaniem, to zawsze najważniejsze kryterium dla potwierdzenia autentyczności życia i misji każdego nauczyciela. O tę autentyczność, o to, abyśmy wydawali dobre owoce, modliliśmy się wspólnie na zakończenie rekolekcji podczas uroczystej Mszy św.
Za głębokie doświadczenie bliskości Boga bogatego w miłosierdzie, za doświadczenie przebaczającej miłości Ojca w darze miłosierdzia, za głębię przemyśleń podczas konferencji, za wzajemną obecność, za drugiego człowieka - biskupa, kapłana, ojca rekolekcjonistę, katechetę, za to miejsce bijące franciszkańskim duchem, w imieniu katechetów wyrażam wdzięczność Panu Bogu i ufam, że ten czas zaowocuje w naszej pracy katechetycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje portierka, ochroniarz w stanie krytycznym

2025-05-07 20:36

PAP/PAP

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także ochroniarz, który jest w stanie krytycznym – dowiedziała się PAP.

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Czy dziś pojawi się biały dym? Transmisja na żywo z Watykanu

2025-05-08 09:54
Czy dziś zobaczymy biały dym?

Agata Kowalska

Czy dziś zobaczymy biały dym?

O godz. 9 kardynałowie udali się do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie przystąpili do drugiego głosowania. Jeżeli dwa poranne zakończą się bez rezultatu, to czarny dym pojawi się około 12.30.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...