Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1-3 kwietnia. W kościele Księży Michalitów w Miejscu Piastowym odbywały się rekolekcje dla nauczycieli. W duchowych ćwiczeniach wzięło udział 250 pedagogów z Krosna i rejonu krośnieńskiego. Rekolekcje prowadził ks. prof. Jerzy Bagrowicz, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Toruńskiego, a zorganizowali je ks. Leszek Przybylski, dyrektor Michalickiego Liceum Ogólnokształcącego i Niższego Seminarium Duchownego oraz ks. Waldemar Janiga, duszpasterz nauczycieli w Krośnie.

6 kwietnia. W auli Jana Pawła II przy parafii Świętych Piotra i Jana z Dukli w Krośnie, zgromadziło się 150 osób (nauczyciele, rodzice i młodzież), by wysłuchać wykładu ks. prof. dr. hab. Andrzeja Zwolińskiego (PAT - Kraków) nt. Nauczyciel wobec wyzwań i zagrożeń współczesności (New Age, sekty, magia...). Sesja została zorganizowana przez Podkarpackie Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Oddział w Krośnie. Dzień wcześniej (5 kwietnia) ks. prof. Zwoliński wystąpił z tym samym wykładem w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.

9 kwietnia. W Wielki Piątek odbyła się tradycyjna Droga Krzyżowa na Tarnicę, najwyższy szczyt w Bieszczadach. W nabożeństwie uczestniczyło ponad 1500 osób wraz ze swoimi duszpasterzami. Warto zaznaczyć, że pierwsza Droga Krzyżowa została zorganizowana jeszcze w stanie wojennym i stała się popularną praktyką religijną miłośników gór. Po zejściu ze szczytu pątnicy biorą udział w Wielkopiątkowej Liturgii w kościele parafialnym w Ustrzykach Górnych.

10 kwietnia. W Wielką Sobotę przed południem, w Centrum Caritas przy ul. Kapitulnej w Przemyślu, bp Stefan Moskwa poświęcił pokarmy i spotkał się z kilkusetosobową grupą ubogich, którzy na co dzień korzystają z pomocy Caritas.

17 kwietnia. Abp Józef Michalik dokonał poświęcenia nowo wybudowanego Centrum Caritas przy ul. Kapitulnej w Przemyślu. W uroczystej Eucharystii wzięli udział przedstawiciele parafialnych i szkolnych kół Caritas wraz z duszpasterzami z całej archidiecezji. W nowej siedzibie znajduje się noclegownia dla 40 bezdomnych kobiet oraz jadłodajnia, z której korzysta codziennie 270 osób. Podczas tej uroczystości wręczono także statuetki Dobrego Pasterza osobom oraz instytucjom zaangażowanym na rzecz „bliźniego swego”, przyznane przez Kapitułę II Edycji Nagrody Caritas.

19-21 kwietnia. W Sanoku (par. Chrystusa Króla), w Łańcucie (Fara) i w Przemyślu (WSD) odbyły się Wiosenne Konferencje Rejonowe dla księży archidiecezji przemyskiej. Obrady rozpoczynały się nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego, które prowadził ks. Wacław Partyka, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej. Referat programowy pt. Znaki objawiające obecność Chrystusa w Eucharystii według OWMR 2002 wygłosił ks. dr Piotr Kandefer wykładowca liturgiki w WSD w Przemyślu. Konferencjom przewodniczyli Księża Biskupi na czele z abp. Józefem Michalikiem.

22 kwietnia. W Szkole Podstawowej nr 14 w Krośnie miała miejsce Konsultacja zespołowa, połączona z katechezą koleżeńską, którą przeprowadził Mariusz Hejnar, katecheta. Jednostka lekcyjna odbyła się w klasie IV i nosiła tytuł: Uczta paschalna zapowiedzią uczty eucharystycznej. Konsultację zorganizował ks. dr Waldemar Janiga, nauczyciel doradca w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie - Oddział w Krośnie.

24-25 kwietnia. W Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbywały się III Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel. W zajęciach wzięło udział 280 osób, w tym 17-osobowy Chór z Lunenburga z Niemiec, a zajęcia prowadzili Ruth Lynch i David Daniel z Londynu oraz Peter Stainvig z Kopenhagi. W niedzielę uczestnicy warsztatów wzieli udział we Mszy św. w kościele Księży Salezjanów, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal. O godz. 20.00 w salezjańskiej świątyni miał miejsce Koncert Finałowy, który wieńczył dwudniową twórczość wokalno-muzyczną. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem kulturalno-religijnym sprawowali abp Józef Michalik, metropolita przemyski oraz Robert Choma, prezydent Miasta.

25 kwietnia. Abp Józef Michalik przebywał w Rzymie, gdzie uczestniczył w uroczystościach beatyfikacyjnych sługi Bożego ks. Augusta Czartoryskiego, salezjanina. Na Placu św. Piotra byli także obecni pielgrzymi (3 autokary) z parafii Księży Salezjanów w Przemyślu, wraz z ks. proboszczem Lesławem Lesiem.

25 kwietnia. W kościele parafialnym w Kosinie odbył się VI Koncert Pieśni Wielkanocnej, w którym wystąpiły: Chór „Cantus” ze Stalowej Woli, „Chór Mieszany” z Czudca, Chór Kameralny ze Strzyżowa i Chór „Fraza” z Kosiny. Koncert został zorganizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Chór „Fraza”, Ośrodek Kultury w Kosinie i Centrum Kultury Gminy Łańcut.

Ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

26 kwietnia. W kaplicy seminaryjnej została odprawiona uroczysta Msza św., podczas której wspólnota seminaryjna modliła się w intencji dyrektora administracyjnego ks. Marka Zajdla, który dzień wcześniej obchodził swoje imieniny.

27 kwietnia. W ramach wieczoru muzycznego zainteresowani alumni spotkali się z twórczością Ryszarda Rymkowskiego.

29 kwietnia. Uroczystej Mszy św., koncelebrowanej przez księży profesorów i przełożonych, przewodniczył rektor ks. Marian Rojek. W ten sposób wspólnota seminaryjna uprzedziła dzień imienin Księdza Rektora modląc się w jego intencji.

29 kwietnia. Zainteresowani alumni rozpoczęli cykl spotkań z twórczością filmową Krzysztofa Kieślowskiego. Prezentacja dorobku tego reżysera rozpoczęła się od pierwszego filmu z cyklu Dekalog. Wprowadzenia do projekcji oraz przewodniczenia dyskusji podjął się prefekt ks. Janusz Trojnar.

30 kwietnia. Odpowiadając na wezwanie Biskupa Ordynariusza wspólnota seminaryjna podjęła post w intencji Narodu polskiego. Był to jeden z aktów modlitewnych i dzieł pobożnych podjętych w ramach Nowenny za Naród polski. Przez wszystkie dni nowenny odmawiany był m.in. wspólny Różaniec.

1 maja. Alumni i księża przełożeni wzięli udział w nabożeństwie ku czci Matki Bożej Fatimskiej odprawianym w archikatedrze przemyskiej. Uroczystej Eucharystii i prowadzeniu procesji różańcowej przewodniczył rektor Seminarium ks. Marian Rojek, a homilię wygłosił ojciec duchowny ks. Stanisław Jamrozek. Podczas procesji alumni prowadzili rozważania tajemnic różańcowych oraz animowali śpiew.

2 maja. Z racji rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, diakoni naszego Seminarium odwiedzili kilkanaście parafii archidiecezji, wygłaszając kazania i prelekcje powołaniowe.

2 maja. Ojciec duchowny ks. Wacław Siwak prowadził dzień skupienia dla alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś rozpoczyna się konklawe. Pierwszy dym ujrzymy wieczorem

2025-05-07 08:03

Vatican Media

O godzinie 16.30 uroczystym wejściem kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej rozpocznie się konklawe – wybór 267. papieża w historii Kościoła. Jeszcze tego samego wieczora odbędzie się pierwsze głosowanie nad wyborem nowego Biskupa Rzymu. Dzień wcześniej kardynałowie wzywali do kontynuacji reform Franciszka.

Więcej ...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Więcej ...

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...