Reklama

Amazonki - kapłankami rodzin

W piątkowe popołudnie 30 kwietnia panie zrzeszone w będzińskim Klubie Amazonek świętowały 5. rocznicę istnienia organizacji, która wielu z nich odmieniła życie, pozwoliła optymistycznie spoglądać na świat. Mszę św. w intencji kobiet po mastektomii oraz ich rodzin odprawił proboszcz parafii św. Katarzyny w Grodźcu, ks. kan. Stanisław Wojtuszkiewicz, zaś słowo Boże wygłosił ks. Grzegorz Maciejewski. Uroczystość pięknym śpiewem ubogacał Chór Parafialny „Katarzyna”. Na zakończenie zabrzmiało radosne „Sto lat”, które wywołało łzy radości i wzruszenia. Ksiądz Proboszcz, przemawiając na zakończenie Eucharystii do zgromadzonych kobiet, nazwał je „kapłankami rodzin”, które mimo bolesnych doświadczeń, mimo krzyża choroby, wielu udręk i łez potrafią iść naprzód, dając świadectwo wiary i życia w swoich rodzinach i środowiskach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łańcuch brania i dawania

Obecnie na terenie Polski działa ponad 100 klubów i filii, zrzeszających ok. 10 tys. kobiet. Amazonki to ruch, który tworzą osoby o podobnych przejściach. „Ruch zakłada istnienie wzajemności - dziś coś daję ja, bo się dobrze czuję, dzielę się z tobą siłą, optymizmem i wiarą, jutro oczekuję wsparcia od ciebie - mówią kobiety po amputacji piersi. „Najważniejsze w ruchu są amazonki i przejścia, które mamy za sobą. Takie współdziałanie powoduje, że tworzy się łańcuch brania i dawania”. Pierwszy Klub Kobiet po Mastektomii „Amazonki” powstał w Warszawie przy Instytucie Onkologii 1986 r. Doceniając znaczenie ruchu na rzecz kobiet dotkniętych tą chorobą, w lutym 1993 r. pod patronatem Zarządu Głównego Polskiego Komitetu Zwalczania Raka powołano Federację Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii „Amazonki”. Federacja opiera swoją działalność na pracy społecznej ochotniczek. Wydaje materiały edukacyjne, broszury, poradniki. Nazwa „Amazonki” nawiązuje do mitologii greckiej, w której występuje tak nazywane wojownicze plemię kobiet. Zgodnie z przekazem Amazonki pozbawiały się piersi, utrudniającej im napinanie cięciwy łuku. Współcześnie odjęcie piersi jest zabiegiem ratującym życie kobietom z rakiem piersi.

Choroba może dotknąć każdą kobietę

W będzińskim Klubie panuje rodzinny klimat. Panie mówią do siebie po imieniu, nie wstydzą się poruszać nawet intymnych tematów. Dialog jest szczery, prawdziwy. Pomocą służy dr Andrzej Jankowski - założyciel i opiekun Klubu. Niezastąpiona jest rehabilitantka, mgr Małgorzata Jarosińska, który ćwiczy z paniami. Do dyspozycji amazonek są aparaty do masażu obrzęku limfatycznego - przenośny i stacjonarny. Warto zaznaczyć, że z urządzeń mogą korzystać zarówno kobiety zrzeszone, jak i niezrzeszone. Jest możliwość masażu zbiorowego, jak i indywidualnego. Wszelkie ćwiczenia wykonywane są gratisowo. Znaczącą rolę w Klubie spełnia również psycholog, który pomaga kobietom zrezygnowanym, załamanym odzyskać wiarę i optymizm.
Obecnie Klub zrzesza 48 kobiet. Najstarsza z nich ma 76 lat, najmłodsza - 36. Spotkania odbywają się w każdą środę w Szpitalu Miejskim w Dąbrowie Górniczej. „Taka rozpiętość wiekowa nie jest żadną barierą dla nas należących do Klubu. Jednak o czymś świadczy - choroba może dotknąć każdą kobietę, niezależnie od wieku. Dlatego tak ważne jest, aby każdego roku poczynając od 25. roku życia wykonywać badanie usg, a od 40 lat badanie mammograficzne. Gdybyśmy w ten sposób dbały o siebie, kontrolowały swoje piersi, to na pewno nie byłoby dziś tylu nieszczęść i tragedii rodzinnych, tak przerażających statystyk” - podkreśla przewodnicząca będzińskiego Klubu, Wirginia Adamska. „Zostało darowane nam życie i trzeba zacząć je od początku. To choroba, która się nie kończy nigdy, to nie angina, którą można wyleczyć i zapomnieć. Według przepisów uznaje się, że 8 lat po amputacji choroba już nie wróci, jednak jest to nieprawda, choroba twa i nie wiadomo, kiedy może do nas wrócić” - mówią kobiety po mastektomii.
Będziński Klub to jednak nie tylko spotkania, ale to szereg imprez kulturalnych i integracyjnych, wyjazdów, spotkań ze znanymi ludźmi, spotkań wigilijnych i wielkanocnych, wspólnych wycieczek i pielgrzymek. Każdego roku na Jasnej Górze śpiewają swój Hymn, który towarzyszy im także w szarych, zwykłych dniach:
Nie ma rzeczy niemożliwych
Wszystkich ludzi uszczęśliwić,
Tylko proszę, daj mi, Panie, skrawek nieba
I nic więcej, i nic więcej mi nie trzeba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Krzysztof Świertok

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania