Reklama

Temat tygodnia

Nasze świętowanie

Niedziela sosnowiecka 20/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół zmniejszył w pewnym sensie swoje wymagania, formułując na nowo przykazania kościelne w nieco złagodzonej formie. O ile obowiązek niedzielny pozostał w zasadzie niezmieniony, to w zakresie świąt nakazanych dokonała się zmiana. Wielu świąt, zachowywanych dotąd skrzętnie i całym pietyzmem przez naszych dziadków, dzisiaj nie uznaje się za obowiązujące. Przywołajmy choćby uroczystość św. Józefa, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny czy też uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dziś za święta nakazane, obchodzone poza niedzielami, zostały uznane: uroczystość Bożego Narodzenia, uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz uroczystość Wszystkich Świętych. Ponadto uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego została przeniesiona na VII niedzielę wielkanocną, aby ułatwić wszystkim świętowania tego wydarzenia.
Na niedzielny i świąteczny obowiązek składa się udział we Mszy św. oraz powstrzymywanie od prac niekoniecznych. Uczestnictwo w Eucharystii należy do tradycji apostolskiej i praktyka ta stanowi centrum życia Kościoła (KKK 1343). Zadość obowiązkowi czyni ten, kto bierze w niej udział w niedzielę lub w sobotę wieczorem. I chociaż najlepiej byłoby uczestniczyć we Mszy św. w swojej wspólnocie parafialnej, to jednak, zgodnie z przepisem, wystarczy uczestniczyć w Eucharystii gdziekolwiek ona odprawiana jest w obrządku katolickim (KPK 1248). Dobrowolne zaniedbanie tego pociąga za sobą odpowiedzialność moralną w formie grzechu ciężkiego. Uzasadnione przeszkody, jak choroba, pielęgnacja niemowląt lub chorych i podobne, usprawiedliwiają nieuczestniczenie we Mszy św.
Kościelny nakaz uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta nakazane oraz powstrzymania się w te dni od prac niekoniecznych ma na celu zmobilizowanie mniej gorliwych. Dla pozostałych członków Kościoła motywem świętowania będzie zawsze spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym, co od wieków było dla wierzących zachętą do apostolstwa, objawiającego się również w świętowaniu, czyli odpoczynku świątecznym. Dla wierzących świadomych swojego powołania obowiązek nie będzie stanowił problemu, ale będą oni poszukiwać jak najlepszych form przeżycia każdej niedzieli i święta.
Obowiązek odpoczynku niedzielnego i świątecznego ma swoje uzasadnienie w przykazaniu boskim i został zinterpretowany w przykazaniu kościelnym. Niespełnienie tego nakazu jest uznane za grzech, gdyż brak odpoczynku utrudnia oddawanie chwały Bogu, wpływa negatywnie na relacje rodzinne i społeczne, pozbawia możliwości rozwoju religijnego. Odpoczynek niedzielny i świąteczny jest także formą apostołowania w naszym środowisku. Oczywiście, niektóre obowiązki rodzinne, a także społeczne, jak praca w służbie zdrowia, policji itp., wymagają pracy w niedziele i święta. Obowiązek odpoczynku odnosi się także do pracodawców, którzy nie mogą zmuszać zatrudnionych do pracy w dni świąteczne, gdyż staje się to nową formą wyzysku i zniewolenia (KKK 2188).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Życie na popękanym fundamencie

2025-04-29 08:01

Niedziela Ogólnopolska 18/2025, str. 27

Archiwum TK Niedziela

Wciąż głęboko wierzę, że Chrystus, Ewangelia i Kościół mają dla młodych naprawdę najlepszą propozycję na życie.

Więcej ...

Nowenna do św. Stanisława Biskupa Męczennika

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Nowennę do św. Stanisława Biskupa Męczennika odmawiamy między 29 kwietnia a 7 maja lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...