Reklama

Temat tygodnia

Nasze świętowanie

Niedziela sosnowiecka 20/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół zmniejszył w pewnym sensie swoje wymagania, formułując na nowo przykazania kościelne w nieco złagodzonej formie. O ile obowiązek niedzielny pozostał w zasadzie niezmieniony, to w zakresie świąt nakazanych dokonała się zmiana. Wielu świąt, zachowywanych dotąd skrzętnie i całym pietyzmem przez naszych dziadków, dzisiaj nie uznaje się za obowiązujące. Przywołajmy choćby uroczystość św. Józefa, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny czy też uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dziś za święta nakazane, obchodzone poza niedzielami, zostały uznane: uroczystość Bożego Narodzenia, uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz uroczystość Wszystkich Świętych. Ponadto uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego została przeniesiona na VII niedzielę wielkanocną, aby ułatwić wszystkim świętowania tego wydarzenia.
Na niedzielny i świąteczny obowiązek składa się udział we Mszy św. oraz powstrzymywanie od prac niekoniecznych. Uczestnictwo w Eucharystii należy do tradycji apostolskiej i praktyka ta stanowi centrum życia Kościoła (KKK 1343). Zadość obowiązkowi czyni ten, kto bierze w niej udział w niedzielę lub w sobotę wieczorem. I chociaż najlepiej byłoby uczestniczyć we Mszy św. w swojej wspólnocie parafialnej, to jednak, zgodnie z przepisem, wystarczy uczestniczyć w Eucharystii gdziekolwiek ona odprawiana jest w obrządku katolickim (KPK 1248). Dobrowolne zaniedbanie tego pociąga za sobą odpowiedzialność moralną w formie grzechu ciężkiego. Uzasadnione przeszkody, jak choroba, pielęgnacja niemowląt lub chorych i podobne, usprawiedliwiają nieuczestniczenie we Mszy św.
Kościelny nakaz uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta nakazane oraz powstrzymania się w te dni od prac niekoniecznych ma na celu zmobilizowanie mniej gorliwych. Dla pozostałych członków Kościoła motywem świętowania będzie zawsze spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym, co od wieków było dla wierzących zachętą do apostolstwa, objawiającego się również w świętowaniu, czyli odpoczynku świątecznym. Dla wierzących świadomych swojego powołania obowiązek nie będzie stanowił problemu, ale będą oni poszukiwać jak najlepszych form przeżycia każdej niedzieli i święta.
Obowiązek odpoczynku niedzielnego i świątecznego ma swoje uzasadnienie w przykazaniu boskim i został zinterpretowany w przykazaniu kościelnym. Niespełnienie tego nakazu jest uznane za grzech, gdyż brak odpoczynku utrudnia oddawanie chwały Bogu, wpływa negatywnie na relacje rodzinne i społeczne, pozbawia możliwości rozwoju religijnego. Odpoczynek niedzielny i świąteczny jest także formą apostołowania w naszym środowisku. Oczywiście, niektóre obowiązki rodzinne, a także społeczne, jak praca w służbie zdrowia, policji itp., wymagają pracy w niedziele i święta. Obowiązek odpoczynku odnosi się także do pracodawców, którzy nie mogą zmuszać zatrudnionych do pracy w dni świąteczne, gdyż staje się to nową formą wyzysku i zniewolenia (KKK 2188).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w naszym życiu

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 17, 20-26.

Więcej ...

Święto muzyki Mozarta ponad granicami - 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie i w Wiedniu

2024-05-16 16:34
dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

PAP MediaRoom/Stach Leszczyński

dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

Spektakle operowe, koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej, dzieła oratoryjne – skomponowane przez jednego z największych geniuszy muzycznych świata - Wolfganga Amadeusza Mozarta - wypełnią program 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. Święto miłośników twórczości jednego z klasyków wiedeńskich rozpoczęło się w Warszawie 13 maja, ale koncerty tegorocznego Festiwalu odbędą się również w Wiedniu.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...