Reklama

Praktyki religijne za wysokimi murami

1 marca rozpoczęły się prace przy rozbudowie Zakładu karnego w Wojkowicach. Do istniejącego półotwartego zakładu dla osób odbywających karę po raz pierwszy zostanie dobudowane skrzydło tymczasowego aresztu dla 208 osób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Rozbudowa jest dość dużą inwestycją. Nowa część budynku będzie kosztować 7 mln zł. Powstaną 2 kondygnacje z systemem galeryjkowym umożliwiającym lepszą obserwację aresztowanych” - powiedział „Niedzieli” podpułkownik Krzysztof Machowicz, dyrektor Zakładu karnego w Wojkowicach. Rozbudowa zakładu to także szansa dla Wojkowic, z jednej strony wzrośnie koniunktura i zapotrzebowanie na usługi budowlane i wykończeniowe. A docelowo zwiększy się liczba miejsc pracy w zakładzie. „Po oddaniu budynku do użytku, co planujemy na czerwiec przyszłego roku, będziemy musieli zatrudnić dodatkowo 50 strażników, kilku wychowawców, psychologa, a nawet kapelana” - dodaje podpułkownik Krzysztof Machowicz. Z tego faktu zadowolony jest ks. Marian Jankowski, diecezjalny duszpasterz więziennictwa. „Potrzeba zatrudnienia kapelana na etacie wychowawcy znacznie ułatwiłaby pracę duszpasterską w więzieniu, osadzeni częściej spotykaliby się z księdzem. Gdyby kapłan był na etacie wychowawcy, nie byłby anonimowy, osadzeni nabraliby do niego większego zaufania i co pokazują przykłady innych zakładów, można by z nimi realizować program wychowawczy nie tylko stricte religijny, ale oparty na wartościach chrześcijańskich” - podkreśla ks. Jankowski.
Jeśli chodzi o wymogi formalne, to każdy człowiek, także przebywający w jednostce penitencjarnej, ma prawo do wolności sumienia i religii, którego istotnym elementem jest prawo do wykonywania praktyk religijnych. Prawo to gwarantuje przepis art. 53 Konstytucji RP. Wynika ono również z przepisów prawa międzynarodowego. „Oczywiście, praktykowanie religii przez osadzonych nie może kolidować z funkcjonowaniem i realizacją celów jednostek penitencjarnych oraz uprawnieniami innych osób” - wyjaśnia „Niedzieli” ks. Marian Jankowski, kapelan Zakładu Karnego w Wojkowicach.
Gdy chodzi o prawo tymczasowo aresztowanego do korzystania z wolności sumienia i religii, Kodeks karny wykonawczy przyjął, że może ono być ograniczone tylko przez organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje. Zgodnie z prawem można ograniczyć lub określić sposób korzystania przez tymczasowo aresztowanego z prawa do kontaktowania się z duchownymi świadczącymi posługi religijne lub innymi osobami, jeżeli wymaga tego konieczność zapewnienia prawidłowego toku postępowania karnego. Oznacza to, że jeżeli organ dysponujący nie zawiadomi administracji jednostki penitencjarnej o tego rodzaju zakazie lub ograniczeniach podjętych w stosunku do konkretnego tymczasowo aresztowanego, będzie on mógł korzystać ze swojego prawa w takim samym zakresie jak skazany.
Jeśli idzie o osadzonych, to przyjęto, że mogą uczestniczyć w nabożeństwach i spotkaniach, także indywidualnych, o charakterze religijnym, które odbywają się w kaplicy lub innym przystosowanym do tego celu pomieszczeniu na terenie jednostki penitencjarnej, zgodnie z ustalonym w niej porządkiem wewnętrznym. „Porządek ten, w zakresie wykonywania praktyk religijnych i korzystania z posług religijnych, ustala dyrektor jednostki w porozumieniu z duchownym” - dodaje ks. Jankowski. I dalej wyjaśnia - „praktyki i posługi religijne o charakterze indywidualnym mogą odbywać się również w celach mieszkalnych, szpitalnych i izbach chorych, jeżeli nie zakłócają obowiązujących w jednostce zasad porządku i bezpieczeństwa oraz jeżeli zapewnione są warunki prywatności do ich wykonywania”.

Trochę liczb

W latach 1998-2003 systematycznie wzrastała liczba kapelanów zatrudnionych na etatach cywilnych więziennictwa. Na koniec 2003 r. zajmowali oni 35,5 etatu. Z tej liczby w wymiarze całego etatu zatrudnionych było 18 księży kapelanów, inni pełnili posługi w wymiarze od 0,10 do 0,5 etatu. Pozostali kapelani sprawują opiekę duszpasterską zgodnie z umową zawartą z dyrektorem jednostki penitencjarnej, która nie jest umową o pracę. Najczęściej wykonują oni posługi religijne, nie otrzymując za to żadnego wynagrodzenia.
Wzrosło także zainteresowanie osadzonych posługami religijnymi. Z przeprowadzonych badań wynika, że jest o kilka punktów procentowych wyższe jak w latach 1995-97. Obecnie w ok. 80% jednostek Msze św. odprawiane są raz w tygodniu. W pozostałych, które są jednostkami dużymi, przeznaczonymi dla tymczasowo aresztowanych i skazanych odbywających karę w różnych systemach, nabożeństwa odprawiane są dwa razy w tygodniu - najczęściej w sobotę i niedzielę, czasem po kilka razy w każdym z tych dni. Średnio uczestniczy w nich ok. 30 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W Anglii i Walii rośnie liczba katolików uczestniczących w niedzielnej Mszy św.

2025-02-05 14:50

Karol Porwich/Niedziela

W Anglii i Walii rośnie liczba katolików uczestniczących w niedzielnej Mszy Św. Badania wskazują również, że młodzi Brytyjczycy w większości określają siebie jako „bardzo” lub „dosyć” duchowi.

Więcej ...

Argentyna wycofa się ze Światowej Organizacji Zdrowia

2025-02-05 22:06

Wikipedia.org

Prezydent Argentyny Javier Milei wycofa ten kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – poinformował w środę rzecznik prezydenta Manuel Adorni, tłumacząc to „głębokimi różnicami w sferze zarządzania opieką zdrowotną” oraz ”wpływami politycznymi niektórych państw”.

Więcej ...

Multimedialna Kaplica Sykstyńska otwiera swoje podwoje w Częstochowie!

2025-02-06 11:52

Tomasz Kozioł/Dom Emisyjny Manuscriptum

Już 10 lutego 2025 roku o godzinie 11:00 w Częstochowie przy ul. Oleńki w sąsiedztwie Klasztoru na Jasnej Górze otwarta zostanie oczekiwana przez wielu immersyjna wystawa “Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. To niezwykłe wydarzenie pozwoli odwiedzającym poznać piękno najsłynniejszej kaplicy na świecie w wersji multimedialnej

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Kościół

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy