Reklama

Muzyczne wieczory

Przez pięć wieczorów koncertowali artyści zaproszeni do udziału w III Festiwalu Sosnowieckich Dni Muzyki Znanej i Nieznanej. Po raz pierwszy wystąpili w nim muzycy spoza granic Polski. Festiwal trwał od 25 kwietnia do 3 maja. Honorowy patronat nad imprezą objął biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB i prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zadomowiony festiwal

Festiwal Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej powoli wchodzi do programu kultury muzycznej Sosnowca, oferując wszystkim miłośnikom muzyki poważnej bogaty repertuar światowej sławy kompozytorów. „Przygotowując pierwszą edycję festiwalu, pragnęliśmy stworzyć imprezę obejmującą tylko muzykę organową - powiedział „Niedzieli” Michał Góral, organizator festiwalu - niestety, tylko w wybranych świątyniach naszej diecezji są instrumenty, które można wykorzystać w sposób koncertowy. Dlatego w tym roku rozszerzyliśmy formułę, zapraszając do udziału solistów, chóry i orkiestry. I myślę, że pomysł ten spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez publiczność”.
„Jest rzeczą znamienną, że obecny festiwal, jak i poprzednie, odbywa się pod patronatem lokalnego Kościoła, który pragnie przybliżyć swoim wiernym oraz wszystkim ludziom dobrej woli piękno prawdziwej muzyki w wykonaniu natchnionych Duchem Bożym artystów. Ufam, że uczestnictwo w tej niecodziennej imprezie pogłębi naszą kulturę muzyczną, zakorzenioną w wartościach płynących z ewangelii i sprawi, że to co niewidzialne dla naszych ziemskich oczu, stanie się widzialne i przejrzyste dla naszego ducha” - powiedział na rozpoczęcie festiwalu bp Adam Śmigielski.
Również i prezydent Sosnowca Kazimierz Górski nie krył zadowolenia. „Już po raz trzeci Sosnowiec był miejscem, w którym rozbrzmiewała wspaniała muzyka wykonywana przez wybitnych artystów z kraju, jak również z zagranicy. Nie ukrywam swojej radości z faktu, iż mimo obaw i wątpliwości, które towarzyszyły nam na początku, jesteśmy nadal w stanie realizować to przedsięwzięcie, które z roku na rok nabiera większego rozpędu i zdążyło się już wpisać w kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych organizowanych w naszym regionie. Cieszy również fakt, iż za każdym razem koncertowe wieczory przyciągają nową publiczność”.

Reklama

Bogactwo repertuaru

Niewątpliwie gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu był Zespół Barokowy im. G. Ph. Telemanna. Orkiestra powstała w 1993 r. w Bielsku-Białej. Jej podstawowy skład stanowią muzycy Zespołu Barokowego im. Telemanna, którzy zapraszają do współpracy artystów polskich i zagranicznych grających na instrumentach historycznych. Artyści prezentują muzykę z okresu baroku, w wykonywaniu której specjalizują się poprzez wnikliwe studiowanie zagadnień estetycznych epoki z uwzględnieniem w grze specyficznej artykulacji, frazowania i improwizacji, co czyni kreację muzyczną bliską barokowego ideału brzmienia.
Ciekawie zaprezentowali się drugiego dnia imprezy muzycy Kwartetu Śląskiego, którzy mają ponad 300 pozycji literatury kameralnej, z czego ok. 200 pochodzi z XX w. Warto wiedzieć, że muzycy dokonali ok. 60 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego część jest im dedykowana, co jest niezmiernie rzadko spotykane.
Oczywiście, doskonale zaprezentował się nasz chór „Sempre Cantabile”, działający przy parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu. Chórzyści zaprezentowali dzieła Vivaldiego i Haydna. Na uwagę zasługuje koncert kończący III edycję festiwalu. Wystąpili w nim artyści z Czech, Rosji i Polski, prezentując przepiękne utwory mniej znanych artystów.

Organizator festiwalu

Michał Góral, organizator festiwalu, z muzyką związany jest od dziecka. Jego ojciec, Antoni Góral, jest bowiem organistą i dyrygentem chóru w parafii św. Joachima w Sosnowcu. Michał jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Pracuje w Biurze Koncertowym Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Poza tym ukończył studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach o kierunku zarządzanie i marketing. Gra na organach i często uczestniczy jako muzyk w koncertach. To jego popis inaugurował kilka miesięcy temu oddanie do użytku 30-głosowych organów w Jaroszowcu. Jego marzeniem jest, by Festiwal Muzyki Znanej i Nieznanej stał się dla Sosnowca tym, czy dla Mikołowa są Mikołowskie Dni Muzyki Organowej czy „Gaude Mater” dla Częstochowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Święty Filip Apostoł

Filip Apostoł

pl.wikipedia.org

Filip Apostoł

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?