Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Żabowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Nowogard
Siedziba: Żabowo
Liczba wiernych: 1050
Kapłani: proboszcz ks. Henryk Mularski
Kościoły filialne: Boguszyce - pw. św. Kazimierza, Maszkowo - pw. św. Stanisława Kostki, Potuliniec - pw. św. Michała Archanioła, Wyszogóra - pw. Matki Bożej Królowej Polski
Wspólnoty: Żywy Różaniec (4 róże), Rada Parafialna, Rada Katechetyczna, Zespół Synodalny, Schola dziewczęca, ministranci (39)
Czasopisma: „Niedziela” - 6 egzemplarzy

Wieś Żabowo położona jest na Równinie Nowogardzkiej, w odległości 8 km na płn.-wsch. od Nowogardu. Przez wieś przebiega droga E - 28 łącząca Szczecin z Koszalinem, jest też stacja (wybudowanej w 1883 r.) linii kolejowej Goleniów - Kołobrzeg. Wieś ma metrykę średniowieczną. Odnotowują ją źródła pod nazwami: Sabov, Zabowe, Żabow, Gross - Sabow. Około 1220 r. Ingarda, wdowa po księciu pomorskim Kazimierzu II, przekazała Żabowo kościołowi pw. Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu. W 1276 r. potwierdził to biskup kamieński Herman von Gleichen (jeszcze w XV w. patronat nad kościołem parafialnym w Żabowie sprawował skarbnik kołobrzeskiej kolegiaty). Od 1321 r. Żabowo miało panów lennych z rodu von Eversteinów. Po wygaśnięciu tego rodu w 1663 r. część wsi do nich należąca przeszła na własność urzędu domeny w Nowogardzie. Z Żabowem związane były także rodziny von Plötzen (ok. 1521 r., była prawdopodobnie lennikiem Eversteinów) i von Lockstedt (w wyniku zamiany odstąpiła w 1778 r. swoją część królowi pruskiemu). W 1813 r. ówczesny dzierżawca Fryderyk Backhaus stał się właścicielem folwarku Żabowo, po nim od 1825 r. do 1869 r. gospodarzył Bogumił Robe.
W średniowieczu Żabowo było miejscem pielgrzymkowym o lokalnym znaczeniu. Stała tutaj kaplica, w której znajdował się wizerunek Matki Bożej, uznawany za cudowny. Pierwsza informacja o tej kaplicy pochodzi z 1448 r., można jednak przypuszczać, że kult rozwinął się znacznie wcześniej. O samym obrazie, jak wyglądał, skąd się znalazł w Żabowie, nic nie wiemy. Nie znamy liczby przybywających pątników, pielgrzymujących tu z całego Pomorza i północnej Wielkopolski. Wydaje się, że była ona znaczna, o czym świadczy ugoda zawarta 25 maja 1449 r., w której biskup Henning Iven z Kamienia Pomorskiego, hrabia Albrecht Everstein i jego syn Otto uzgodnili podział dochodów składanych w kaplicy. Pątnicy swe ofiary składali w „Blocku”! - skarbonce, zrobionej z kłody, zaopatrzonej wówczas w dwie kłódki. Główne święto Matki Bożej obchodzono w Żabowie 2 lipca (Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny). Uroczystości odpustowe trwały trzy dni, od 29 czerwca do 2 lipca. Miejsce to słynęło z licznych uzdrowień. W 1490 r. proboszczem mianowano Jana Wirchowa. Do parafii należało wówczas Brzozowo, Lestkowo, Maszkowo i Żabówko. Świątynia posiadała 6,5 ha gruntów, proboszcz 63 ha. Reformacja skutecznie wyhamowała napływ pielgrzymów, dalsze losy cudownego obrazu są nieznane. Aż do XVIII w. urządzano w Żabowie słynne trzydniowe jarmarki. W pierwsze dwa dni sprzedawano towary spożywcze i materiały płócienne, w trzecim dniu różne inne przedmioty. Pastor Bruggemann, piszący w 1784 r. o Pomorzu, tradycje tych targów wiąże z wcześniejszymi uroczystościami odpustowymi kościoła katolickiego w Żabowie.
Obecny kościół wybudowano zapewne w miejscu wcześniejszego w 1847 r. Stoi on w środkowej części nawsia (wieś była założona na planie owalnicy), na działce ogrodzonej murem z kamieni polnych. Na płn.-zach. od kościoła znajduje się plebania wybudowana w latach 70. XX w. Do budowy kościoła wykorzystano głazy narzutowe i cegłę, wznosząc kościół w stylu neoromańskim, orientowanym, z wieżą zachodnią. Jest to kościół jednonawowy, o rzucie prostokąta (o wymiarach 18,3 x 9,9 m), z pięcioboczną absydą (3,8 m długości). Wieża występuje ze szczytu dachu nawy, jest czworoboczna, jednokondygnacyjna, przykryta dwuspadowym dachem. Wieńczy ją ośmioboczna sygnaturka z ostrosłupowym hełmem.
Wnętrze nawy kościoła przykrywa strop belkowy, nawę oświetla 8 okien (po cztery w ścianie płn. i płd.) i trzy wschodnie umieszczone w absydzie prezbiterium. W jego centrum znajduje się figura patronki kościoła - Matki Bożej Różańcowej, po lewej stronie zawieszony jest obraz Jezusa Miłosiernego, po prawej - obraz Serca Jezusowego. W płd.-wsch. narożniku nawy ustawiona jest drewniana ambona z końca XIX w. W części zachodniej umieszczona jest drewniana empora. Tam znajduje się wydzielona z nawy zamknięta część kruchty, zawierająca po bokach pomieszczenia zakrystii i magazynu. W kruchcie stoi drewniana chrzcielnica z końca XIX w. Niegdyś do wyposażenia kościoła należał tryptyk z ok. 1500-1520 r. wykonany w warsztacie Mistrza Pasji Chociwelskiej i inne zabytkowe przedmioty, które nie dotrwały do naszych czasów.
Kościół po II wojnie światowej poświęcił 28 października 1945 r. ks. Bogdan Szczepanowski TChr, nadając mu wezwanie Chrystusa Misjonarza. W latach 50. pojawia się obecne wezwanie Matki Bożej Różańcowej. Samodzielną parafię erygowano w Żabowie 7 stycznia 1985 r. Obecnie w skład parafii wchodzi siedem miejscowości i pięć kościołów. Kościół w Wyszogórze jest XV-wieczny, cztery są XIX-wieczne. Pięknie zachowane jest pierwotne oszklenie okien w prezbiterium kościoła w Potulińcu, ukazujące czterech Ewangelistów.
Parafią administrowali dotychczas kapłani: ks. Augustyn Kozior (1985-91) i ks. Piotr Ilnicki (1991-94). Od 5 listopada 1994 r. proboszczem jest ks. Henryk Mularski. Po święceniach w 1994 r. pracował jako wikariusz w parafiach: Police, w Gryficach w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w Drawnie. Następnie został proboszczem w Starym Czarnowie, skąd przybył do Żabowa.
Ksiądz Proboszcz odprawia niedzielne Msze św. według następującego porządku: o godz. 8.30 w Potulińcu, o godz. 9.45 w Wyszogórze, w Żabowie o godz. 11.15 i Myszkowie o godz. 12.45. W Boguszycach Msza św. ma miejsce w sobotę o godz. 17.00. W tygodniu Liturgia eucharystyczna sprawowana jest we wtorek i piątek o godz. 17.00 w Żabowie, w poniedziałek w Myszkowie, w środę w Potulińcu i czwartek w Wyszogórze. Ks. Mularski systematycznie nawiedza dziewięciu chorych parafian. Pielgrzymki z jego parafii kierują się do sanktuarium maryjnego w Resku.
„Mamy w Żabowie szkołę podstawową, do której uczęszcza 98 dzieci” - mówi Ksiądz Proboszcz. „Dzieci te katechizuje Elżbieta Popińska (14 godz.). Ja uczę w Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie, mając 10 godz. katechezy. Uczniowie wykonali na święta stroiki bożonarodzeniowe, przekazane później do Nowogardzkiego Domu Kultury. Przygotowują też Bożonarodzeniowy Poranek Kolęd i Poezji”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Więcej ...

Uroczystość Patronki narodu polskiego 3 maja

2024-04-26 20:46

BPJG

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...