Reklama

Otwarcie bursy akademickiej w Przysieku

Janko Muzykant idzie na studia

Niedziela toruńska 20/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzy lata temu podobny projekt, z uwagi na ogromne koszty, mógł wydawać się marzeniem ściętej głowy. Jeszcze raz jednak okazało się, że dla Tego, który jest źródłem caritas - bezinteresownej miłości bliźniego - nie ma nic niemożliwego. Dzięki pomocy długiego łańcucha ludzi dobrej woli owo „niemożliwe” stało się faktem: w sobotę 24 kwietnia nastąpiło otwarcie kolejnego dzieła Caritas Diecezji Toruńskiej - Bursy Akademickiej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Przysieku. Stanowi ona naturalne dopełnienie dwóch placówek powołanych wcześniej do istnienia w naszej diecezji: burs dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej w Grudziądzu (dla chłopców) i w Brodnicy (dla dziewcząt). W ten sposób zapoczątkowany przed czterema laty projekt, symbolicznie zatytułowany „Dla Janka Muzykanta”, doczekał się spełnienia. Odtąd młodzi, zdolni ludzie, wywodzący się ze środowisk wiejskich, będą mogli liczyć na wsparcie na drodze do zdobycia wyższego wykształcenia, a ich talenty - często ogromne - nie ulegną zmarnowaniu.
- Szacuje się, że w Polsce młodzież wywodząca się ze wsi stanowi zaledwie około 2% ogółu studiujących - mówi ks. Daniel Adamowicz, dyrektor Toruńskiego Centrum Caritas, główny inspirator powstania placówki w Przysieku. - Caritas Diecezji Toruńskiej zapragnęła - na miarę swoich możliwości - przeciwdziałać temu negatywnemu zjawisku. Postanowiliśmy stworzyć młodym ludziom szansę zdobycia wykształcenia najpierw na poziomie średnim, czemu służą bursy w Grudziądzu i Brodnicy. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę z tego, że pozostawienie ich tylko z maturą w kieszeni nie rozwiązuje problemu. Zdani wyłącznie na mocno ograniczone możliwości finansowe swoich rodziców, nie zdołają ukończyć wymarzonych kierunków studiów - nie dlatego, że są gorsi od rówieśników z miasta, lecz po prostu z braku pieniędzy. Powstanie Bursy Akademickiej było więc jedynym logicznym dopełnieniem podjętych przez nas wcześniej zadań. Nie mogliśmy zatrzymać się w połowie drogi.
Drogą wymiany dóbr (Kościół diecezji toruńskiej zrzekł się na rzecz Agencji Własności Rolnej praw do 300 hektarów gruntów) Caritas weszła w posiadanie pochodzącego z początków XVIII w. zniszczonego pałacyku w Przysieku, niegdyś własności rodziny Neumannów, i okalającego go terenu o powierzchni 7 hektarów. W ciągu zaledwie 20 miesięcy udało się gruntownie wyremontować budynek i przystosować do potrzeb przyszłych mieszkańców.
Koszt remontu, wynoszący ok. 2,5 mln zł, został pokryty z darowizn niezliczonych instytucji i ludzi dobrej woli. Wielu darczyńców wsparło to dzieło, oferując nieodpłatne usługi, zwłaszcza budowlane. Lista dobrodziejów nowej Bursy jest imponująca.
Uroczystość otwarcia rozpoczęła się od Mszy św., którą pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego sprawowało ponad 30 kapłanów; wśród nich znalazł się m.in. ks. Wojciech Łazewski, dyrektor Caritas Polska. W świątyni zgromadzili się dobrodzieje nowej Bursy, przedstawiciele władz, a także młodzi wolontariusze - dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas wraz ze swoimi opiekunami.
Homilię wygłosił bp Andrzej Suski. - Caritas, czyli miłość, jest odpowiedzią na pytanie o źródło prawdziwego szczęścia człowieka - powiedział. - Jest najpiękniejszą przygodą życia, najbardziej miarodajnym sprawdzianem naszego człowieczeństwa. Bez niej nasze życie brzmi fałszywym tonem. Dawać, pomagać, wspierać, budować - oto zadania, które dyktuje. Jest bezinteresowna; mówi, żeby dać i odejść, a nie zachłystywać się swoją dobrocią.
Jezus uczynił cud rozmnożenia chleba, ale zadanie rozdzielenia go między potrzebujących powierzył uczniom - dodał Ksiądz Biskup. - „Wy dajcie im jeść!”. Jezus nieustannie szedł ku ubogim; nimi się otaczał i im przede wszystkim głosił Dobrą Nowinę. Nie szczędził im swego czasu. Taką postawę zaszczepił Apostołom, którzy po Jego zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu oprócz posługi słowa podjęli też zadanie opieki nad wdowami. Działalność charytatywna nie stanowi więc dodatku do posługi Kościoła; należy do samego jej rdzenia - podkreślił Pasterz diecezji toruńskiej.
Uwydatniając rolę, jaką w tej działalności odgrywają wolontariusze, szczególnie ciepłe słowa Biskup Andrzej skierował pod adresem dzieci i młodzieży. - Wam nie trzeba już tłumaczyć, co to jest caritas, i przekonywać do tego, że trzeba sobie podać ręce, aby pomóc komuś, kto sam nie może sobie poradzić” - powiedział do zgromadzonych w świątyni przedstawicieli Szkolnych Kół Caritas.
Po nabożeństwie z koncertem dla młodych wolontariuszy wystąpił Tomek Kamiński z zespołem, a później pojechali oni do Przysieka, by obejrzeć Bursę.
Dorośli uczestnicy uroczystości dotarli tam nieco wcześniej. Po przecięciu wstęgi, do którego Biskup Andrzej zaprosił prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i rektora UMK - prof. Jana Kopcewicza, nastąpiły długie przemówienia, podziękowania i życzenia, w których została zawarta cała historia powstawania Bursy.
W jej murach już wkrótce zamieszka 60 stypendystów, wyłonionych wspólnie przez Caritas i władze gmin z terenu naszej diecezji. Do swej dyspozycji otrzymają pięknie odnowione pokoje z łazienkami, wspólne sale, kaplicę i stołówkę. Bursa udzieli im gościny na rok; w tym czasie muszą uzyskać na studiach na tyle wysokie wyniki, by otrzymać pomoc stypendialną ze strony UMK. Jak zapewnił Rektor toruńskiego Uniwersytetu, mogą w tym liczyć na dużo dobrej woli ze strony uczelni, choć, jak uzupełnił te słowa ks. Daniel Adamowicz, muszą być świadomi konieczności spełnienia wysokich wymagań. Dar rodzi zobowiązanie - powiedział Dyrektor toruńskiej Caritas.
Warto dodać, że tuż obok Bursy w szybkim tempie powstaje nowy, okazały budynek, który już niedługo stanie się diecezjalnym centrum szkolenia młodych wolontariuszy. Prace budowlane są na tyle zaawansowane, że coraz bardziej realne staje się otwarcie jego podwojów już we wrześniu tego roku. Ks. Adamowicz szacuje, że docelowo ośrodek będzie w stanie przyjąć w ciągu roku szkolnego około 2000 dzieci i młodzieży. Opracowany został plan dwudniowych szkoleń, które raz w roku odbędzie każdy wolontariusz współpracujący z Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj