Reklama

Kaplica Miłosierdzia Bożego w Grudziądzu

Niedziela toruńska 20/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

17 kwietnia w dolnym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu biskup toruński Andrzej Suski na prośbę proboszcza parafii - ks. kan. Stanisława Andrika poświęcił kaplicę Miłosierdzia Bożego. Będzie ona przypominać całemu miastu prawdę o Bożym Miłosierdziu. Kaplica z obrazem „Jezu, ufam Tobie” zaprasza do Źródła Miłosierdzia od poniedziałku do piątku w godz. od 15.00 do 17.30.
Uroczystą Mszę św. celebrował bp Andrzej Suski wraz z ks. Krzysztofem Juchniewiczem i ks. Dariuszem Kunickim. Na uroczystość przybyli kapłani z dekanatów grudziądzkich z ks. inf. Tadeuszem Nowickim i ks. prał. Henrykiem Kujaczyńskim. Prosząc o poświęcenie kaplicy, tabernakulum i kaplicy przedpogrzebowej, ks. kan. Stanisław Andrik nawiązał do wypowiedzi Papieża Jana Pawła II skierowanej do wszystkich Polaków w czasie konsekracji Bazyliki w Łagiewnikach, w której Ojciec Święty zwracał się do nas, by „przekazywać Ogień Miłosierdzia całemu światu”. Ksiądz Proboszcz przypomniał, że w odpowiedzi na ten apel odbyła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w naszej diecezji, a owocem tej peregrynacji i ubiegłorocznej wizytacji pasterskiej jest dzisiaj kaplica - miejsce wyciszenia, modlitwy i adoracji. Kaplica będzie gromadziła wszystkich czcicieli Bożego Miłosierdzia.
Zanim krople wody święconej dotknęły wnętrza świątyni i zgromadzonego ludu, Ksiądz Biskup zgodnie z formularzem Mszy św. wypowiedział słowa: „[...] Boże spojrzyj z miłością na ten dom modlitwy i obdarz go obfitym błogosławieństwem. Zlej na niego swoją łaskę, aby wszyscy, którzy tutaj będą wzywali Twojego imienia, doznali Twojej pomocy. [...] Niechaj mocą Ducha Świętego panuje zawsze wierna Tobie służba i pokorna szczerość”. Po modlitwie wnętrze kaplicy wypełniła woń kadzidła. W homilii bp Andrzej Suski nawiązał do Ewangelii św. Jana (20, 19-31) o niewiernym Tomaszu. Zwrócił szczególną uwagę na słowa: „Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam”, by podkreślić, że Bóg Ojciec posłał swego Syna na świat z przeogromną miłością przebaczającą. Powiedział też m.in.: „Jezus Chrystus to posłana na świat miłość Ojca, miłość łaskawa, cierpliwa, przebaczająca, miłosierna. Miłość ta jest jedynym ratunkiem dla człowieka i Pan Jezus chce dotrzeć z tą miłością do każdego ludzkiego serca, dlatego uruchomił w Kościele wszelkie środki, by ta miłość mogła skutecznie trafić do ludzkich serc”. Są w naszym życiu takie chwile, gdy człowiek zwątpił już we wszystko, zwłaszcza w siebie, bo wszedł w świat zła, zniewolenia, ślepe zaułki zagubień i bezsilności. Wtedy Chrystus staje przed człowiekiem...”. Ksiądz Biskup z wielką czułością mówił, że Chrystus Zmartwychwstały z otwartymi ramionami czeka na każdego człowieka, trzeba tylko zaufać jego bezgranicznej miłości i miłosierdziu. Miłosierdzie płynie z krzyża, dlatego dobrze, że w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego powstało miejsce doświadczenia szczególnych łask Jezusowych, zwłaszcza w sakramencie pokuty i pojednania. „To tutaj Pan Jezus będzie spotykał się ze swymi przyjaciółmi, którzy łakną Jego bliskości, pragną być przygarnięci do Jego Serca. To również miejsce naszych zwierzeń i próśb serdecznych. Drodzy moi, niech ta kaplica od dzisiaj stanie się schronieniem i przystanią dla dusz rozmiłowanych w Jezusie Miłosiernym. Niech będzie miejscem wytchnienia dla tych, co w Godzinie Miłosierdzia szukać będą dla siebie pomocy i ratunku”. Biskup Andrzej serdecznie podziękował za przygotowanie kaplicy Księdzu Proboszczowi i tym wszystkim, którzy wspierali go swoją pomocą. Życzył, by kaplica stała się prawdziwie gorejącym ogniskiem miłości.
W czasie Mszy św. wierni zanosili modlitwy o miłosierdzie dla bezrobotnych, opuszczonych, cierpiących, biednych, aby trwanie przy Chrystusie Miłosiernym odmieniło życie osobiste i społeczne oraz odnowiło przymierze z Bogiem, a decyzje rządzących narodami by służyły dobru człowieka.
Przed zakończeniem Mszy św. proboszcz parafii - ks. kan. Stanisław Andrik dziękował wszystkim za tę niezwykle wzniosłą uroczystość, mówiąc: „Przepełnieni wielką radością przychodzimy przed Oblicze Boże, aby oddać Ojcu cześć i zaświadczyć o naszej wierze w Zmartwychwstałego Chrystusa, który nas wszystkich prowadzi w jednym duchu. Bogu bogatemu w Miłosierdzie niech będą dzięki. Bądź pozdrowiony i uwielbiony Boże bogaty w miłosierdzie. Księdzu Biskupowi bardzo serdecznie dziękuję za dzisiejsze wydarzenie w naszej parafii, za poświęcenie kaplicy, w której będziemy odtąd oddawali cześć Jezusowi Miłosiernemu. Dziękuję wszystkim braciom kapłanom za obecność i wam, kochani bracia i siostry, czciciele Bożego Miłosierdzia...”.
Po poświęceniu kaplicy przedpogrzebowej Ksiądz Biskup odmówił akt zawierzenia parafii Bożemu Miłosierdziu. Młodzież pod kierunkiem swojego opiekuna - ks. Ernesta Rejmana prowadziła modlitwy i pieśni do Bożego Miłosierdzia. Adorację zakończono Apelem Jasnogórskim.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego otworzyła wszystkim wiernym Grudziądza i okolic miejsce skupienia modlitwy i adoracji Chrystusa Miłosiernego w Przenajświętszym Sakramencie. Wielu wiernych naszego miasta wymodliło tę kaplicę. Dzień jej poświęcenia był wielkim świętem, a każda kolejna rocznica będzie uroczyście obchodzona, bowiem przypadać będzie zawsze w święto Miłosierdzia Bożego.
Od dnia poświęcenia kaplicy Miłosierdzia Bożego minął już tydzień, a Chrystus Miłosierny adorowany jest zawsze szczególnie uroczyście o godzinie 15.00 - w godzinie Jego konania. Codziennie rozbrzmiewa tu Koronka, pieśni do Bożego Miłosierdzia i fragmenty Dzienniczka św. siostry Faustyny. Słowa Pana Jezusa „Jezu, ufam Tobie” stają się tutaj głęboką osobistą tajemnicą każdego człowieka miłującego Boga i pozwalają nie tracić nadziei w codzienności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...