Reklama

Klucz Bożego Miłosierdzia

Modlitwa (5)

Niedziela włocławska 20/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez modlitwę o charakterze błagalnym św. Faustyna prowadziła intensywne życie wewnętrzne, wyrażające się otwartością na Miłosierdzie Boże, jak również czynnym zaangażowaniem się w świadczenie miłosierdzia innym. W tym dziele, ważną rolę w jej życiu spełniła Koronka do Miłosierdzia Bożego. Ta modlitwa pochodzi z okresu pobytu s. Faustyny w Wilnie. We wrześniu 1935 r. miała ona w swej celi wizję Anioła, który przyszedł ukarać ziemię za grzechy. Gdy próbowała Go powstrzymać, ujrzała Trójcę Przenajświętszą i ogarnięta łaską zaczęła prosić Boga słowami, które usłyszała wewnętrznie (Dz. 474). Były to słowa koronki. Modlitwa o miłosierdzie dla świata przekonała Apostołkę Bożego Miłosierdzia o skuteczności stosowania tej formuły modlitewnej, jak też pozwoliła na zrozumienie jej posłannictwa w Kościele.
Koronkę do Miłosierdzia Bożego należy odmawiać na zwykłym różańcu, składającym się z pięciu dziesiątek. Omawiając koronkę łączymy się z ofiarą Jezusa złożoną na Krzyżu, jako przebłaganie za grzechy nasze i całego świata. Oznacza to nie tylko odwołanie się do zadośćuczynienia złożonego przez Chrystusa na Krzyżu, ale i do Jego miłosierdzia, którego pragnie udzielić ludziom. Modlitwa za cały świat to piękny akt miłości bliźniego. Odmawianie koronki jest drogą otwarcia się człowieka na doświadczenie Bożego Miłosierdzia i stanowi istotny element świadczenia miłosierdzia bliźnim. Z tą modlitwą związane są obietnice. Obietnica ogólna brzmi: „Przez odmawianie tej koronki podoba mi się dać wszystko, o co mnie prosić będą” (Dz. 1128). Przez tę modlitwę można jednak wyprosić to, co jest zgodne z wolą Bożą. Mogą być to dobra duchowe - zbawcze, jak i doczesne. Obietnice szczegółowe dotyczą godziny śmierci: „Ktokolwiek będzie ją odmawiał, dostąpi wielkiego miłosierdzia w godzinie śmierci…” (Dz. 687).
Warunkiem jest to, aby odmawiać modlitwę z ufnością w dobroć Boga, z pokorą i z żalem za grzechy. Miłosierdzia, w godzinie śmierci, dostąpi ten człowiek, który sam odmawia koronkę lub odmawiają ją inni ludzie przy łożu śmierci grzesznika. Powyższa obietnica wskazuje na potrójny wymiar łaski udzielanej umierającym, tj. brak lęku, pokój duszy i spokojna śmierć.
Odmawianie koronki powinno być nie tylko zewnętrznym aktem wewnętrznej ufności, ale także powinno odznaczać się wytrwałością, albowiem ta jest wyrazem wielkiej ufności.
Koronka do Miłosierdzia Bożego ma głęboki sens teologiczny. Jest to komentarz do słów przeistoczenia we Mszy św. Formuła wstępna pokazuje, że modlitwa jest skierowana do Boga - Ojca Miłosierdzia przez Chrystusa, jedynego Pośrednika między Bogiem a ludźmi. Recytacja koronki zawsze powinna być w liczbie mnogiej, ponieważ wyraża ona prośbę o Miłosierdzie Boże „dla nas i całego świata”. W objawieniach Chrystus zachęcał Apostołkę Bożego Miłosierdzia do nieustannego odmawiania koronki i od rozszerzania znajomości tej formuły modlitewnej wśród jak najliczniejszej rzeszy ludzi. Tekst koronki znany był już wśród tysięcy ludzi wierzących przed II wojną światową. Dziś odmawia tę modlitwę cały katolicki świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Życie na popękanym fundamencie

2025-04-29 08:01

Niedziela Ogólnopolska 18/2025, str. 27

Archiwum TK Niedziela

Wciąż głęboko wierzę, że Chrystus, Ewangelia i Kościół mają dla młodych naprawdę najlepszą propozycję na życie.

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Obchody poświęcone Dzieciom Wojny

2025-05-08 13:30

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...