Reklama

Liturgia w obiektywie

Niedziela włocławska 20/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla większości z nas takie wydarzenia jak ślub, chrzest czy Pierwsza Komunia św. nie mogą zostać nie uwiecznione na fotografii lub kasecie wideo. Obecność zawodowego fotografa lub osoby okazjonalnie obsługującej sprzęt audiowizualny podczas tych wyjątkowych liturgii stała się czymś normalnym, ale czy ich zachowanie jest zawsze właściwe? Czy osoby posiadające aparat fotograficzny lub kamerę mogą ich używać w każdym miejscu świątyni i w każdym momencie Eucharystii? Zdecydowanie nie.
Tego co wolno, a co jest zabronione, dotyczy specjalna instrukcja Komisji Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego nt. fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii. Wskazania polskich biskupów mają na celu uwrażliwienie osób fotografujących w świątyniach, uświadomienie im, że stojąc wobec tajemnic wiary, powinni zachowywać się godnie, mając na uwadze szczególną obecność Boga w liturgii. Instrukcja mówi o obowiązku ukończenia przez fotografów i operatorów kamer specjalnego kursu i posiadaniu przez nich pisemnego upoważnienia miejscowej władzy diecezjalnej.
Do najważniejszych fragmentów instrukcji należą następujące wskazania: Fotograf bądź kamerzysta powinien odpowiednio wcześniej przed liturgią, którą chce uwiecznić, zgłosić się do proboszcza danej parafii i kapłana, który będzie przewodniczyć liturgii, w celu uzgodnienia szczegółów związanych z miejscem i sposobem wykonywania swej czynności. Kamerzysta i fotograf powinni być odpowiednio i godnie ubrani. Nie powinni oni zajmować miejsca w prezbiterium (ta część świątyni, w której znajduje się ołtarz i służba liturgiczna z kapłanem na czele). Wykluczone jest umieszczanie w prezbiterium dodatkowych źródeł światła (reflektorów, halogenów itp.). Operatorzy sprzętu audiowizualnego powinni ograniczać do minimum ruchy związane z obsługą urządzeń, tak aby wykluczyć rozpraszanie uwagi uczestników liturgii. Poruszanie się po świątyni powinno być jak najbardziej dyskretne. Należy pamiętać, że za uchwytnymi przez zmysły znakami ukrywa się inna rzeczywistość, niedostrzegalne dla aparatu i kamery działanie Jezusa Chrystusa, Jedynego i Najwyższego Kapłana, który mocą Ducha Świętego uświęca ludzi i razem z Kościołem oddaje swojemu Ojcu całkowity i publiczny kult. Aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, duszpasterze powinni omówić ewentualny udział fotografów i kamerzystów z zainteresowanymi osobami, które mają ich zaprosić, np. z rodzicami dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii św., z narzeczonym przygotowującymi się do sakramentu małżeństwa, z rodzinami zmarłych, z neoprezbiterami-prymicjantami itp. Należy także pamiętać, że szczególnie źle widziane jest robienie zdjęć w trzech momentach Eucharystii: podczas liturgii słowa (czytania biblijne, psalm, Ewangelia), homilii oraz podczas Przeistoczenia.
Wskazania polskich biskupów podkreślają, iż do danej czynności liturgicznej powinien być dopuszczony jeden fotograf i jeden kamerzysta. Może się okazać, że fotograf mający zaświadczenie uzyskane po ukończeniu wspomnianego kursu, będzie miał pierwszeństwo spośród kilku operatorów chcących uwiecznić piękne chwile.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Grzegorz Braun spalił unijną flagę przed kopalnią Wujek

2025-05-06 15:10

PAP/Michał Meissner

Europoseł, kandydat na prezydenta Grzegorz Braun spalił we wtorek unijną flagę przed Krzyżem-Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, znajdującym się przy kopalni Wujek w Katowicach. Krzyż-Pomnik upamiętnia śmiertelne ofiary krwawej pacyfikacji strajkującej załogi tego zakładu w 1981 r.

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Operacja pod kryptonimem "Faza 2", czyli mobilizacja sił porządkowych w Rzymie

2025-05-07 15:30

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Cztery tysiące policjantów i funkcjonariuszy innych służb porządkowych czuwa w Rzymie w związku z rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. W Wiecznym Mieście przebywają dziesiątki tysięcy turystów i pielgrzymów. W okolicach Watykanu wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...