Reklama

Stowarzyszenie Pomocy Człowiekowi im. Jana Pawła II

„Betlejem” - jedna z dwunastu

W Gorzowie działa już 12 świetlic socjoterapełtycznych dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez Stowarzyszenie Pomocy Człowiekowi im. Jana Pawła II. Placówki te są pewną formą wsparcia dzieci, gdyż jak powiedziała Katarzyna Pawelczak - kierownik zespołu świetlic - zapewniają miejsce i pomoc do odrabiania lekcji, ciepły posiłek i są ośrodkami wspólnej i bezpiecznej zabawy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W świetlicach prowadzi się programy profilaktyczne, mające na celu zabezpieczenie uczestników przed zagrożeniem, jakim są uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy papierosów. Renata Lipczyńska - odpowiedzialna w stowarzyszeniu za te programy stara się, żeby modyfikować je w zależności od potrzeb środowiska. Obecnie zwraca się szczególną uwagę na kwestię przemocy w otoczeniu dzieci. Na powyższe problemy kładzie się nacisk w czasie pracy z dziećmi oraz w czasie warsztatów dla młodzieży - wolontariuszy. Świetlice są otwarte dla wszystkich chętnych, każde dziecko może uczestniczyć w zajęciach i skorzystać z oferowanego tam posiłku. Zwykle jedno dziecko przyprowadza inne. Stowarzyszenie współpracuje z pedagogami szkolnymi i parafiami i dzięki temu do świetlic trafiają dzieci potrzebujące bezpiecznego miejsca do nauki i wypoczynku.
W zależności od wielości użytkowanych pomieszczeń do świetlicy uczęszcza 15-30 dzieci. Ograniczenia lokalowe powodują, że w miarę możliwości są uruchamiane kolejne placówki. Pomieszczenia są użyczane głównie przez spółdzielnie mieszkaniowe oraz parafie. Ostatnio udało się uruchomić kolejną ze świetlic przy współpracy z gorzowskim Gimnazjum nr 4, gdzie prowadzone są między innymi zajęcia o profilu sportowym.
Dobrym przykładem na to, jak wygląda praca z dziećmi prowadzona w tych placówkach, jest to, co dzieję się w „Betlejem”, drugiej już świetlicy na Osiedlu Górczyn, działającej przy parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski. W godzinach popołudniowych dzieci mogą się tu uczyć i bawić. Do ich dyspozycji jest komputer, biblioteczka, gry planszowe oraz urządzenia sportowe przed budynkiem. Głównym atutem tego miejsca jest jednak fachowa opieka ze strony wychowawców i opiekunów. Pracą 6 wolontariuszy kierują siostry Beata i Monika ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi. Zajęcia odbywają się według planu ramowego: w poniedziałek zajęcia artystyczne, wtorek - muzyka, środa - sport, a w czwartek Dzień Jezusa, możliwość do spotkania z Panem Bogiem. Siostra Monika zapytana o nazwę świetlicy odpowiedziała, że wybrano „Betlejem”, gdyż powstała ona przed Świętami Bożego Narodzenia, ale i dlatego, że ma to być miejsce ciepłe, przyjazne, w którym można spotkać Pana Jezusa. Planowa praca z dziećmi przyniosła pierwsze sukcesy, gdyż dzieci z „Betlejem” zajęły II miejsce w Konkursie Małych Form Teatralnych oraz I miejsce w konkursie plastycznym nt. Wybierz zdrowie, zorganizowanym dla dzieci ze świetlic przez Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii.
Prowadzenie 12 placówek jest dla Stowarzyszenia Pomocy Człowiekowi sporym wysiłkiem organizacyjnym. Szczególnej zapobiegliwości wymaga zapewnienie uczestnikom ciepłego posiłku. Zwykle jest to zupa lub drugie danie, do tego chleb z wędliną lub dżemem, herbata, czasem ciastka, jogurt lub owoce. Możliwe jest to dzięki staraniom Bogumiły Różeckiej, odpowiedzialnej za aprowizację jadłodajni i świetlic. W okresie świątecznym dzieci dostają dodatkowo paczki ze słodyczami.
Świetlice działają w okresie od września do czerwca, w dni robocze, zwykle w godzinach od 14.00 do 18.00. W czasie wakacji lub ferii organizowane są półkolonie lub wyjazdy na wypoczynek. W program działalności wpisały się stałe imprezy. Przykładem takich działań są Biegi Przełajowe na Długiem, w którym uczestniczą reprezentacje ze szkół i świetlic, czy też piesza pielgrzymka do Rokitna organizowana na początku maja.
Gorzowskie świetlice dla dzieci, dzięki prowadzonej tam działalności i swego rodzaju rozmachowi organizacyjnemu, stały się tematem kilku prac magisterskich i podyplomowych. Stowarzyszenie Pomocy Człowiekowi odwiedzają też przedstawiciele podobnych instytucji z innych miejscowości zainteresowani głównie sposobem finansowania dożywiania oraz pozyskiwaniem środków na działanie tych placówek. Katarzyna Pawelczak podkreśla, że sukcesem stowarzyszenia jest pozyskanie i przygotowanie zespołu wolontariuszy chętnych do pracy z dziećmi. Ludzie ci są otwarci na wspólne rozwiązywanie problemów i mają wiele nowych pomysłów. Zapytana o sprawy, nad którymi stowarzyszenie nadal pracuje, odpowiedziała, że widzi ciągle potrzebę pracy wszystkich, żeby być otwartym na nowe sytuacje i na przyjęcie nowych dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Więcej ...

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...