Reklama

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bp Dec powołał Kapitułę Kolegiacką w Strzegomiu

2017-04-13 14:35

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Biskup świdnicki Ignacy Dec 13 kwietnia, dokonał podniesienia kościoła pw. św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu do godności Kolegiaty, a tym samym ogłosił powołanie do istnienia Kapitułę Kolegiacką pw. Matki Bożej Strzegomskiej oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu. Uroczystości erygowania Kapituły odbyły się w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w katedrze świdnickiej.

Wyniesienie kościoła pw. Matki Bożej Strzegomskiej oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu do godności Kolegiaty i powołanie przy nim Kapituły Kolegiackiej to nawiązanie do bogatej historii Strzegomia – mówił biskup świdnicki.

W składzie dwunastoosobowej kapituły znaleźli się: Prepozyt kapituły ks. Prałat Marek Babuśka ze Strzegomia, dziekan kapituły ks. Piotr Ważydrąg z Żarowa oraz kanonicy gremialni: ks. Krzysztof Herbut (Piskorzów), ks. dr Robert Begierski (Bielawa), ks. Andrzej Ćwik (Konary), ks. Paweł Szajner (Mrowiny), ks. Stanisław Piskorz (Mieroszów), Ks. dr Marek Krysiak (Jaroszów). Natomiast kanonikami honorowymi zostali mianowani: ks. Tadeusz Karasiewicz (Mysłaków), ks. Daniel Słowik (Sieroszów), ks. Witold Wojewódka (Świebodzice), ks. Cezary Ciupiak (Bielawa).

W dekrecie powołującym Kapitułę bp Dec napisał: „Powodowany troską o rozwój Diecezji Świdnickiej, a szczególnie o należyte sprawowanie kultu Bożego w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu, świadomy roli, jaką w dziejach kościołów lokalnych odgrywały kapituły kolegiackie, eryguje z dniem 13 kwietnia br. – w Wielki Czwartek, dzień pamiątki ustanowienia sakramentu Eucharystii oraz kapłaństwa – Kapitułę Kolegiacką Matki Bożej Strzegomskiej oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy kościele parafialnym pw. św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu, który staje się tym samym Kolegiatą.Patronem tejże Kapituły jest Matka Boża Strzegomska i Święci Apostołowie Piotr i Paweł”.

Reklama

Kapituła, to zgromadzenie duchownych, nazywanych kanonikami, ustanowionych przy kościele katedralnym lub kolegiacie. Ich zadaniem jest sprawowanie uroczystych liturgii w kościele kolegiackim, ponadto wykonywanie zadań zleconych przez prawo lub biskupa diecezjalnego.

W diecezji świdnickiej istnieją już powołane do istnienia: 8 maja 2005 r. Świdnicka Kapituła Katedralna, erygowana 15 września 2010 r. Kapituła Kolegiacka w Wałbrzychu, a także ogłoszona 15 sierpnia 2016 r. Kapituła Kolegiacka w Kłodzku.

Tagi:
bp Ignacy Dec

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą.

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie...

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem