Reklama

XI Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Polkowicach

„Naśladować Jezusa”

Niedziela legnicka 21/2004

Od 1 do 3 maja w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach trwały uroczystości związane z obchodami święta majowego i odpustem parafialnym. Były mecze piłki nożnej, festyny z loterią fantową. W sobotę 1 maja odbył się Festiwal, który zgromadził blisko 1000 dzieci i młodzieży z diecezji legnickiej i z całej Polski. Swój repertuar przedstawiło 35 zespołów dziecięcych i młodzieżowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piosenka religijna i patriotyczna

Początki, jak to zwykle bywa, były skromne - wspomina ks. Marian Kopko, proboszcz i główny organizator. 11 lat temu odbywał się w Polkowicach jedynie przegląd piosenki religijnej. Jednak z roku na rok przybywało zespołów, rosło zainteresowanie wspólnym muzykowaniem. Dzięki dobrej współpracy z dyrekcją Gimnazjum, można było pomyśleć o innej formie tej imprezy muzycznej. Szkoła udostępniła pomieszczenia, aulę, stołówkę. Dzięki temu można było przekształcić przegląd w Festiwal Piosenki. Po kilku latach organizatorzy zdecydowali włączyć do festiwalu również pieśni patriotyczne. Ten pomysł podsunął jeden z członków jury Bronisław Pałys oraz hrabia Dzieduszycki - honorowy gość festiwalu. Pomysł okazał się dobry, tym bardziej, że korespondował z obchodami święta 3 Maja. W tym roku Festiwal odbywał się w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreśla ks. Kopko, ten fakt powinien jeszcze bardziej uwrażliwić kapłanów oraz nauczycieli i wychowawców na przekazywanie młodym ludziom idei patriotycznych. Festiwal jest zatem jedną z takich form wychowywania do miłości do Ojczyzny. W słowach piosenki można bowiem przekazywać te najlepsze wartości, które wynikają z naszej historii oraz uwrażliwiać młodych na potrzebę identyfikowania się z nimi.

Śpiewać każdy może...

Festiwal w Polkowicach staje się coraz bardziej znany, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale również w całej Polsce. Przyjeżdżają tutaj zespoły nawet z odległych zakątków naszego kraju, niektóre z nich już po raz kolejny. W wielu parafiach naszej diecezji istnieją i działają schole, chóry, zespoły muzyczne. Najczęściej śpiewają podczas uroczystości kościelnych lub imprez organizowanych przez szkoły czy władze lokalne. Festiwal dla wielu z nich jest jedyną okazją do zaprezentowania swoich możliwości szerszej publiczności. Jak podkreśla ks. Marian, przy tej okazji można również podpatrzeć innych i czegoś się nauczyć, można przeżyć radość z bycia razem, we wspólnocie ludzi, których łączy wspólna wiara i wspólna pasja - śpiewanie. Podczas festiwalu nawiązują się również nowe znajomości, które później owocują współpracą na polu muzyki. W tym roku liczba zgłoszeń przerosła oczekiwania organizatorów. W sumie przyjechało 35 zespołów. Większość z nich pochodzi z archidiecezji wrocławskiej. Jednak nie zabrakło grup z takich odległych miejsc, jak: Rzeszów, Sandomierz, Poznań, Zielona Góra. To rosnące zainteresowanie stawia przed organizatorami nowe wyzwania. Jak mówi ks. Marian Kopko, być może trzeba będzie zmienić nieco formułę przyszłorocznego festiwalu tak, aby nie zmęczyć zarówno jurorów, ja i występujących, a przy tym dać możliwość wykazania się wszystkim uczestnikom. Z pewnością cenną inicjatywą byłoby też zorganizowanie przy tej okazji warsztatów muzycznych, dzięki którym młodzi wykonawcy mogliby podszlifować swoje umiejętności muzyczne. Ks. Piotr Dębski - muzykolog i członek jury stwierdził, że komisja miała trudne zadanie. Wielka liczba wykonawców, zróżnicowany poziom artystyczny z pewnością utrudniały podjęcie decyzji. Podkreśla przy ty, że nie ma tutaj przegranych. Sam występ na scenie jest dla wszystkich wielkim wyróżnieniem. Zresztą w tym Festiwalu nie chodzi o jakąś konkurencję, czy walkę o miejsca, ale o dobrą zabawę i chwalenie Boga poprzez śpiew i muzykę. Inicjatywa ta jest tym cenniejsza, że w naszym kraju jest mało imprez muzycznych przeznaczonych dla amatorów. Dlatego trzeba ją kontynuować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dzieło wielu ludzi

Przygotowanie festiwalu, w którym bierze udział blisko 1000 uczestników, jest zadaniem niełatwym, wymagającym wiele czasu, pracy i poświęcenia. Nad całością przygotowań, obok ks. Mariana czuwał Sławomir Laksowski - dyrektor festiwalu. Współpracowała z nimi grupa blisko stu wolontariuszy, którzy zajmowali się organizacją, opieką nad zespołami, prowadzeniem festiwalu. Z pewnością wielkie ukłony należą się ekipie technicznej i akustykom, którzy dbali o właściwą jakość dźwięku. Festiwal nie mogłby się odbyć bez wielkiej życzliwości Dyrekcji Szkoły i jej pracowników oraz władz lokalnych. Wiadomo, że takie przedsięwzięcie wymaga również nakładów finansowych. To dzięki wielu sponsorom tak wielka rzesza młodych ludzi mogła w radosnej atmosferze spędzić ten czas. Ks. Marian ma nadzieję, że to wielkie dzieło będzie nadal trwało i rozwijało się, przynosząc wiele radości ludziom, a Panu Bogu chwałę.

Reklama

Goście z Sandomierza

Sześcioosobowy zespół z parafii Gościeradów z diecezji sandomierskiej przyjechał do Polkowic już po raz drugi. W jego skład wchodzą uczniowie liceum. Śpiewają głównie podczas uroczystości parafialnych i gminnych. Jak sami mówią, śpiewanie daje im wielką radość, mogą również w ten sposób chwalić Boga. Za sobą mają już występy na innych festiwalach: we Wrocławiu, w Gnieźnie, w Garbowie, w Janowie Lubelskim. Mają też pewne osiągnięcia i sukcesy festiwalowe. W najbliższych planach mają już wyjazd na festiwal do Lądka Zdroju i Garbowa. Bardzo chwalą sobie atmosferę Festiwalu polkowickiego i doskonałą organizację. Słowa uznania kierują pod adresem Dyrektora festiwalu. Natomiast dziewczynom z zespołu najbardziej spodobali się panowie akustycy, którzy okazywali wielką życzliwość i cierpliwość. Te wyjazdy są dla nich wspaniałą przygodą i okazją do nawiązywania kontaktów, poznawania nowych ludzi. Starają się też w ten sposób promować swoją parafię i miejscowość.

„Rodzina” z Wrocławia

Siostra Elizeusza - karmelitanka mówi, że nazwa zespołu jest adekwatna do jego składu. Tworzą go bowiem ludzie w różnym wieku, od 9 do 49 lat. Wszyscy pochodzą z Wrocławia Widawy. W zespole panuje prawdziwa rodzinna atmosfera. Choć schola istnieje już od wielu lat, występ w Polkowicach był ich debiutem na scenie. Zazwyczaj śpiewają w kościele lub podczas uroczystości parafialnych. Jednak, jak mówi siostra Elizeusza, garną się do występów pozaliturgicznych. Ania opowiada o przygotowaniach do festiwalu. Repertuar powstał w ciągu dwóch tygodni. Nie było łatwo przygotować się w tak krótkim czasie ze względu na różne obowiązki, szkołę, pracę. Jednak udało się. Mobilizowała ich myśl, że trzeba zdobyć nowe doświadczenie. Chcieli sprawdzić swoje siły przed szerszą publicznością. Nie nastawiali się na wielkie sukcesy, najważniejsza dla nich jest dobra zabawa. Członkowie zespołu bardzo ciepło mówią o atmosferze polkowickiego festiwalu, podkreślają dobrą organizację i wielką życzliwość zarówno organizatorów, jak i uczestników. Dla Eweliny śpiewanie w scholi to ogromna radość i możliwość nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Krzysztof śpiewa w scholi dopiero od kilku miesięcy, daje mu to jednak wielką satysfakcję. Wyznaje, że trochę obawiał się tego debiutu na scenie, była trema, ale szybko ustąpiła dzięki przyjaznej atmosferze. Siostra Elizeusza ma nadzieję, że występ przed polkowicką publicznością będzie wielką mobilizacją dla całego zespołu do dalszej pracy. Ewelina podpowiada, że nawet jeżeli nie zdobędą pierwszego miejsca, to za rok i tak znowu przyjadą. Za rok z pewnością będzie jeszcze lepiej.

Reklama

Laureaci XI Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Polkowicach

Zespoły dziecięce:
1. „Vox Nostra” z Modlikowic, z parafii Matki Bożej Częstochowskiej
2. „Boża Ferajna” z Wrocławia, z parafii św. Michała Archanioła
3. „Boże Serduszka” z Poznania, z parafii Matki Bożej Bolesnej
4. „Miriam” z Jeleniej Góry, z parafii Matki Bożej Miłosierdzia

Zespoły młodzieżowe:
1. „Izmael” z Lubina, z parafii św. Jana Sarkandra
2. „Dźwięki Bogu” z Zimnej Wody, z parafii Świętej Trójcy
3. „Fermata” z Oleśnicy, z parafii św. Jana Ewangelisty i Apostoła
4. „Soffiera” z Wrocławia, z parafii św. Henryka

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania