Reklama

Piotrków Trybunalski

Powrót po latach

Niedziela łódzka 21/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po 135 latach budynki dawnego klasztoru Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim wracają do Kościoła. Klasztor mieści się między dawnym konwentem Dominikanów a Bramą Sieradzką, na tzw. Nowym Świecie lub Nowym Mieście. Zbudowany jest w kształcie litery L. Jej dłuższe ramię usadowiono wzdłuż muru obronnego. Składa się z trzech kondygnacji oraz podpiwniczenia. Jego kubatura wynosi niewiele ponad 8 tys. m3, a powierzchnia użytkowa - 1135 m2 (całkowita - 1815 m2). Większość nadających się do zagospodarowania pomieszczeń ma powierzchnię ok. 3 m2.
Uchwałę o przekazaniu budynku podjęli radni podczas ostatniej kwietniowej sesji Rady Miejskiej. Za projektem uchwały głosowało 14 rajców, 1 wstrzymał się od głosu, przeciw było 8. Decyzja radnych kończy 5-letnie starania ks. Eugeniusza Giepardy, rektora kościoła Panien Dominikanek, o przejęcie budynku. „Jestem ogromnie szczęśliwy, że do głosu doszedł zdrowy rozsądek i obiekt po ponad 100 latach wrócił do pierwotnego właściciela. Teraz konieczne jest tylko wytężenie wyobraźni, żeby zdobyć fundusze” - skomentował ks. Gieparda zaraz po ogłoszeniu decyzji radnych. „Ubolewam, że nie stało się to wcześniej, bo mogliśmy zrobić wiele rzeczy i zaoszczędzić sporo pieniędzy” - dodaje.
Dawny klasztor jest bardzo zdewastowany i każdy miesiąc zwłoki w remoncie oznacza bardzo wymierne straty finansowe. „Wdarła się do niego wilgoć, na ścianach pojawił się grzyb. Niezbędna jest wymiana wszystkich instalacji” - wylicza ks. Gieparda. W tej chwili koszt renowacji ocenia się na 3,5 mln zł. „W sprawie pozyskania funduszy na remont mam poparcie Metropolity Łódzkiego” - zapewnia Kapłan. Kuria zadeklarowała w rozmowie z władzami Piotrkowa, że pomoże w niecierpiących zwłoki inwestycjach, m.in. w pokryciu dachu. „Będziemy też szukać sponsorów prywatnych i starać się o dotacje z funduszy UE” - podkreśla Ksiądz Rektor.
W budynku powstanie Akademickie Centrum Kultury. „Przyjechałem do Piotrkowa z misją pracy duszpasterskiej w środowisku akademickim i to miejsce idealnie nadawałoby się do jej realizacji” - wyjaśnia ks. Gieparda. „Mam nadzieję, że realizacja tego pomysłu przełamie opinię, że w tym mieście nic się nie dzieje” - dodaje. Nie czeka też na przejęcie budynku - już teraz organizuje wykłady, spotkania i koncerty. Stworzył Galerię i Ośrodek Duchowości Chrześcijańskiej. Podczas wakacji i przy współpracy z Radiem Plus Łódź zorganizowany tu będzie kurs języka angielskiego dla dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Klasztor Dominikanek powstał dzięki Katarzynie z Rokszyc Warszyckiej, podkomorzynie sieradzkiej, która w 1608 r. przeznaczyła na sprowadzenie zakonnic odpowiednie fundusze. Dominikanki trafiły do Piotrkowa z Sochaczewa w roku 1626. Na początku 7 zakonnic zamieszkało w małym domku - żywiła je podkomorzyna, przysyłając z Rokszyc posiłki. Głównym celem dominikanek było nauczanie dziewcząt. Z dokumentów historycznych wynika, że ich klasztor był pierwszym zakładem naukowym w Piotrkowie. Jednak już po roku skromny przybytek uległ pożarowi, co znacznie przyspieszyło budowę klasztoru. Budynek został zniszczony w 1648 r. na skutek wielkiego pożaru, a 9 lat później w trakcie najazdu Szwedów. W odbudowę obiektu zaangażował się syn fundatorki, kasztelan krakowski Stanisław Warszycki. Remont zakończył się w roku 1673. Późniejsze losy klasztoru również były burzliwe - podczas zaborów rząd pruski zabrał dobra klasztorne i zamknął nowicjat, który udało się reaktywować dopiero w 1818 r. Ale już w roku 1864 - na skutek carskich represji po Powstaniu Styczniowym - zakon został skasowany, a w 1869 r. dominikanki trafiły do Przyrowa. W rękach Kościoła pozostał jedynie budynek świątyni. Budynek klasztorny po renowacji z 1882 r. stał się ozdobą miasta i mieścił gimnazjum żeńskie rosyjskie i polskie, internat Studium Nauczycielskiego, Ośrodek Szkolno-Rehabilitacyjny, a w ostatnich latach IV Liceum Ogólnokształcące.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Sarkander, kapłan i męczennik

św. Jan Sarkander

Monika Książek

św. Jan Sarkander

Więcej ...

Abp Wojda: sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe

2024-05-30 15:33
Abp Tadeusz Wojda

episkopat.pl

Abp Tadeusz Wojda

Sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe; jej konsekwencją jest straszliwa powierzchowność zwłaszcza w kwestiach moralnych - powiedział podczas mszy św. z okazji Bożego Ciała w Bazylice Mariackiej w Gdańsku metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

Więcej ...

Koncert uwielbienia w Zielonej Górze

2024-05-30 20:58

ks. Rafał Witkowski

W uroczystość Bożego Ciała wiele osób chwaliło Pana na koncercie Zielonogórskiego Uwielbienia, który odbył się przy kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania