Reklama

Wydarzenia z diecezji

Pamięci Męża Stanu II Rzeczpospolitej

Niedziela płocka 21/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z woli obecnego sejmu RP rok 2004 ogłoszony został rokiem Władysława Grabskiego - premiera i ministra skarbu, wybitnego ekonomisty, twórcy reformy rolnej, monetarnej i konkordatu w II Rzeczpospolitej Polskiej. Płock włączył się aktywnie w te obchody, organizując sesję poświęconą postaci Grabskiego - w 130. rocznicę jego śmierci, a zarazem w 80. rocznicę powstania Banku Polskiego i wprowadzenia złotego.
Sesja odbyła się 22 kwietnia w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Jagiełły. Jej celem było przybliżenie, szczególnie słuchającym wykładów uczniom, sylwetki i życia „ojca polskiej złotówki”, a także jego dzieła. Na podium w płockim liceum zaproszono gości - specjalistów w dziedzinie ekonomii, prawa i historii. Całość otworzył wykład odsłaniający prywatne oblicze wybitnego polityka międzywojnia. O Władysławie Grabskim jako dziadku, o jego życiu rodzinnym i osobistych zainteresowaniach mówił jego wnuk prof. dr hab. Maciej Władysław Grabski, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Z kolei dr Grzegorz Wójtowicz, doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego, omówił reformę walutową z 1924 r. Problematykę konkordatu, który został podpisany przez Rząd Grabskiego ze Stolicą Apostolską, podjął w swoim referacie ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski, wykładowca na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kolejne dzieło Grabskiego - reforma agrarna - stała się przedmiotem analizy dr. hab. Kazimierza Koraba z Wydziału Ekonomicznego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Natomiast wkład Władysława Grabskiego w rozwój polskiej kultury gospodarczej i politycznej przedstawił prof. dr hab. Marek Drozdowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Sesji towarzyszyła wystawa pt. Dzieło Władysława Grabskiego, na którą złożyły się dwa działy: Władysław Grabski jako wybitny uczony I połowy XX w. oraz Złoty polski w bilonie i banknotach II Rzeczpospolitej. Pierwszy, przygotowany we współpracy z Biblioteką Zielińskich TNP, prezentował 28 pierwodruków publikacji Grabskiego, w tym m.in.: Historię Towarzystwa Rolniczego 1858-1861 (wyd. Geberthner i Wolff, Warszawa 1904), wydanie expose Premiera i Ministra Skarbu II Rzeczpospolitej, wygłoszone 1 kwietnia 1924 r. w Komisji Budżetowej Sejmu, a także dzieło pt. Dwa lata pracy u podstaw państwowości naszej 1924-1925 (wyd. F. Hoesick, Warszawa 1927). W dziale drugim zaś, przygotowanym z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym Okręgu Płockiego, wśród eksponowanych numizmatów można było obejrzeć pieniądz Królestwa Polskiego 1916-18, markę polską w jej inflacyjnym rozwoju, różne projekty złotego wykonane przez wybitnych artystów, a także wiele złotych bitych na szczególne okazje.
Uczestnicy Sesji szczególnie zainteresowani tą tematyką i postacią polityka międzywojnia mieli okazję zakupić książki samego Władysława Grabskiego, jak i poświęconych jego osobie i dziełu.
Płocka sesja wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku Władysława Grabskiego. Do tej pory odbyły się już dwie związane z nimi ważne imprezy: otwarcie wystawy fotografii z domowego archiwum Państwa Grabskich w Bibliotece Głównej SGGW oraz koncert galowy zorganizowany przez NBP. To jednak nie wszystko: już w czerwcu, a potem w październiku, odbędą się konferencje poświęcone Grabskiemu, jako uczonemu i mężowi stanu. W listopadzie, podczas Mszy św. koncelebrowanej przez Prymasa Polski i Nuncjusza Apostolskiego w Polsce w warszawskiej katedrze św. Jana, nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Całość obchodów zamknie grudniowa konferencja w Pałacu Prezydenta RP z udziałem ambasadorów innych państw.
Płocka sesja była efektem współpracy I Prywatnego LO im. Marceliny Rościszewskiej, I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych oraz goszczącego uczestników LO im. Wł. Jagiełły, a także Płockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz Urzędu Miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

2025-05-07 16:26

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Więcej ...

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Więcej ...

Prokuratura: życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone

2025-05-08 09:57

PAP/Radek Pietruszka

Życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przekazała, że czynności procesowe z podejrzanym o zabójstwo pracowniczki UW zaplanowano w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...