Reklama

Wydarzenia z diecezji

Pamięci Męża Stanu II Rzeczpospolitej

Niedziela płocka 21/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z woli obecnego sejmu RP rok 2004 ogłoszony został rokiem Władysława Grabskiego - premiera i ministra skarbu, wybitnego ekonomisty, twórcy reformy rolnej, monetarnej i konkordatu w II Rzeczpospolitej Polskiej. Płock włączył się aktywnie w te obchody, organizując sesję poświęconą postaci Grabskiego - w 130. rocznicę jego śmierci, a zarazem w 80. rocznicę powstania Banku Polskiego i wprowadzenia złotego.
Sesja odbyła się 22 kwietnia w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Jagiełły. Jej celem było przybliżenie, szczególnie słuchającym wykładów uczniom, sylwetki i życia „ojca polskiej złotówki”, a także jego dzieła. Na podium w płockim liceum zaproszono gości - specjalistów w dziedzinie ekonomii, prawa i historii. Całość otworzył wykład odsłaniający prywatne oblicze wybitnego polityka międzywojnia. O Władysławie Grabskim jako dziadku, o jego życiu rodzinnym i osobistych zainteresowaniach mówił jego wnuk prof. dr hab. Maciej Władysław Grabski, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Z kolei dr Grzegorz Wójtowicz, doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego, omówił reformę walutową z 1924 r. Problematykę konkordatu, który został podpisany przez Rząd Grabskiego ze Stolicą Apostolską, podjął w swoim referacie ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski, wykładowca na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kolejne dzieło Grabskiego - reforma agrarna - stała się przedmiotem analizy dr. hab. Kazimierza Koraba z Wydziału Ekonomicznego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Natomiast wkład Władysława Grabskiego w rozwój polskiej kultury gospodarczej i politycznej przedstawił prof. dr hab. Marek Drozdowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Sesji towarzyszyła wystawa pt. Dzieło Władysława Grabskiego, na którą złożyły się dwa działy: Władysław Grabski jako wybitny uczony I połowy XX w. oraz Złoty polski w bilonie i banknotach II Rzeczpospolitej. Pierwszy, przygotowany we współpracy z Biblioteką Zielińskich TNP, prezentował 28 pierwodruków publikacji Grabskiego, w tym m.in.: Historię Towarzystwa Rolniczego 1858-1861 (wyd. Geberthner i Wolff, Warszawa 1904), wydanie expose Premiera i Ministra Skarbu II Rzeczpospolitej, wygłoszone 1 kwietnia 1924 r. w Komisji Budżetowej Sejmu, a także dzieło pt. Dwa lata pracy u podstaw państwowości naszej 1924-1925 (wyd. F. Hoesick, Warszawa 1927). W dziale drugim zaś, przygotowanym z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym Okręgu Płockiego, wśród eksponowanych numizmatów można było obejrzeć pieniądz Królestwa Polskiego 1916-18, markę polską w jej inflacyjnym rozwoju, różne projekty złotego wykonane przez wybitnych artystów, a także wiele złotych bitych na szczególne okazje.
Uczestnicy Sesji szczególnie zainteresowani tą tematyką i postacią polityka międzywojnia mieli okazję zakupić książki samego Władysława Grabskiego, jak i poświęconych jego osobie i dziełu.
Płocka sesja wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku Władysława Grabskiego. Do tej pory odbyły się już dwie związane z nimi ważne imprezy: otwarcie wystawy fotografii z domowego archiwum Państwa Grabskich w Bibliotece Głównej SGGW oraz koncert galowy zorganizowany przez NBP. To jednak nie wszystko: już w czerwcu, a potem w październiku, odbędą się konferencje poświęcone Grabskiemu, jako uczonemu i mężowi stanu. W listopadzie, podczas Mszy św. koncelebrowanej przez Prymasa Polski i Nuncjusza Apostolskiego w Polsce w warszawskiej katedrze św. Jana, nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Całość obchodów zamknie grudniowa konferencja w Pałacu Prezydenta RP z udziałem ambasadorów innych państw.
Płocka sesja była efektem współpracy I Prywatnego LO im. Marceliny Rościszewskiej, I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych oraz goszczącego uczestników LO im. Wł. Jagiełły, a także Płockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz Urzędu Miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj