Reklama

Wielkie dzieło wychowania

Niedziela łowicka 28/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia

Flp. 4, 13

W drugą rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Łowiczu, 17 czerwca, odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Przyjaciół Podejmujących Wielkie Dzieło Wychowania. Po Mszy św. papieskiej, która odbyła się w Łowiczu 14 czerwca 1999 r. i po ubiegłorocznej konferencji, zorganizowanej w pierwszą rocznicę wizyty Ojca Świętego w Łowiczu, było to już trzecie takie spotkanie. Do wspólnej modlitwy i refleksji nad papieskim przesłaniem skierowanym do rodziców i wychowawców zaprosili: biskup łowicki Alojzy Orszulik, ks. dr Zenon Hanas SAC - sekretarz ds. apostolstwa Warszawskiej Prowincji Księży Pallotynów oraz ks. Andrzej Dymer - prezes Zarządu Krajowej Rady Szkół Katolickich w Polsce.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., odprawioną przez ks. Dymera i ks. Hanasa w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Była to Msza św. dziękczynna za dar Ojca Świętego Jana Pawła II - Największego Wychowawcy naszego pokolenia, za jego pobyt w Łowiczu i za jego słowa o wychowaniu, skierowane do rodziców i tych wszystkich, którzy zajmują się kształtowaniem serc, sumień i umysłów dzieci i młodzieży.

"W misję Kościoła wpisana jest misja nauczania i wychowania - przypomniał ks. Andrzej Dymer. - Bo przecież przyszłość zależy od tego, jak będzie ukształtowany młody człowiek i to od najmłodszych lat. Dom rodzinny ma być swoistą szkołą człowieczeństwa. Dlatego Ojciec Święty mówi: Rodzino, bądź Bogiem silna!".

Ponieważ jednak dziecko jest oddawane do szkoły, także szkoła ma zadanie jego wychowywania. Ludzie dziś kojarzą szkołę przede wszystkim z edukacją - ubolewał ks. Dymer - ale rzeczywistość jest taka, że jeśli nauczyciele nie zajmą się również wychowywaniem uczniów, to tego się już nigdy nie naprawi! W wychowaniu nie ma czegoś obojętnego, co można zrealizować w dowolnym czasie. Albo człowiek już jako dziecko nauczy się rzetelności, uczciwości, prawości itp., albo nie nauczy się tego nigdy.

Ks. Dymer, idąc za nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II, wskazał na potrzebę Nowej Ewangelizacji, nieodłącznie związanej z dziełem wychowania. Oczywiście nie ma mowy o nowych treściach ewangelicznych - bo Ewangelia jest jedna. Ale w nowej, bardzo zróżnicowanej rzeczywistości, pośród zalewu zła i przemocy, płynących ze środków masowego przekazu, kiedy dobro i jego przejawy traktuje się marginalnie, jako mało atrakcyjne dla odbiorcy - konieczne są nowe sposoby głoszenia Ewangelii.

Ks. Dymer pocieszał, że "Pan Bóg ma swoje drogi" docierania z Prawdą do ludzi w każdym czasie. Aktualizuje je w miarę postępu technicznego i nie gardzi jego zdobyczami w żadnym czasie. Kiedy wynaleziono druk - Pismo Święte mogło trafić pod strzechy. Kiedy człowiek wylądował na Księżycu - zostawił tam mikrofilm z Ewangelią.

W obecnych, choć niełatwych czasach także pojawiają się coraz to nowe możliwości ewangelizowania. "Potrzeba nam tylko entuzjazmu i zachwytu, wychowując młode pokolenie" - przekonywał ks. Dymer i przypomniał słowa zadowolenia, wyrażone przez Jana Pawła II w Łowiczu w związku z coraz liczniej powstającymi w Polsce szkołami katolickimi. W Polsce powojennej nigdy nie było to łatwe, przeszliśmy kasatę szkół katolickich, dopiero od 1989 r. mogą one znowu powstawać i mamy ich już 400. "To wciąż mało - stwierdził ks. Andrzej Dymer - ale ci, którzy je prowadzą, robią to z dużym entuzjazmem, pasją, mimo rozlicznych problemów z właścicielami budynków, z ich wyposażeniem. Bo przecież nie ławka, budynek, komputer są najważniejsze. To człowiek jest sednem wychowania!".

Jan Paweł II mówi o potrzebie wrażliwości ze strony wychowawców; podstawową sprawą jest stworzenie w szkole odpowiedniego klimatu, sprzyjającego nawiązywaniu serdecznych więzi z młodymi ludźmi. Szkoła ma być wspólnotą, a szczególnym miejscem w każdej szkole powinna być kaplica, do której można przychodzić spotykać się z Chrystusem jako Boskim Nauczycielem.

"Ma to być wspólnota otwarta na dom rodzinny ucznia - napominał ks. Dymer za Janem Pawłem II - na kontakty z rodzicami. Często dochodzi się przez szkołę i dzieci do rodziców, którzy w dorosłym życiu zagubili gdzieś Chrystusa i sprawy wiary". Dlatego szkoła katolicka ma być otwarta na sprawy środowiska, w którym funkcjonuje. Szkoła taka jest również potrzebna po to, by być głosem w obronie praw, jakie się rodzicom katolickim należą.

Ale najważniejsze jest, "byśmy chcieli i umieli się w szkołach katolickich wspólnie modlić". Stąd tak ważna jest dziś odpowiednia formacja nauczycieli. Tych, którzy stają przy biurku w klasie i muszą mieć świadomość, że nie są osobami prywatnymi, ale przedstawicielami Kościoła. Paweł VI powiedział przecież, że "dziś światu nie potrzeba nauczycieli, ale świadków Ewangelii".

Ks. Dymer zakończył homilię stwierdzeniem: "Największym świadkiem Ewangelii i przeżywania człowieczeństwa jest Jan Paweł II. On swoim życiem pokazuje nam, jak dobrze można przeżyć dzieciństwo i młodość, powołanie kapłańskie, posługiwanie w biskupstwie i na Stolicy Piotrowej".

Po Eucharystii organizatorzy zaprosili uczestników spotkania na agapę, a następnie miała miejsce prezentacja przesłania papieskiego z Łowicza oraz rozmowa wokół propozycji dla rodziców, wychowawców, dzieci i młodzieży. Jako pierwsza zaprezentowała się: Katolicka Szkoła dla Rodziców Wandy i Adama Ekielskich z Warszawy. Katolicka Szkoła Dla Rodziców "Familia", działająca przy Katolickim Stowarzyszeniu " Civitas Christiana", istnieje już od półtora roku. Proponuje praktyczne zajęcia wspierające rodziców w realizowaniu ich misji rodzicielskiej. Z zajęć proponowanych przez "Familię" korzystają także nauczyciele, katecheci i wychowawcy.

Aktualnie Szkoła dla Rodziców proponuje trzy warsztaty. Pierwszy dotyczy budowania jedności w małżeństwie. Drugi adresowany jest do rodziców oczekujących potomstwa. Ich celem jest przygotowanie obojga rodziców do porodu naturalnego i do dojrzałego przyjęcia obecności Boga w tym wydarzeniu. Trzeci warsztat poświęcony jest nauce praktycznych sposobów rozmawiania z dziećmi. Uczestnicy warsztatów zdobywają pełniejszą miłość do dziecka; szacunek i zrozumienie dla jego przeżyć, potrzeb i trudności; poczucie bezpieczeństwa oraz akceptację siebie i innych. Mają z kolei szansę pozbyć się niezrozumienia dziecka, własnej niepewności, bezradności i zagubienia.

Katolicka Szkoła dla Rodziców "Familia" zaprezentowała się w Łowiczu tym ciekawiej, bardziej przekonująco i sympatycznie, że Adam Ekielski przyjechał na spotkanie z kilkorgiem swoich dzieci i przeprowadził spotkanie przy ich czynnym współudziale. Dzieciaki były naprawdę wspaniałe: otwarte, mądre, ufne i ciekawe świata, odpowiedzialne. W efekcie udało się zaangażować wszystkich uczestników spotkania do udziału w bardzo ciekawych i zróżnicowanych tematycznie warsztatach, których myślą przewodnią była szeroko rozumiana edukacja katolicka dzieci i - ich rodziców!

Jako następni wystąpili Anna i Tomasz Pałkowie ze Związku Harcerstwa Katolickiego - ZAWISZA Federacja Skautingu Europejskiego. Zaprezentowali oni charyzmat Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego " Zawisza", które jest ruchem wychowawczym, posługującym się metodą harcerską (skautową), opartym na zasadach religii rzymsko-katolickiej oraz uczestniczącym w wielkiej wspólnocie wiary i działania, jaką jest Skauting Europejski. Jako stowarzyszenie narodowe polskie, " Zawisza" jest członkiem uznanym Międzynarodowego Związku Przewodniczek i Skautów Europy - Federacji Skautingu Europejskiego. Zgodnie ze Statutem celem Związku jest dążenie do "zjednoczenia w jednej wspólnocie wiary, modlitwy i działania różnych stowarzyszeń narodowych Przewodniczek i Skautów Europy, których zasadniczym celem jest wychowanie młodych poprzez tradycyjną metodę skautingu Baden-Powella, na bazie chrześcijaństwa, które stanowi fundament naszej wspólnej cywilizacji chrześcijańskiej" .

Kolejna prelegentka, red. Dorota Narewska, omówiła swoją powstającą książkę pt. Godzina wychowawcza z Janem Pawłem II, w której tak dobiera słowa Ojca Świętego, aby można było na ich podstawie poprowadzić lekcję wychowawczą. Podczas tych lekcji sumienie wychowanka ma być kształtowane i prostowane z kontakcie z wychowaniem opartym na nauczaniu Jana Pawła II. Jako ostatni wystąpił dr Artur Andrzejuk z UKSW, który przedstawił koncepcję wychowania katolickiego w ujęciu o. Feliksa Bednarskiego - jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich filozofów, z różnych względów jednak nie bardzo jak dotąd znanego w Ojczyźnie.

Podsumowania trzeciego Ogólnopolskiego Spotkania Przyjaciół Podejmujących Wielkie Dzieło Wychowania dokonał ks. Andrzej Dymer, który podkreślił: "W Łowiczu po raz pierwszy w czasach powojennych zostały powiedziane słowa: szkoła katolicka i to tutaj Jan Paweł II wygłosił słowa o wychowaniu do rodziców i wychowawców. Mam nadzieję, że grono Przyjaciół Podejmujących Wielkie Dzieło Wychowania będzie się z roku na rok powiększać. Łowicz´2002 jest aktualny!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Portal wpolityce.pl ujawnia: Dramatyczny stan zdrowia księdza Olszewskiego

2024-09-06 10:43
Ks. Michał Olszewski

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Ks. Michał Olszewski

Mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca księdza Michała Olszewskiego, przekonywał dzisiaj, że sąd zwleka z uzasadnieniem decyzji o przedłużeniu aresztu duchownego. To bardzo odbija się na zdrowiu księdza oraz dwóch urzędniczek osadzonych w areszcie śledczym. Dziś sąd rozpatruje zażalenie obrońców na zatrzymanie ks. Olszewskiego. Obrońcy będą mówili na sali sądowej o torturach, którymi miał być poddany twórca „Profeto”.

Więcej ...

Męczennik w dominikańskim habicie

Niedziela warszawska 40/2000

O. Michał Czartoryski wpisuje się do Księgi Pamiątkowej Żywego Różańca w Będzinie

Archiwum parafii Świętej Trójcy w Będzinie

O. Michał Czartoryski wpisuje się do Księgi Pamiątkowej Żywego Różańca w Będzinie

6 września 1944 r. Niemcy zamordowali 11 pacjentów szpitala powstańczego przy ul. Smulikowskiego na Powiślu. Wraz z nimi zginął ich kapelan o. Michał Czartoryski OP, jeden ze 108 beatyfikowanych męczenników II wojny światowej.

Więcej ...

Paweł Sałek: Musimy uczestniczyć konsultacjach społecznych ws. zmiany ustawy o lasach i ochronie przyrody

2024-09-07 17:33

Adobe Stock

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Sprawa księdza Olszewskiego została odroczona

Wiadomości

PILNE! Sprawa księdza Olszewskiego została odroczona

Bóg uczy nas rozeznawania i wybierania tego, co lepsze dla...

Wiara

Bóg uczy nas rozeznawania i wybierania tego, co lepsze dla...

Biskupa świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę...

Kościół

Biskupa świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę...

Pierściec: pogrzeb Bogumiły-Faustyny M. Dunikowskiej

Wiadomości

Pierściec: pogrzeb Bogumiły-Faustyny M. Dunikowskiej

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kościół

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Wiadomości

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Kościół

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...