Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Bp Dec ochrzcił jedną dorosłą osobę

2017-04-16 14:38

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Podczas liturgii Wigilii Paschalnej biskup Ignacy Dec, udzielił sakramenty inicjacji chrześcijańskiej jednej osobie dorosłej, która przyjęła chrzest, bierzmowanie i przystąpiła do Pierwszej Komunii św. „Chrzest jest naszym zanurzeniem w śmierć Chrystusa oraz wkroczeniem w nowe życie, które jest zadatkiem życia wiecznego” – mówił w homilii bp Dec.

Nawiązując do fragmentu Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian (Rz 6,3-4), ordynariusz świdnicki, zwrócił szczególną uwagę, że przez chrzest, mocą Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego staliśmy się kandydatami do życia wiecznego w zmartwychwstaniu i będziemy na zawsze żyć dla Boga. „Takie jest nasze ostateczne powołanie, aby z życia ziemskiego przenieść się do życia wiecznego. To przejście na pewno kiedyś nastąpi. Przeżywamy je na każdym pogrzebie” – tłumaczył kaznodzieja.

Następnie przypominając 105. rocznicę katastrofy morskiej, zatonięcia na Atlantyku największego statku pasażerskiego w tamtym czasie ‘Titanica’, która wydarzyła się 15 kwietnia 1912, bp Dec zwrócił uwagę na ostatnie kazanie, które wygłosił do wiernych na statku ksiądz Thomas Byles podczas Mszy św., w niedzielę 14 kwietnia 1912 roku. „W kazaniu ksiądz Thomas posłużył się porównaniem, że tak jak potrzebne jest koło ratunkowe w chwili katastrofy, tak potrzebujemy duchowego koła ratunkowego w postaci modlitwy i sakramentów, żeby ratować swoją duszę” – mówił celebrans, dopowiadając: „w różny sposób odchodzą ludzie z tej ziemi. Tydzień temu w pobliskich Świebodzicach przeszło do wieczności 6 osób w znanej nam katastrofie budowlanej. Niech naszym kołem ratunkowym będzie nasza modlitwa i przyjaźń z Jezusem, który za nas umarł i dla nas zmartwychwstał. Jemu powierzajmy nasze życie tu na ziemi i w wieczności” – zakończył biskup świdnicki.

Reklama

Wigilię Paschalną rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i paschału. Następnie odśpiewano Orędzie Wielkanocne.

Obrzęd liturgii chrzcielnej rozpoczął śpiew „Litanii do wszystkich świętych”. Podczas liturgii wszyscy zgromadzeni odnowili swoje przyrzeczenia złożone podczas sakramentu chrztu. Następnie biskup Ignacy Dec udzielił sakramentu chrztu i bierzmowania jednej osobie dorosłej.

Tagi:
chrzest bp Ignacy Dec

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem