Benedykt XVI napisał wstęp do 1. tomu rosyjskiego wydania swych dzieł
sal (KAI Rzym) / Watykan / KAI
GRZEGORZ GAŁĄZKA
W dniu 90. urodzin Benedykta XVI - 16 kwietnia największy włoski dziennik „Corriere della Sera” zamieścił fragment wstępu, jaki papież-senior napisał do pierwszego tomu swoich pism wybranych, wydanych w języku rosyjskim przez Patriarchat Moskiewski. Chodzi o tom XI "Opera omnia", poświęcony teologii liturgii, a tekst wstępu powstał 11 lipca 2015, w uroczystość św. Benedykta patrona Europy.
Benedykt XVI napisał go w swojej rezydencji - dawnym klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu. Stwierdza w nim m.in. z ubolewaniem, że dla współczesnego człowieka Bóg utracił swój dawny prymat. Tym samym, dodaje papież-senior, człowiek poddał się przymusom, które czynią z niego niewolnika.
Watykanista „Corriere della Sera” Gian Guido Vecchi podkreśla wybitnie ekumeniczny wymiar inicjatywy, będącej wynikiem współpracy watykańskiej oficyny wydawniczej LEV i Patriarchatu Moskiewskiego. Zwraca przy tym uwagę, że wstęp nawiązuje do głośnego przemówienia, jakie Benedykt XVI wygłosił 12 września 2008 roku w paryskim College des Bernardins. Powiedział wówczas o tym, jak monastycyzm Benedykta ocalił dziedzictwo starożytnej myśli i ukształtował kulturę europejską.
O. Lombardi: dla Benedykta XVI prawda zawsze na pierwszym miejscu
Vatican News / Watykan (KAI)
BP KEP
Papież Senior dał nam świadectwo i pomoc, abyśmy spojrzeli w prawdzie, obiektywnie, szczerze i spokojnie na naszą sytuację i przyszłość – mówi o. Federico Lombardi, przewodniczący watykańskiej Fundacji Ratzingera. Odnosząc się do ogłoszonego wczoraj listu, podkreśla, że obok oczywistego wymiaru pokutnego, współudziału w cierpieniach ofiar, jest on również zachętą do zachowania nadziei. Pomimo upokorzeń i cierpienia nie wolno ulegać rozpaczy. Trzeba zachować ufność w Panu – mówi o. Lombardi.
20 lat po śmierci Jan Paweł II jest dla Polaków ważną postacią i punktem odniesienia dla młodych. Za autorytet uważa papieża duża grupa niewierzących oraz osób, które określają się jako lewicujące – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna gazeta katolicka w tym kraju
2025-04-02 14:25
UCANews/KAI
Adobe Stock
Malejąca liczba czytelników oraz rosnące koszty drukarskie i wydawnicze sprawiły, iż po 102 latach przestał wychodzić "Katorikku shimbun" - jedyne pismo katolickie w Japonii. Ostatni jego numer ukazał się z datą 30 marca. Redakcja gazety, żegnając się ze swymi dotychczasowymi odbiorcami, zapowiedziała, że ruszy strona internetowa, która będzie zamieszczać bieżące wiadomości z życia Kościoła w kraju i na świecie.