Reklama

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przybiernowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Golczewo
Siedziba: Przybiernów, ul. Kątna 2
Liczba wiernych: 2 545
Proboszcz: ks. Antoni Włodarski
Kościoły filialne: Kartlewo - pw. Matki Bożej Szkaplerznej, Ostromice - pw. Świętego Krzyża
Wspólnoty: Żywy Różaniec (7 róż), Rada Budowlana, Grupa Synodalna, Chór parafialny, Grupa charytatywna, Scholka dziecięca, ministranci (32)
Czasopisma: „Niedziela” - 15 egzemplarzy

W naszej wędrówce przez parafie archidiecezji, po zakończeniu prezentacji dekanatu Nowogard, przenosimy się do położonego na płn.-zach. sąsiedniego dekanatu Golczewo. Składa się on z 7 parafii, których miejscowości rozrzucone są pośród północnej części dużego kompleksu leśnego Puszczy Goleniowskiej. Są to, z wyjątkiem Golczewa, parafie wiejskie. Zachowały się tu pełne uroku świątynie, jak w Mechowie, Łożnicy czy wyjątkowy ze względu na swój wiek, szachulcowy kościół w Dzisnej. Obecnie funkcję dziekana pełni ks. Antoni Włodarski, proboszcz parafii w Przybiernowie, stąd jemu najpierw składamy wizytę.
Przybiernów jest dużą wsią (1720 mieszkańców) w kształcie zachowanej owalnicy. Jest siedzibą gminy. Leży na północnym krańcu Puszczy Goleniowskiej, od strony zachodniej obwodnicą omija wieś szosa E65. Wieś wzmiankowano po raz pierwszy w 1311 r. W 1321 r. należała do biskupów kamieńskich, którzy w pobliżu wsi zbudowali nieistniejący już zamek. Własnością biskupów pozostała do reformacji, w wyniku której włączono ją do domeny książęcej, a później królewskiej w Golczewie.
Kościół w tej wsi istniał co najmniej od początku XIV w. Świadczy o tym dokument z 1311 r., wymieniający proboszcza Pawła (Paulusa) z Przybiernowa. Patronat nad kościołem sprawowała kamieńska kapituła katedralna, po reformacji zaś - panujący. Zły stan kościoła spowodował w 1679 r. gruntowną jego przebudowę. Pozostawiono tylko średniowieczne mury obwodowe. Kolejny wielki remont przeprowadzono w 1856 r.
Kościół położony jest w środku osady, w rozwidleniu dróg, na terenie ogrodzonym z trzech stron kamiennym murem. Jako materiał budowlany do ścian korpusu nawowego i dolnej kondygnacji wieży użyto nieobrobiony kamień polny. Cegłę gotycką zastosowano w portalu, dawnym obramieniu otworów i w szczycie zachodnim. Górna część wieży jest drewniana, z drewna sosnowego.
Jest to kościół salowy, na rzucie wydłużonego prostokąta. W kierunku wschodnim przedłuża go o 3,3 m przybudówka, od zachodu zaś wieża na rzucie trapezu 6,9 m x 8,1 m. Od północy przylega do niego niewielka szachulcowa kruchta. Korpus nawowy przykrywa dach trójspadowy ze świetlikami mającymi kształt „wolich oczu”. Wieża w górnej części składa się ze zwężającego się ku górze trzonu, przykrytego dwukondygnacyjnym późnobarokowym hełmem o smukłym, stożkowym zwieńczeniu, zakończonym krzyżem.
Wnętrze kościoła jest jednoprzestrzenne. Prezbiterium wyodrębnia tylko podniesiona o trzy stopnie posadzka. W części zachodniej znajduje się neogotycka empora muzyczna, pochodząca z XIX w., z prospektem organowym, wykonanym w 1861 r. W wyposażeniu kościoła znajduje się kilka zabytkowych przedmiotów. W prezbiterium jest barokowy ołtarz wykonany w latach 1712-13. Ołtarz ufundowany został przez Plötza i Annę Dorotę von Flemming dla kościoła w pobliskim Świętoszewie. Ta gotycka świątynia, z charakterystycznym rzędem siedmiu okienek w ścianie wschodniej, została rozebrana w latach 50. XX w., część jej wyposażenia trafiła do kościoła w Przybiernowie. Malowidła - „Ostatniej Wieczerzy” w predelli i „Zmartwychwstanie” w zwieńczeniu ołtarza - są autorstwa malarza Reinharda Böcka. W polu głównym ołtarza zamiast malowidła znajduje się gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem z XIV w. Po bokach ołtarza wymalowano herby fundatorów. Na ścianie po obu stronach ołtarza znajdują się przedstawienia 12 Apostołów z ich atrybutami (przedmiotami pozwalającymi na ich rozpoznanie). Jest to kopia malarstwa gotyckiego, malowana na desce przez konserwatorów przy katedrze w Szczecinie. Z prawej strony soborowego ołtarza stoi chrzcielnica. Jej podstawę stanowi fragment granitowej kolumny, na której oparto współczesną czaszę kamienną. Pod stropem wisi szesnastoramienny świecznik, ufundowany dla tutejszego kościoła przez Michała Klöhna w 1754 r.
Kościół poświęcony został dla kultu katolickiego 29 września 1945 r. przez ks. Kazimierza Świetlińskiego TChr. Samodzielną parafię erygowano 1 czerwca 1951 r. Administrowali nią kolejno: ks. Władysław Iwanowicz (1946-47), ks. Kazimierz Świetliński TChr (1948-49),ks. Józef Ochman TChr (1950-53), ks. Henryk Świerkowski (1953-57), ks. Tadeusz Szczepanik (1957-59), ks. Feliks Kurczewski (19559-68), ks. Jan Kupczak (1968-69), ks. Czesław Wich (1969-73), ks. Andrzej Majewicz (1973-80), ks. Kazimierz Podgórski (1980-90). Po nim parafię objął 16 lipca 1990 r. obecny proboszcz ks. Antoni Włodarski.
Ksiądz Proboszcz pochodzi z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie. Otrzymał święcenia kapłańskie w 1984 r. Pierwszą jego placówką była parafia w Gryfinie. Dalej w Szczecinie (Golęcino) kierował Diecezjalnym Domem Rekolekcyjnym i był kapelanem szpitala onkologicznego.
Niedzielną Mszę św. odprawia Ksiądz Proboszcz o godz. 8.30 i 12.30 w Przybiernowie, o 10.00 w Kartlewie i 11.00 w Ostromicach. W dni powszednie Eucharystia w kościele parafialnym ma miejsce o godz. 18.00, w piątek o 16.00 w Kartlewie i 17.00 w Ostromicach. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi ok. 30%. Dużo osób korzysta z sakramentu pokuty. 28 chorych objętych jest opieką duszpasterską. Oprócz rekolekcji adwentowych i wielkopostnych w kościele i na plebanii odbywają się dni skupienia dla małżeństw, spotkania dla dzieci i młodzieży. Organizowane są „spotkania z piosenką”, rozważania biblijne, a w maju odbywają się majówki dla dzieci i młodzieży (zwykle wyruszają oni na ognisko rowerami do Kartlewa).
„Systematyczne pogłębianie życia sakramentalnego jest moją stałą troską” - mówi Ksiądz Proboszcz. „Stawiam sobie w swojej pracy następujące cele: podnoszenie wiedzy religijnej, pogłębianie praktyki miłości bliźniego i umiejętności modlitwy, wychowanie do trzeźwości, krzewienie kultury chrześcijańskiej. Parafianie są zaangażowani w życie Kościoła, chętnie pomagają. Kościelny Stanisław Szczygieł opiekuje się kościołem, dba o teren przy kościele i domu parafialnym. Miejscowym chórem (18 osób) kieruje organista i sołtys Stefan Igras. W nabożeństwach i uroczystościach kościelnych uczestniczą strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej Przybiernów (z miejscowym komendantem Henrykiem Lisieckim).
Na terenie parafii mamy w Przybiernowie Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika (Szkoła Podstawowa, Przedszkole z 240 uczniami i Gimnazjum z 260 uczniami). Dzieci dowożone są z 18 miejscowości. W Ostromicach mamy Społeczną Szkołę Podstawową dla 74 dzieci. Funkcjonuje ona dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców wsi i nauczycieli. W katechizacji wspiera mnie trzech katechetów. Pragnę podkreślić dobrą współpracę z dyrekcjami szkół, z nauczycielami, a także władzami samorządowymi gminy Przybiernów.
Nasze trzy kościoły są zadbane. W Przybiernowie w ostatnim czasie zmienialiśmy dach kościoła, pokrywając go karpiówką, otrzymał też nowe ławki, odnawialiśmy prezbiterium. W Kartlewie mamy kościół filialny przebudowany z dawnego domu przedpogrzebowego przez proboszcza ks. Andrzeja Majewicza. W 1995 r. został on rozbudowany, otrzymując wieżę. W 2003 r. zmieniono w nim wszystkie okna, przymierzamy się do dalszego upiększenia kościoła. Kościół filialny w Ostromicach, planowany od 1981 r., wybudowany został po moim przybyciu do parafii w latach 1992-94. W ostatnim czasie uzupełniliśmy jego bryłę, dobudowując wieżę i zawieszając dzwon.
Odpusty są starannie przygotowywane przez parafian we wszystkich trzech kościołach. Towarzyszy im zabawa ludowa, będąca dobrą okazją do spotkań i integracji miejscowego środowiska”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją.

Więcej ...

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj