Reklama

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przybiernowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Golczewo
Siedziba: Przybiernów, ul. Kątna 2
Liczba wiernych: 2 545
Proboszcz: ks. Antoni Włodarski
Kościoły filialne: Kartlewo - pw. Matki Bożej Szkaplerznej, Ostromice - pw. Świętego Krzyża
Wspólnoty: Żywy Różaniec (7 róż), Rada Budowlana, Grupa Synodalna, Chór parafialny, Grupa charytatywna, Scholka dziecięca, ministranci (32)
Czasopisma: „Niedziela” - 15 egzemplarzy

W naszej wędrówce przez parafie archidiecezji, po zakończeniu prezentacji dekanatu Nowogard, przenosimy się do położonego na płn.-zach. sąsiedniego dekanatu Golczewo. Składa się on z 7 parafii, których miejscowości rozrzucone są pośród północnej części dużego kompleksu leśnego Puszczy Goleniowskiej. Są to, z wyjątkiem Golczewa, parafie wiejskie. Zachowały się tu pełne uroku świątynie, jak w Mechowie, Łożnicy czy wyjątkowy ze względu na swój wiek, szachulcowy kościół w Dzisnej. Obecnie funkcję dziekana pełni ks. Antoni Włodarski, proboszcz parafii w Przybiernowie, stąd jemu najpierw składamy wizytę.
Przybiernów jest dużą wsią (1720 mieszkańców) w kształcie zachowanej owalnicy. Jest siedzibą gminy. Leży na północnym krańcu Puszczy Goleniowskiej, od strony zachodniej obwodnicą omija wieś szosa E65. Wieś wzmiankowano po raz pierwszy w 1311 r. W 1321 r. należała do biskupów kamieńskich, którzy w pobliżu wsi zbudowali nieistniejący już zamek. Własnością biskupów pozostała do reformacji, w wyniku której włączono ją do domeny książęcej, a później królewskiej w Golczewie.
Kościół w tej wsi istniał co najmniej od początku XIV w. Świadczy o tym dokument z 1311 r., wymieniający proboszcza Pawła (Paulusa) z Przybiernowa. Patronat nad kościołem sprawowała kamieńska kapituła katedralna, po reformacji zaś - panujący. Zły stan kościoła spowodował w 1679 r. gruntowną jego przebudowę. Pozostawiono tylko średniowieczne mury obwodowe. Kolejny wielki remont przeprowadzono w 1856 r.
Kościół położony jest w środku osady, w rozwidleniu dróg, na terenie ogrodzonym z trzech stron kamiennym murem. Jako materiał budowlany do ścian korpusu nawowego i dolnej kondygnacji wieży użyto nieobrobiony kamień polny. Cegłę gotycką zastosowano w portalu, dawnym obramieniu otworów i w szczycie zachodnim. Górna część wieży jest drewniana, z drewna sosnowego.
Jest to kościół salowy, na rzucie wydłużonego prostokąta. W kierunku wschodnim przedłuża go o 3,3 m przybudówka, od zachodu zaś wieża na rzucie trapezu 6,9 m x 8,1 m. Od północy przylega do niego niewielka szachulcowa kruchta. Korpus nawowy przykrywa dach trójspadowy ze świetlikami mającymi kształt „wolich oczu”. Wieża w górnej części składa się ze zwężającego się ku górze trzonu, przykrytego dwukondygnacyjnym późnobarokowym hełmem o smukłym, stożkowym zwieńczeniu, zakończonym krzyżem.
Wnętrze kościoła jest jednoprzestrzenne. Prezbiterium wyodrębnia tylko podniesiona o trzy stopnie posadzka. W części zachodniej znajduje się neogotycka empora muzyczna, pochodząca z XIX w., z prospektem organowym, wykonanym w 1861 r. W wyposażeniu kościoła znajduje się kilka zabytkowych przedmiotów. W prezbiterium jest barokowy ołtarz wykonany w latach 1712-13. Ołtarz ufundowany został przez Plötza i Annę Dorotę von Flemming dla kościoła w pobliskim Świętoszewie. Ta gotycka świątynia, z charakterystycznym rzędem siedmiu okienek w ścianie wschodniej, została rozebrana w latach 50. XX w., część jej wyposażenia trafiła do kościoła w Przybiernowie. Malowidła - „Ostatniej Wieczerzy” w predelli i „Zmartwychwstanie” w zwieńczeniu ołtarza - są autorstwa malarza Reinharda Böcka. W polu głównym ołtarza zamiast malowidła znajduje się gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem z XIV w. Po bokach ołtarza wymalowano herby fundatorów. Na ścianie po obu stronach ołtarza znajdują się przedstawienia 12 Apostołów z ich atrybutami (przedmiotami pozwalającymi na ich rozpoznanie). Jest to kopia malarstwa gotyckiego, malowana na desce przez konserwatorów przy katedrze w Szczecinie. Z prawej strony soborowego ołtarza stoi chrzcielnica. Jej podstawę stanowi fragment granitowej kolumny, na której oparto współczesną czaszę kamienną. Pod stropem wisi szesnastoramienny świecznik, ufundowany dla tutejszego kościoła przez Michała Klöhna w 1754 r.
Kościół poświęcony został dla kultu katolickiego 29 września 1945 r. przez ks. Kazimierza Świetlińskiego TChr. Samodzielną parafię erygowano 1 czerwca 1951 r. Administrowali nią kolejno: ks. Władysław Iwanowicz (1946-47), ks. Kazimierz Świetliński TChr (1948-49),ks. Józef Ochman TChr (1950-53), ks. Henryk Świerkowski (1953-57), ks. Tadeusz Szczepanik (1957-59), ks. Feliks Kurczewski (19559-68), ks. Jan Kupczak (1968-69), ks. Czesław Wich (1969-73), ks. Andrzej Majewicz (1973-80), ks. Kazimierz Podgórski (1980-90). Po nim parafię objął 16 lipca 1990 r. obecny proboszcz ks. Antoni Włodarski.
Ksiądz Proboszcz pochodzi z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie. Otrzymał święcenia kapłańskie w 1984 r. Pierwszą jego placówką była parafia w Gryfinie. Dalej w Szczecinie (Golęcino) kierował Diecezjalnym Domem Rekolekcyjnym i był kapelanem szpitala onkologicznego.
Niedzielną Mszę św. odprawia Ksiądz Proboszcz o godz. 8.30 i 12.30 w Przybiernowie, o 10.00 w Kartlewie i 11.00 w Ostromicach. W dni powszednie Eucharystia w kościele parafialnym ma miejsce o godz. 18.00, w piątek o 16.00 w Kartlewie i 17.00 w Ostromicach. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi ok. 30%. Dużo osób korzysta z sakramentu pokuty. 28 chorych objętych jest opieką duszpasterską. Oprócz rekolekcji adwentowych i wielkopostnych w kościele i na plebanii odbywają się dni skupienia dla małżeństw, spotkania dla dzieci i młodzieży. Organizowane są „spotkania z piosenką”, rozważania biblijne, a w maju odbywają się majówki dla dzieci i młodzieży (zwykle wyruszają oni na ognisko rowerami do Kartlewa).
„Systematyczne pogłębianie życia sakramentalnego jest moją stałą troską” - mówi Ksiądz Proboszcz. „Stawiam sobie w swojej pracy następujące cele: podnoszenie wiedzy religijnej, pogłębianie praktyki miłości bliźniego i umiejętności modlitwy, wychowanie do trzeźwości, krzewienie kultury chrześcijańskiej. Parafianie są zaangażowani w życie Kościoła, chętnie pomagają. Kościelny Stanisław Szczygieł opiekuje się kościołem, dba o teren przy kościele i domu parafialnym. Miejscowym chórem (18 osób) kieruje organista i sołtys Stefan Igras. W nabożeństwach i uroczystościach kościelnych uczestniczą strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej Przybiernów (z miejscowym komendantem Henrykiem Lisieckim).
Na terenie parafii mamy w Przybiernowie Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika (Szkoła Podstawowa, Przedszkole z 240 uczniami i Gimnazjum z 260 uczniami). Dzieci dowożone są z 18 miejscowości. W Ostromicach mamy Społeczną Szkołę Podstawową dla 74 dzieci. Funkcjonuje ona dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców wsi i nauczycieli. W katechizacji wspiera mnie trzech katechetów. Pragnę podkreślić dobrą współpracę z dyrekcjami szkół, z nauczycielami, a także władzami samorządowymi gminy Przybiernów.
Nasze trzy kościoły są zadbane. W Przybiernowie w ostatnim czasie zmienialiśmy dach kościoła, pokrywając go karpiówką, otrzymał też nowe ławki, odnawialiśmy prezbiterium. W Kartlewie mamy kościół filialny przebudowany z dawnego domu przedpogrzebowego przez proboszcza ks. Andrzeja Majewicza. W 1995 r. został on rozbudowany, otrzymując wieżę. W 2003 r. zmieniono w nim wszystkie okna, przymierzamy się do dalszego upiększenia kościoła. Kościół filialny w Ostromicach, planowany od 1981 r., wybudowany został po moim przybyciu do parafii w latach 1992-94. W ostatnim czasie uzupełniliśmy jego bryłę, dobudowując wieżę i zawieszając dzwon.
Odpusty są starannie przygotowywane przez parafian we wszystkich trzech kościołach. Towarzyszy im zabawa ludowa, będąca dobrą okazją do spotkań i integracji miejscowego środowiska”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Jezusa jako Dobrego Pasterza

2025-04-11 10:29

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii J 10, 11-16.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Watykan: Kardynałowie oddają głosy w drugim głosowaniu na konklawe

2025-05-08 10:31

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Kardynałowie zamknięci na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili w czwartek rano do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Na ten dzień przewidziano cztery głosowania: dwa przed południem i dwa po południu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...